Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś przy grobie św. Jana Pawła II: nie chodzi o to, że istniejemy, mamy istnieć dla kogoś!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Dzisiaj Pan Bóg stwarza każdego z nas. To nie oznacza tylko tego, że obudziliśmy się, że istniejemy i mamy w sobie tętno, tylko oznacza to, że Bóg nam dzisiaj zadaje nam ludzi, których mamy kochać. Dopiero wtedy proces stwarzania człowieka jest dokończony, kiedy Bóg przyprowadza człowiekowi drugą osobę, konkretną osobę do miłości. Nie chodzi o to, że istniejemy, ale że mamy istnieć dla kogoś! – podkreślił duchowny.

O miłości małżeńskiej, która jest ciągłym dziełem stwórczym Boga i celibacie, który jest objawianiem miłości do tych, do których są posłani żyjący w tym stanie mówił abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki podczas dzisiejszej porannej Mszy św. przy grobie Jana Pawła II w bazylice św. Piotra w Watykanie.

Zawracając się do zgromadzonych na liturgii abp Grzegorz powiedział - Pan Bóg przyprowadza wam na nowo wasze żony, waszych mężów. Każe wam na nowo otworzyć na nich wasze oczy, każe wam się na nowo nimi ucieszyć i przeżyć to jako powołanie. Dziś ludzie spotykają się, zakochują, ale czy przeżywają to jako powołanie? Jako moment stworzenia przez Boga? To słowo otrzymujemy przy grobie papieża, który nazywany był papieżem rodziny, i który pół życia spędził komentując te teksty z księgi rodzaju o stworzeniu mężczyzny i kobiety, teksty o miłości także w wymiarze erotycznym. To słowo przy tym grobie jest bardzo mocne – podkreślił.

Reklama

- Ewangelia która pokazuje celibatariusza – Jezusa, który odchodzi na osobność, by pozostać w ukryciu. Do tego ukrycia i do tej samotności Bóg przyprowadza mu konkretną, potrzebującą osobę. Celibat nie jest rezygnacją miłości. Celibat ma sens tylko wtedy, kiedy jest miłością do ludzi. Nie ma innego powołania w chrześcijaństwie – tylko powołanie do miłości. Wszystko inne to jest forma to jest sposób – zauważył duchowny.

Zwracając się do obecnych na liturgii żyjących w celibacie księży i sióstr zakonnych metropolita łódzki apelował – otwórzcie oczy, zobaczcie kogo dzisiaj Pan Bóg wam przyprowadza -jakich ludzi? Mogą być odlegli, między nimi, a nami mogą być różne granice – jak między Jezusem, a Syrofenicjanką, różnica kultury, wiary. Jezus przekracza te granice w spotkaniu z nią, ona przekracza te granice. Dochodzi do ważnego spotkania. W naszym celibacie Pan Bóg zadaje nam ludzi – znacie ich twarze? – pytał.

Kończąc homilię arcybiskup łódzki nawiązał do trzęsienia ziemi, które miało miejsce w ostatnich dniach w Syrii i Turcji i zaapelował do zebranych by wyszli ze swojej strefy komfortu i dostrzegli tych, którzy ucierpieli tracąc wszystko – cały dorobek swojego życia. - Powinniśmy dziś zobaczyć – kobiety i dzieci cierpiących z Syrii i z Turcji. Wpłaciliście już jakiś grosz na mirę tego, na co was stać, na ile możecie pomoc? – pytał.

2023-02-09 10:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Droga Krzyżowa ulicami miasta

2023-03-01 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

Siostry Honoratki, KSM Archidiecezji Łódzkiej oraz inne Duszpasterstwa działające na terenie diecezji zapraszają do uczestnictwa w wieczornych Drogach Krzyżowych ulicami miasta, pod nazwą „7_WORDS_ROAD”.

CZYTAJ DALEJ

Leon Knabit OSB: Czy byliśmy kiedyś głodni?

2023-03-20 07:52

[ TEMATY ]

o. Leon Knabit

Piotr Drzewiecki

Czy byliśmy kiedyś głodni? Ale nie tak: „chce mi się jeść zaraz będzie obiad/kolacja” albo „weź sobie coś z lodówki”. U bardzo wielu ludzi na świecie nie ma obiadu ani kolacji ani dobrze zaopatrzonej lodówki. Ponad 800 milionów ludzi cierpi głód, wiele z nich umiera, a rozliczne akcje humanitarne krajowe i międzynarodowe są niewystarczające z powodu najrozmaitszych czynników.

Jednocześnie na świecie marnuje się prawie miliard ton żywności, co wystarczyłoby na wykarmienie 2 miliardów ludzi. Czy zdajemy sobie sprawę z tego wszystkiego? Są ludzie żyjący bardzo skromnie. Tym staramy się dopomóc choćby przez paczki świąteczne. Niech przynajmniej od czasu do czasu skosztują czegoś, na co pozwolić sobie nie mogą na co dzień. To jest taka realizacja GŁODNYCH NAKARMIĆ…

CZYTAJ DALEJ

Lekarze walczą o życie żony Dawida Kubackiego

2023-03-20 18:42

[ TEMATY ]

Dawid Kubacki

wikipedia.org

Dawid Kubacki nie wystartuje już w żadnym z konkursów Pucharu Świata w tym sezonie. Skoczek, który niespodziewanie wycofał się z niedzielnych zawodów w Vikersund, poinformował, że powodem tej decyzji jest choroba jego żony.

W niedzielę nieco ponad godzinę przed startem rywalizacji Polski Związek Narciarski poinformował, że Kubacki nie wystartuje w ostatnim konkursie cyklu Raw Air z powodów osobistych. W poniedziałek sam zawodnik podzielił się z kibicami powodami absencji, przyznał także, że ten sezon w Pucharze Świata już się dla niego zakończył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję