Reklama

Dziedzictwo Błogosławionej Nazaretanki

Niedziela Ogólnopolska 21/2009, str. 27

Dwadzieścia lat temu wszystko działo się na Placu św. Piotra w Rzymie. I Eucharystia pod przewodnictwem Ojca Świętego Jana Pawła II, i wspólnie przeżywana radość z ogłoszenia naszej Błogosławionej. Pielgrzymka do Wiecznego Miasta na beatyfikację Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza (Franciszki Siedliskiej) miała miejsce 23 kwietnia 1989 r. Zgromadziła około 800 nazaretanek z całego świata. Wraz z siostrami przybyło wielu świeckich przyjaciół Nazaretu, związanych z apostolatem Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny.
Od czasu beatyfikacji utrwaliła się tradycja, że co roku ok. 23 kwietnia w Prowincji Najświętszego Imienia Jezus obywają się pielgrzymki z Roszkowej Woli do Żdżar lub na odwrót. Pielgrzymujący z relikwiami Błogosławionej pokonują trasę ok. 9 km. W jednym roku odwiedzają miejsce jej urodzenia - Roszkową Wolę, gdzie znajduje się pierwszy na świecie kościół pod jej wezwaniem, a w następnym - Żdżary. Jest w nich kościół św. Mikołaja, ufundowany w 1850 r. przez dziadka Franciszki - Józefa Aleksego Morawskiego. Ze Żdżarami związane były też dzieciństwo i młodość Franciszki, tutaj też dojrzała do roli zakonnicy i założycielki.
To właśnie tu, w Żdżarach, był 26 kwietnia br. początek jubileuszowej trasy pielgrzymkowej. Na uroczystości przybył cały zarząd prowincjalny z Warszawy. Siostry i świeccy dojechali autokarami, busami i prywatnymi samochodami z: Warszawy, Ostrzeszowa, Lublina, Łukowa, Wytyczna, Włodawy, Rawy Mazowieckiej, Ząbek, Kalisza, Bydgoszczy, Poznania, Leszna i innych miejsc w Polsce. Przybyła grupa dzieci i młodzieży z Bydgoszczy i Warszawy oraz Stowarzyszenie Najświętszej Rodziny, które w tym roku otrzymało wypracowany na poziomie zgromadzenia statut (58 osób, całymi rodzinami), z Lublina chór dziecięcy, z Rawy Mazowieckiej grupa harcerek z druhnami wychowawczyniami (II gromada ze szczepu rawskiego im. bł. Franciszki Siedliskiej, ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, Federacja Skautingu Europejskiego). Przybyli też licznie mieszkańcy Roszkowej Woli, kapłani i mieszkający po sąsiedzku ojcowie kapucyni z Nowego Miasta.
Pielgrzymka dotarła do Roszkowej Woli przed godz. 15. Pielgrzymujący modlili się, sięgając do tekstów Błogosławionej, i wysłuchali konferencji o. Grzegorza Kałdowskiego MSF.
Mszy św. w kościele w Roszkowej Woli przewodniczył bp Józef Zawitkowski w asyście wielu kapłanów, przy śpiewach chóru sióstr nazaretanek i muzyce orkiestry żdżarskiej. Przy ołtarzu stał poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. bł. Franciszki Siedliskiej w Żdżarach. Ksiądz Biskup w homilii nawiązał do życia Błogosławionej: „Nauczcie się radykalności od Matki Siedliskiej: ja i mój dom ostajemy przy prawdziwym Bogu i wtedy wszystko przechodzi, wszystko staje się jasne i proste, wiem, komu zawierzyłem, wiem na kogo postawiłem”. W procesji z darami znalazły się także ornat dla kościoła, obrus na ołtarz, miód i chleb własnego wypieku oraz 20 róż symbolizujących 20 lat od beatyfikacji Franciszki Siedliskiej.
Księdza Biskupa wzruszyły najbardziej słowa powitań dzieci, które mówiły: „Kochany nasz Księże Biskupie: nasz, bo jesteś dzieckiem naszej mazowieckiej ziemi; nasz, bo bliska jest Ci bł. Maria Franciszka i do niej z nami się modlisz; nasz, bo do nas się uśmiechasz i mówisz: «Dzieciaki kochane»; nasz, bo dziś będziesz błogosławił Apostolstwu Modlitwy Dzieci (...)”. O błogosławieństwo to poprosiła Księdza Biskupa s. Maria Błaszczyk, przełożona prowincjalna: „W imieniu Prowincji Najświętszego Imienia Jezus, przy której powstało i rozwija się Nazaretańskie Centrum Rozwoju Misji, proszę Księdza Biskupa o pasterskie błogosławieństwo dla Dzieła Apostolstwa Modlitwy, a w nim - dla Apostolstwa Dzieci. Poczytujemy sobie za zaszczyt to, że Apostolstwo Modlitwy przy Nazaretańskim Centrum będzie nosiło błogosławieństwo Syna ziemi, z której pochodzi bł. Franciszka Siedliska”. Po liturgii wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, który przygotowały siostry ze Żdżar i Roszkowej Woli.

W Roszkowej Woli

Reklama

Siostry Nazaretanki mieszkają od 2001 r., od września 2008 r. znajduje się tutaj Nazaretańskie Centrum Rozwoju Misji.

W Żdżarach

Dom Sióstr Nazaretanek powstał w 1945 r., następnie, w 1985 r. - dom rekolekcyjny. W latach 2003-2004 staraniem całego Zgromadzenia wyremontowano i zmodernizowano dom rekolekcyjny, do którego dobudowano kaplicę. Po dobudowaniu do tego obiektu klasztoru powstał duży dom, który stanowi Centrum Duchowości Założycielki i służy odnowie duchowej sióstr i świeckich.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Raport u dominikanów dla kogo i czemu ma służyć?

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

raport

dominikanie

Adobe.Stock

Raport komisji w sprawie Pawła M. to pewnego rodzaju studium przypadku, brutalnego, patologicznego, ale jednak przypadku. Nie może on obciążać całego zakonu i Kościoła.

Na początku jestem winien pewne uściślenie. Po pierwsze – nie będę powtarzał treści raportu, gdyż jest on publiczny i każdy może się z nim zapoznać, ale jeśli nawet akcydentalnie pewne teksty zostaną przytoczone, to jedynie dla wzmocnienia konkretnej tezy. Po drugie – zdaję sobie sprawę, że w przypadku uczestnika komisji eksperckiej zachodzi pewna okoliczność, dla niektórych niepokonalna, która wypływa z dewizy nemo iudex in causa sua (łac. nikt nie może być sędzią w swojej sprawie), ale chcę bardzo wyraźnie podkreślić, że zgadzam się z całością raportu, więc jeśli ktoś oczekuje na tekst polemiczny z jego tezami, to proszę przerwać czytanie i nie tracić niepotrzebnie czasu. Po trzecie od początku pracy w komisji większość członków, a może i wszyscy zetknęli się z bolesnymi oskarżeniami „rozwalania, niszczenia Kościoła”, co dla nas – jako ludzi wierzących i właśnie ludzi Kościoła – było wysoce niesprawiedliwe i w pewnym sensie obciążające. Proszę zatem przyjąć ten tekst jako ogólną refleksję dotyczącą bardzo wrażliwych spraw, które często są pomijane.

CZYTAJ DALEJ

Paryż: długa rozmowa biskupów francuskich z papieżem Franciszkiem

2021-09-24 14:32

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Dwie godziny i dwadzieścia minut trwała wczorajsza (23 września) rozmowa Ojca Świętego z biskupami francuskimi z prowincji kościelnych Paryża, Lyonu i Clermont-Ferrand odbywających wizytę ad limina Apostolorum – donosi portal tygodnika Famille chrétienne. Poruszono między innymi sprawę Motu proprio Traditionis custodes, wizji Francji, czy nadużyć seksualnych.

„To nasze pytania napędzały ten dialog, w bardzo prosty i braterski sposób” - powiedział prasie kilka godzin po spotkaniu arcybiskup Paryża, Michel Aupetit. Biskupi mogli powiedzieć Papieżowi o ciężarze, jaki stanowi dla niektórych z nich misja biskupia, wspominając nawet o przypadkach bliskich «wypalenia się». Papież powiedział im, aby „oddali trudności w ręce Pana, aby trwali w ufności" - zrelacjonował abp Aupetit.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję