Reklama

10 lat Polskiej Misji Katolickiej w Neapolu

Dziesięć lat temu utworzono w Neapolu Misję Katolicką dla Polaków. Była to wtedy pierwsza Polska Misja Katolicka jurydyczna, a jednocześnie pierwsza placówka duszpasterska we Włoszech prowadzona przez Towarzystwo Chrystusowe. Historyczną datą jest 10 grudnia 1998 r. - taka data widnieje bowiem na dokumencie nr 990/98, adresowanym do ks. Stanisława Iwańczaka. Następny dokument (nr 169/01) datowany jest na 22 lutego 2001 r. Ojciec Jannone zawiadamia w nim o nadaniu Misji imienia Bożego Miłosierdzia. 19 czerwca 2001 r. abp Michele Giordano specjalnym aktem eryguje Kapelanię dla Wiernych Języka Polskiego i wyznacza dla niej budynki świątyń Kosmy i Damiana oraz kościół Ojców Kapucynów.

Najpierw był wolontariat

Reklama

Trzynaście lat temu, kiedy to ks. Iwańczak po raz pierwszy przybył do Neapolu, mieszkało tu ok. 15 tys. Polaków emigrantów. Duszpasterstwem zajmowali się polscy księża studenci na zasadzie wolontariatu. Podwaliny pod pracę duszpasterską położyli studiujący wówczas polscy jezuici. Ks. Iwańczak też jeszcze jako student Papieskiego Uniwersytetu Biblijnego w Rzymie włączył się do tej działalności. Po jezuitach tę działalność przejęli studiujący polscy kapucyni.
Wolontariat, jak się okazało, nie był najszczęśliwszym rozwiązaniem w tak dużej i wciąż rosnącej społeczności polskich emigrantów. Wolontariusze - studenci po ukończeniu nauki wyjeżdżali, nie zostawiając następców. A działalność misyjna wymaga ciągłości i kontynuacji zamierzeń. W tym czasie na prośbę abp. Szczepana Wesołego - delegata Prymasa Polski dla emigracji i za zgodą ks. Tadeusza Winnickiego - przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego, ks. Iwańczak został duszpasterzem Polaków w Neapolu. Pierwszym hierarchą kościelnym, który zaoferował wszelką pomoc tworzącej się polskiej wspólnocie, był ówczesny arcybiskup Neapolu kard. Michele Giordano. To dzięki niemu udostępniono Polakom kościół Ojców Kapucynów, który wkrótce zaczęto powszechnie nazywać kościołem polskim. Następnie udostępniono emigrantom pomieszczenia w klasztorze Sióstr Szarytek, gdzie znalazła miejsce polska biblioteka. Obecnie ośrodkiem zawiaduje s. Anna z Krakowa. Ojcowie Kapucyni także udostępnili Polakom pomieszczenia przy swoim kościele. Po remoncie, przeprowadzonym we własnym zakresie, stały się one wizytówką Polskiej Misji Katolickiej w Neapolu. Tu ma siedzibę Polska Szkoła Misyjna im. Jana Pawła II, tu odbywają się też lekcje języka włoskiego i angielskiego oraz kursy biblijny i przedmałżeński. Tu są również organizowane wystawy.

Pomysły na miarę potrzeb

Z okazji 10. rocznicy powołania Misji ks. Iwańczak sporządził listę zamierzeń i dokonań. Prawie wszystkie pomysły udało się zrealizować. Pierwszym było utworzenie polskiej gazety kościelnej. Tak powstał biuletyn „Spod Wezuwiusza”, z działem wiodącym „Czytaj Ewangelię”. Biuletyn ukazuje się w dalszym ciągu we wciąż modyfikowanej formie.
W Misji oprócz Mszy św., spowiedzi, adoracji odbywają się katechezy dla dzieci i dorosłych, kursy biblijne, kursy przedchrzcielne i przedmałżeńskie.
Kolejnym pomysłem ks. Iwańczaka było zorganizowanie nauki języka włoskiego. Ta inicjatywa okazała się bardzo przydatna. Misyjna szkoła języka funkcjonuje już 9 lat. Zawiązała się współpraca z Uniwersytetem w Perugii. Przy Misji powstała filia wydziału językowego. Od 2006 r. można tu zdawać państwowy egzamin z języka włoskiego, aby uzyskać międzynarodowy certyfikat. Od dwóch lat prowadzona jest nauka języka angielskiego.
Kolejny pomysł to polska szkoła misyjna dla dzieci polonijnych. Działa od pięciu lat pod nazwą Polska Szkoła im. Jana Pawła II i mieści się w pomieszczeniach przykościelnych udostępnionych przez Ojców Kapucynów. Ten pomysł został zrealizowany m.in. dzięki wydatnej pomocy Danuty Koguciuk - katechetki, pedagoga, absolwentki KUL-u. W dalszym ciągu zarządza ona szkołą, dba o odpowiednie pomoce naukowe i podręczniki. Pomaga jej 10 nauczycielek wolontariuszek. Do szkoły uczęszcza ponad 80 dzieci z rodzin polskich i polsko-włoskich. Na co dzień chodzą one do szkół włoskich, gdzie rozmawiają tylko po włosku. Stąd u niektórych są problemy ze znajomością języka polskiego. Ale i na to znalazł się sposób. Dzieci w domu z pomocą rodziców przepisują do specjalnego zeszytu fragmenty Pisma Świętego w języku polskim. Ks. Stanisław uważa, że jest to też forma katechezy.
Inną formą katechezy jest dedykowanie każdego roku jakiemuś wydarzeniu religijnemu. Rok 2007 był Rokiem Fatimy i Objawień Fatimskich. Obecny rok jest Rokiem Wszystkich Polskich Świętych. Dzieci ze szkoły misyjnej z pomocą rodziców i nauczycielek uczyły się życiorysów swoich patronów, a potem w odpowiednich kostiumach zainscenizowały widowisko: „Marsz wszystkich świętych”.

Działalność wystawiennicza

Pierwsza wystawa, jaką zaproponował ks. Iwańczak, dotyczy osoby Jana Pawła II. Składa się na nią 500 fotogramów przedstawiających cały pontyfikat Papieża.
W 90. rocznicę objawień fatimskich przygotowana została następna wystawa - „Fatima i Jan Paweł II”. Uroczystego jej otwarcia 13 maja 2007 r. dokonał kard. Michele Giordano, bardzo związany z Misją, którą nazywa Małym Krakowem.
W 2008 r. zorganizowano wystawę „Lourdes - pierwsze objawienia”. Tu inspiracją była 150. rocznica objawień. Druga i ostatnia jej część - „Lourdes i Jan Paweł II” została otwarta na początku tego roku. Rok 2009 traktowany jest w Misji jako jubileuszowy. Obchody jubileuszowe zainaugurowano 25 stycznia br.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: pomóżmy Europie w odkryciu oblicza Jezusa

2021-09-23 18:12

[ TEMATY ]

Jezus Chrystus

Europa

papież Franciszek

PAP

„Pomóżmy dzisiejszej Europie chorej na znużenie w odkryciu na nowo wiecznie młodego oblicza Jezusa i Jego Oblubienicy” –zaapelował Ojciec Święty do uczestników jubileuszowej sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Istnieje ona od 50 lat. Papież sprawował wraz z nimi Eucharystię w bazylice watykańskiej. W obradach tego gremium bierze udział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Franciszek zauważył, że chrześcijanom w Europie grozi pewne poczucie samozadowolenia, „podczas gdy wokół nas świątynie pustoszeją, a Jezus staje się coraz bardziej zapominany”. Dodał, że istniejące w ludzkim sercu wrodzone pragnienie Boga, „próbuje ugasić lekka, lecz dławiąca dyktatura konsumpcjonizmu”. Wskazał, że jedną z przyczyn tego stanu jest utrata „posmaku bezinteresowności”. „Może to być także nasz problem: skoncentrowanie się na różnych stanowiskach w Kościele, na debatach, programach i strategiach, a stracenie z oczu prawdziwego programu, programu Ewangelii: energii miłości, żaru bezinteresowności. Wyjściem z problemów i zamknięć jest zawsze dar darmo dany” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Francuska batalia przeciwko transpłciowej indoktrynacji dzieci

2021-09-23 16:58

[ TEMATY ]

dzieci

protest

Francja

transpłciowa indoktrynacjia

Vatican News

Francuscy lekarze, sędziowie, adwokaci, intelektualiści, nauczyciele i rodzice wystosowali apel zdecydowanie sprzeciwiający się transpłciowej indoktrynacji dzieci. Piszą w nim o „kradzieży dzieciństwa” i „robieniu towaru z ciała” nieletnich coraz częściej indoktrynowanych do zmiany płci. Mediom zarzucają, że świadomie promują ideologię gender, mimo iż znane są jej zgubne skutki.

„Nie możemy dłużej milczeć, wobec tego, co uważamy za poważne wypaczenie w imię emancypacji «dziecka transpłciowego» (które twierdzi, że nie urodziło się we «właściwym ciele»). Radykalne dyskursy legitymizują żądania zmiany płci na podstawie zwykłej percepcji, przedstawianej jako prawda. Ale dzieje się to za cenę dożywotniego leczenia, a nawet zabiegów chirurgicznych (usunięcie piersi lub jąder) na ciałach dzieci i młodzieży” – piszą sygnatariusze apelu. Wskazują, że ideologiczna indoktrynacja, której współwinne są też media, przyczynia się do gwałtownego wzrostu liczby dzieci i nastolatków pragnących zmienić płeć. Jako przykład podają region Ile-de-France, gdzie dekadę temu takich próśb było dziesięć rocznie, a obecnie jest dziesięć miesięcznie. Wskazują, że takie dzieci stają się ofiarami na całe życie: stają się dożywotnimi niewolnikami środków hormonalnych sprzedawanych przez firmy farmaceutyczne oraz kolejnych operacji w pogoni za chimerycznym marzeniem o wymarzonym ciele.

CZYTAJ DALEJ

Gorzów. Modlitwa za pracowników i funkcjonariuszy KAS

2021-09-24 14:02

[ TEMATY ]

katedra

gorzów

Krajowa Izba Skarbowa

Izba Administracji Skarbowej w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników KAS przewodniczył pasterz diecezji

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. w gorzowskiej katedrze w intencji pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej - Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze. Uroczystość odbyła się z okazji wojewódzkich obchodów Dnia Krajowej Administracji Skarbowej.

W Mszy św. w gorzowskiej katedrze wzięły udział poczty sztandarowe, przedstawiciele samorządu województwa i funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej na czele z Adamem Andrzejewskim - dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Zielonej Górze oraz ks. Radosław Kalinowski - kapelan KAS na województwa wielkopolskie i lubuskie. Uczestników obchodów pozdrowił abp Andrzej Dzięga - delegat KEP ds. duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej. Uroczystość w katedrze uświetniła Orkiestra Wojskowa ze Szczecina. Oficjalna uroczystość z wręczeniem awansów i wyróżnień odbyła się po zakończonej Mszy św. na Starym Rynku w Gorzowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję