Reklama

„Niestrudzony pielgrzym”

Film zrobiony jest skromnie, czego podczas premiery nie ukrywali sami twórcy. Jedna kamera i monolog towarzyszyły widzom od pierwszej do ostatniej klatki. A jednak seans oglądało się z otwartymi ustami.
Wszystko za sprawą głównego bohatera. Ks. Jerzy Pawlik, zmarły niedawno kapłan, przewodnik turystyczny i tytułowy niestrudzony pielgrzym, był także doskonałym gawędziarzem. Dzięki tej umiejętności opowieść sędziwego człowieka nie tylko nie nudziła, ale wręcz okazała się pasjonująca. W ciągu zaledwie jednej rozmowy Tadeusz Szyma, twórca dokumentu, skłonił śląskiego księdza do wspomnień z całego życia. W czwartek 7 maja Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach wypełniło się przyjaciółmi ks. Jerzego Pawlika, który podczas premiery filmu „Niestrudzony pielgrzym” dzielił się z ekranu refleksjami nt. swojego życia, a w drugiej części wspominał Jana Pawła II.
Kto zaś znał ks. Pawlika, doskonale wie, że bez cienia przesady można by dzięki niemu obdarzyć wiele życiorysów. Przez długie lata odpowiadał za duszpasterstwo Polaków na terenie Europy Wschodniej. Nazywany był „ordynariuszem RWPG”. Nadzorował też w Polsce pielgrzymki na Jasną Górę, a dzięki swym zdolnościom organizacyjnym odpowiadał za spotkania Jana Pawła II z młodzieżą. Całość filmowej opowieści wypełnia rozmowa z ks. Pawlikiem, która później miała posłużyć za materiał do większej formy. Niestety, twórcy nie zdążyli. Film, który miał być prezentem na 90. urodziny Księdza Prałata, stał się epitafium po jego śmierci. Przeżył prawie 90 lat. Teraz można powiedzieć: Bogu niech będą dzięki. Trudno bowiem nie być wdzięcznym za tak owocne życie. Jak sam mówił o sobie bohater filmu, pełnił on rolę proboszcza wyjątkowej parafii, sięgającej od Uralu do Berlina, od Rygi po Sofię.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję