Reklama

„Nie ma przyszłości narodów bez rodzin”

Niedziela Ogólnopolska 21/2009, str. 31

„Niedziela”: - Według dotychczasowych prognoz, 7 czerwca 2009 r. do urn pójdzie niewielu wyborców - twardy elektorat PO, PiS, PSL, może jeszcze jakiejś innej partii. Komu Pan Marszałek może odebrać wyborców?

Marek Jurek: - W tych wyborach chodzić będzie o to, by Polaków zachęcić do głosowania, nie by odbierać komuś wyborców. My chcemy dać reprezentację Polakom, dla których sprawy cywilizacji życia i praw rodziny są najważniejsze. To jedyny sposób, by zagwarantować realizację tych zasad. A przecież chodzi o to, w jakim społeczeństwie będą żyć nasze dzieci i ich dzieci, i czy Polska ma przyszłość - bo nie ma przyszłości narodów bez rodzin. A współczesny kryzys rodziny oznacza zapaść demograficzną spowodowaną coraz mniejszą liczbą zawieranych małżeństw i w konsekwencji - coraz mniejszą liczbą rodzących się dzieci.

- W Parlamencie Europejskim działa się w ramach frakcji politycznych. Do jakiej najbliżej ma Prawica Rzeczypospolitej?

- Jako wiceprezes PiS ds. chrześcijańsko-społecznych przygotowywałem udział polskich posłów w Unii na rzecz Europy Narodów. Prawicowe partie tam reprezentowane - irlandzka czy portugalska - są nam na pewno szczególnie bliskie. Ale o tym będziemy decydować na miejscu, przez uzgodnienia polityczne, kierując się racjami cywilizacji chrześcijańskiej i polskiej racji stanu.

Reklama

- Jaki wynik czerwcowych wyborów uznałby Pan Marszałek za sukces?

- Wejście grupy naszych posłów do Parlamentu Europejskiego. Myślę, że będzie to wymagało poparcia około ćwierć miliona wyborców, a tylu głosowało już na kandydatów Prawicy Rzeczypospolitej w wyborach do Senatu dwa lata temu. Teraz chodzi o to, by ponownie przekonać ich do poparcia naszych kandydatów w wyborach i oczywiście zabiegać o poparcie nowych wyborców.

- Jakie są „lokomotywy” wyborcze PR?

- Mamy świetne grono kandydatów: Marian Piłka - b. wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Lucyna Wiśniewska - liderka Prawicy na południowym Mazowszu, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Radomiu, Dariusz Kłeczek - rzecznik wnioskodawców zapisania w konstytucji prawa do życia, Wojciech Walczak - przewodniczący Komisji Ochrony Rodziny w Sejmiku Łódzkim (a ćwierć wieku temu legendarny przywódca ogólnopolskiego strajku studentów), Marek Ciuraszkiewicz - przedsiębiorca i przywódca Prawicy na Kielecczyźnie, w Małopolsce Krystyna Zając - animatorka ruchu rodzin wielodzietnych, poseł PE Witold Tomczak w Wielkopolsce, senator Mieczysław Maziarz na Podkarpaciu i wielu innych. Ja sam prowadzę listę warszawską, a jednocześnie kampanię w całej Polsce.

- Jeden z najbliższych współpracowników Artur Zawisza, który razem z Panem opuścił PiS w proteście przeciw niejasnej postawie w sprawie obrony życia nienarodzonych, włączył się w kampanię Libertas. Czy Pan też rozważał taki krok? Miał taką propozycję?

- Kiedy rozmawiałem z Declanem Ganleyem jesienią ubiegłego roku, powiedziałem mu, że partia międzynarodowa to nieporozumienie. A polska organizacja Libertas to dodatkowo bardzo dziwna formacja. Jest tam i senator Zaremba, który popierał Traktat Lizboński, i wywodzący się z PZPR pan Borysiuk, i marszałek Dobrosz, który głosował za rządem Millera. Spoiwem jest medialna atrakcyjność zagranicznego bogatego przywódcy i ten właśnie - sympatyczny dla liberalnych mediów - nieokreślony charakter ideowy. Dlaczego Artur tam zabłądził - nie zupełnie rozumiem. Myślę, że miał nadzieję na współpracę z Instytutem, a okazało się, że został działaczem międzynarodowej partii.

Reklama

- Wydaje się, że Libertas podejmie próby przekonania do siebie elektoratu podobnego do elektoratu Prawicy Rzeczypospolitej. Co różni obydwa ugrupowania?

- Libertas jest raczej podobny do PO i PiS, chce być partią wszystkich. Nam trudno porównywać się do tak sztucznej formacji. Ale poglądy Declana Ganleya trzeba brać poważnie. Ganley proponuje stworzenie demokratycznego społeczeństwa paneuropejskiego - które przyjmie nową, byle zwięzłą i prostą, konstytucję europejską, będzie wybierać w powszechnych wyborach europejskich prezydenta Europy, a życie polityczne będzie toczyć się w europejskich partiach, których prekursorką jest Libertas. Ganley jest też zwolennikiem unii walutowej i euro. Krótko mówiąc - chce tworzyć europejskie państwo demokratyczne. To coś zupełnie różnego od rzeczywistych wymogów solidarności europejskiej - gdzie potrzeba nie „demokratyzacji” polegającej na majoryzowaniu mniejszych narodów przez większe - ale po prostu współpracy państw w poszanowaniu interesów narodowych i odbudowy szacunku dla życia chrześcijańskiego narodów Europy.

- Proszę podać trzy racje za tym, że oferta partii Pana Marszałka jest wyjątkowa i nie można jej znaleźć w propozycjach składanych przez inne ugrupowania...

- Przede wszystkim jesteśmy jedyną partią konsekwentnie zaangażowaną na rzecz cywilizacji chrześcijańskiej; wielu z nią sympatyzuje, niewielu dla niej prowadzi konsekwentną politykę. Chcemy budować w Europie silną opinię chrześcijańską, opowiadającą się za naturalnym ładem moralnym. Nasi politycy nie są ludźmi, którzy szukają mandatów w atrakcyjnych partiach, ale ludźmi, którzy odeszli od władzy, by skuteczniej bronić zasad, w które wierzymy. I potrafimy ich bronić skutecznie, czego dowiedliśmy, walcząc o zmniejszenie podatku PIT dla rodzin czy wywierając wpływ na wstrzymanie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zanim zadzwonisz do egzorcysty…

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

demon

Adobe.Stock.

Demony można „widzieć” wszędzie albo wcale ich nie zauważać. Problemem jest uchwycenie właściwej perspektywy. Świat jest w rękach Boga.

Faktem jest, że dziś poszukuje się egzorcystów, choć przed kilkoma laty tego zjawiska nie było. Jeżeli nie będziemy ostrożni i nie przejmiemy się wskazaniami Kościoła, to owo poszukiwanie egzorcystów może stać się taką samą formą zabobonu, jak np. zwracanie się o pomoc do magów” (ks. Gabriele Amorth, Egzorcyści i psychiatrzy, s. 137-138).

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: zwycięstwo przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie różaniec

2021-09-25 16:20

[ TEMATY ]

różaniec

abp Marek Jędraszewski

diecezja.pl

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w czasie XII Pielgrzymki Żywego Różańca do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W homilii, nawiązując do słów kard. Augusta Hlonda: „Jeśli przyjdzie zwycięstwo, to przyjdzie przez Maryję”, metropolita krakowski stwierdził: „Przyjdzie, jak długo w polskich dłoniach będzie ciągle jeszcze święty różaniec”.

– Przez modlitwę różańcową nasze dłonie i serca łączą się z naszym Zbawicielem i Odkupicielem i Jego Matką. Łączą się także z naszymi najbliższymi – członkami naszych rodzin i wspólnot parafialnych, łączą się z naszą ojczyzną i z całym światem – tak wielkie znaczenie ma modlitwa różańcowa, która sprawia, że czujemy się cząstką Kościoła powszechnego, z wszystkimi jego problemami i nieszczęściami, a także ze wszystkimi jego nadziejami – mówił abp Jędraszewski, który w homilii zwrócił uwagę, jak różaniec łączył św. Siostrę Faustynę z Panem Jezusem, Matką Bożą, a także z Polską i wszystkimi, którzy swój los złączyli z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję