Reklama

Niedziela Łódzka

„Samobójstwo w optyce katolickiej” – książka o pomocy osobom w kryzysie samobójczym

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Ta książka jest dla wszystkich, którzy dostrzegają w sobie taką wrażliwość związaną z problemem kryzysów psychicznych, problem depresji i myśli samobójczych i chcą temu przeciwdziałać, ale jednocześnie obawiają się, że w przestrzeni Kościoła katolickiego nie ma na to miejsca. Wciąż bowiem panuje jeszcze stereotyp mówiący o tym, że kontakty natury medycznej – psychiatra, psycholog, terapeuta – nie idą w parze z opieką duchową. Ta książka przełamuje stereotypy mówiące o tym, że człowiek wierzący i angażujący się w życie Kościoła nie może – nie powinien – korzystać z profesjonalnej opieki – mówi ks. Jarosław Magierski założyciel łódzkiego duszpasterstwa PAPAGENOTEAM.

W ostatnich dniach na rynku wydawniczym ukazała się pozycja książkowa - wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - zatytułowana „Samobójstwo w optyce katolickiej”, której autorami są prof. Adam Czabański i prof. Andrzej Pryba. Wśród tematów poruszanych w tej publikacji można znaleźć między innymi: Samobójstwo w Polsce i na świecie, Charakterystyka samobójstw u dzieci, młodzieży, dorosłych, Tematyka samobójstwa w Biblii oraz osoby duchowne w profilaktyce samobójstw.

Jak podkreśla ks. Jarosław Magierski - Książka ta jest obiektywnym spojrzeniem na temat samobójstwa przez pryzmat nauczania Kościoła. Samobójstwo w dziejach Kościoła było postrzegane na różny sposób i jeśli nie będziemy starali się obiektywnie podjeść do tego zjawiska, to będzie to rodziło pewnego rodzaju stereotypy i pomnażało mity wokół relacji samobójstwo Kościół. – podkreśla duszpasterz osób w kryzysie samobójczym Archidiecezji Łódzkiej. W tej pierwszej - tego typu pozycji książkowej - znalazły się również tematy dotyczące motywowania – motywacja wspólnoty Kościoła – zaczynając od hierarchii, a kończąc na osobach świeckich - do tego, by rozpocząć rozmowę o samobójstwie i dostrzegać potencjał jaki we wspólnocie Kościoła – we wspólnotowości, a nie w strukturze – jako grupy ludzi, którzy mogą wzajemnie bardzo mocno oddziaływać na siebie w kontekście pomocy i ochrony ludzkiego życia – dodaje duchowny.

Książka skierowana jest do wszystkich, którzy są w Kościele – dla duchownych i świeckich zaangażowanych w duszpasterstwa, ale także dla tych, którym leży na sercu pomoc osobom będącym w kryzysie samobójczym. Warto nadmienić, że w w/w pozycji opisano również – powstałe w Łodzi we wrześniu ubiegłego roku – duszpasterstwo osób w kryzysie samobójczym i doświadczających straty wskutek samobójczej śmierci bliskiej osoby. Duchownym odpowiedzialnym za duszpasterstwo jest ks. Jarosław Magierski, który we współpracy z psychologami, terapeutami i lekarzami prowadzi strefę wsparcia https://www.papagenoteam.com/. 

2023-02-04 10:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Jezus z Ciebie nie zrezygnuje! – abp Ryś na Arenie Młodych

2023-02-24 18:51

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Ponad cztery tysiące młodych z całej archidiecezji łódzkiej wzięło udział w spotkaniu ewangelizacyjnym „Arena Młodych”, będącym zwieńczeniem trzydniowych rekolekcji wielkopostnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych. W tym roku rekolekcje młodzieżowe „Arena Młodych” trwały trzy dni.

CZYTAJ DALEJ

Józef nie trzyma postu

Niedziela warszawska 11/2008

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Po latach mody na Maksymilianów, Patryków i Mariuszów, imię Józef powraca. Rodzice znów chcą nadawać je synom, bo św. Józef jest dobrym opiekunem i „porządnym patronem”

Słynnych polskich Józefów można wymieniać co niemiara. Nosili to imię twórca hymnu narodowego Józef Wybicki, książę Józef Poniatowski, dyktator Powstania Listopadowego Józef Chłopicki, pisarze: Józef Ignacy Kraszewski, dramaturg Szaniawski, gen. Haller, wreszcie Piłsudski. Ciekawe, że istnieje też forma żeńska tego imienia: Józefa i Józefina.
Imię Józef znajdziemy już w Starym Testamencie jako postać z Księgi Rodzaju. To syn Jakuba i Racheli, sprzedany przez braci wędrownym kupcom, który trafił jako niewolnik do Egiptu, gdzie został ministrem faraona.
Józef oznacza po hebrajsku „Bóg przydał”. Takim imieniem Rachel zapragnęła podziękować Bogu, że oprócz 11 synów przydał jej jeszcze jednego. Jeśli dobrze poszukać, okaże się, że mamy w Kościele ponad 25 świętych o imieniu Józef, kilku błogosławionych i błogosławioną. Już z samej tylko Ewangelii dowiemy się, że nosił je nie tylko Święty Józef, Oblubieniec Maryi, ale i św. Józef z Arymatei, uczeń Jezusa, który wspólnie z Nikodemem zdjął z krzyża ciało Chrystusa, owinął w całun i pochował.
Uroczystość św. Józefa, która wypada 19 marca, w kalendarzu liturgicznym zajmuje miejsce specjalne. Zawsze obchody odbywają się w Wielkim Poście, dzień św. Józefa jednak „nie trzyma postu”. Zawsze można się było tego dnia radować, wyprawiać imieniny, biesiadować. Tak jest do dziś.

CZYTAJ DALEJ

Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego

2023-03-20 18:42

[ TEMATY ]

Dawid Kubacki

wikipedia.org

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

W niedzielę nieco ponad godzinę przed startem rywalizacji Polski Związek Narciarski poinformował, że Kubacki nie wystartuje w ostatnim konkursie cyklu Raw Air z powodów osobistych. W poniedziałek sam zawodnik podzielił się z kibicami powodami absencji, przyznał także, że ten sezon w Pucharze Świata już się dla niego zakończył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję