Reklama

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

[ TEMATY ]

zebranie

Episkopat News

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

W wygłoszonej po niemiecku homilii abp Graubner przypomniał, że od wielu miesięcy na zaproszenie papieża Franciszka staramy się w ramach procesu synodalnego spotykać w atmosferze otwartości na Ducha Świętego i uczyć się słuchania siebie nawzajem. Wyrażamy to, co boli wielu ludzi i co chcieliby zmienić we wspólnocie Kościoła. – Nie odkryliśmy jednak sensus fidei wierzących. Okazało się nawet, że wiele osób aktywnych w Kościele nie zna ani Biblii, ani nauczania Kościoła – analizował metropolita praski, wskazując, że w tej sytuacji trzeba słuchać głosu Boga i zadać sobie pytanie, co nam mówi Jezus, który założył wspólnotę Kościoła i zaprasza nas, byśmy byli jej częścią.

Zauważył, że w Europie przeżywamy rozmaite kryzysy, które są wynikiem bezprecedensowego dobrobytu w historii kontynentu, a który zajął dominujące miejsce w naszym życiu. Również chrześcijan nie ominęła tendencja do zbytniego skupienia się na sobie samych i poszanowaniu swoich praw. – W wielu przypadkach Bóg stał się dla nas zwykłą pomocą w realizacji naszych projektów i dążeniu do własnego szczęścia. Ci, którzy stwierdzili, że ta pomoc niewystarczająco im służyła, usunęli Go ze swej aktywności. Przestali na Niego liczyć. Zły przykład niektórych wiernych i skandale dotyczące księży potwierdziły im tę postawę. Obserwujemy to szczególnie u młodego pokolenia – wskazał abp Graubner.

Jego zdaniem musimy stwierdzić, że jako Kościół w Europie nie jesteśmy wystarczającym światłem dla społeczeństwa. Lekarstwem na ten problem nie jest jednak dostosowanie się do świata. Jedyną właściwą postawą jest przyjęcie zaproszenia Chrystusa do nawrócenia, czyli do nowego sposobu myślenia, co dziś może oznaczać zaprzestanie myślenia światowego, nienarzucanie własnej wizji, lecz przyjęcie spojrzenia Bożego. Konieczne jest ponowne odkrycie Ukrzyżowanego jako naszego ideału. Bez Niego bowiem Kościół nie może istnieć, ani się odnowić.

Reklama

Przewodniczący czeskiego episkopatu podkreślił, że Bóg wymaga od nas „zmiany myślenia i działania: czynów bezinteresownej miłości wobec potrzebujących". Wymaga to odwagi „uwolnienia się z więzienia własnego ego, przeniesienia epicentrum swoich myśli z nas samych ku «Ty» Boga, nieszukania mądrości ludzkiej, lecz szaleństwa krzyża, odejścia od zamkniętej mentalności europejskiej i budowania społeczeństwa dobrobytu, które wielkodusznie i ze szczerą miłością służyłoby najuboższym tego świata, w tym cierpiącym na Ukrainie i i w biednej Afryce".

- Tylko wtedy sam Chrystus będzie świecił w nas i wtedy przyciągnie do siebie młode pokolenia i całe narody. Jeśli nie zaproponujemy im spotkania z Bogiem żyjącym w nas i wśród nas, wówczas nie mamy im nic do zaofiarowania. Jedynie Bóg może może ich zainspirować i ich przyciągnąć. Sprowadźmy do nich Boga – zakończył abp Graubner.

Europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne w Pradze składać się będzie z dwóch części. Pierwsza, od 5 do 9 lutego, to zgromadzenie kościelne z udziałem 200 osób: 156 delegatów z 39 konferencji episkopatów należących do Rady Konferencji Biskupich Europy – CCEE (z każdej z nich przyjechał przewodniczący konferencji oraz troje delegatów) oraz 44 osób zaproszonych przez CCEE (reprezentujących „rzeczywistości kościelne najbardziej reprezentatywne na szczeblu europejskim") i „delegatów braterskich" z innych wyznań chrześcijańskich. Ponadto kolejnych 390 delegatów (10 z każdej konferencji episkopatu) będzie mogło wziąć udział w obradach online. Drugą częścią zgromadzenia kontynentalnego, od 10 do 12 lutego, będzie spotkanie z udziałem wyłącznie przewodniczących konferencji episkopatów.

Reklama

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądccki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

Zgromadzenie kontynentalne współorganizują: CCEE, Czeska Konferencja Biskupia i archidiecezja praska.

2023-02-06 07:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O wyzwaniach duszpasterskich Paulinów

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Paulini

zebranie

BPJG

Pod przewodnictwem Generała Zakonu Paulinów na Jasnej Górze trwa spotkanie przełożonych paulińskich wspólnot z Polski.

Pod przewodnictwem Generała Zakonu Paulinów na Jasnej Górze trwa spotkanie przełożonych paulińskich wspólnot z Polski.

Pod przewodnictwem Generała Zakonu Paulinów na Jasnej Górze trwa spotkanie przełożonych paulińskich wspólnot z Polski. To pierwsza grupa przeorów, bo ze względu na reżim sanitarny, zjazd odbywa się w dwóch turach. Zakonnicy „szukają nowych wspólnych dróg”, by jak najlepiej służyć wiernym, zarówno we wspólnotach parafialnych, jak i w licznych sanktuariach, którymi się opiekują.

- Wobec dynamicznie rozwijającej się rzeczywistości, takie spotkania są konieczne - podkreśla o. Arnold Chrapkowski. Przełożony generalny Zakonu dodaje, że poruszone są trzy zasadnicze tematy: sprawy funkcjonowania mniejszych i większych zakonnych wspólnot, duszpasterstwo parafialne i sanktuaryjne oraz kwestie ekonomiczne.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego

2023-03-20 18:42

[ TEMATY ]

Dawid Kubacki

wikipedia.org

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

W niedzielę nieco ponad godzinę przed startem rywalizacji Polski Związek Narciarski poinformował, że Kubacki nie wystartuje w ostatnim konkursie cyklu Raw Air z powodów osobistych. W poniedziałek sam zawodnik podzielił się z kibicami powodami absencji, przyznał także, że ten sezon w Pucharze Świata już się dla niego zakończył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję