Reklama

Narzędzia walki z wykluczeniem

Choć problem wykluczenia finansowego wciąż jest w wielu krajach bagatelizowany, nie znaczy to, że w części z nich nie podjęto już kroków, by mu przeciwdziałać

Niedziela Ogólnopolska 21/2009, str. 46

Bożena Sztajner

Decydujące znaczenie w walce z wykluczeniem finansowym mają tzw. mikrofinanse. Termin ten oznacza oferowanie podstawowych usług finansowych - kredytów, lokat oszczędnościowych czy ubezpieczeń - osobom o niskich dochodach, dotkniętych zjawiskiem wykluczenia. Mają im one umożliwić ochronę ich rodzin przed zagrożeniami o charakterze finansowym, a także rozpoczęcie lub dalsze finansowanie przedsięwzięć gospodarczych. Usługi mikrofinansowe świadczone są przez wyspecjalizowane podmioty z dwóch sektorów: bankowego (banki spółdzielcze, komercyjne, mikrofinansowe lub oszczędnościowe) i pozabankowego (spółdzielnie finansowe, spółki typu non-profit, organizacje pozarządowe). Rola władz państwowych w walce z wykluczeniem powinna natomiast polegać na tworzeniu odpowiednich ram politycznych, zapewniających z jednej strony poszerzony dostęp do usług finansowych, z drugiej zaś chroniących konsumentów.
Komisja Europejska w celu przeciwdziałania problemom związanym z dostępem do usług finansowych i korzystaniem z nich wskazuje jako wzorzec pewne rozwiązania zaproponowane przez usługodawców finansowych w części krajów UE.
Po pierwsze - podstawowi, komercyjni usługodawcy, tacy jak zorientowane na zysk banki, stworzyli w niektórych krajach proste, niedrogie rachunki rozliczeniowe, których celem jest zaspokojenie potrzeb osób o niskich i niestabilnych dochodach. Tak stało się w Belgii, Niemczech, we Włoszech i w Wielkiej Brytanii. Inną metodą jest wprowadzenie przez tych usługodawców rodzaju partnerstwa mającego na celu zapewnienie pomocy innym rodzajom usługodawców w tworzeniu ich własnych usług bankowych.
Komercyjni usługodawcy o orientacji społecznej, tacy jak banki oszczędnościowe, urzędy pocztowe czy usługodawcy wzajemni oraz spółdzielczy, podjęli jeszcze większą aktywność niż banki prywatne w tworzeniu nowych produktów i alternatywnych usług finansowych - np. banki spółdzielcze i oszczędnościowe w Niemczech czy urzędy pocztowe w Irlandii, Włoszech i Anglii.
Instytucje rządowe, działające już w niektórych krajach jako mediatorzy na rzecz „włączenia finansowego”, zachęcają banki do oferowania podstawowych rachunków bankowych i promują łatwiejszy dostęp do podstawowych usług finansowych proponowanych przez banki. Czasem nawet świadczą bezpośrednio usługi finansowe dla osób o niskich dochodach lub szkolą osoby niechętne do korzystania z usług finansowych.
9 lat temu kraje członkowskie UE zobowiązały się znacząco ograniczyć krąg ubóstwa w swoich krajach w perspektywie do 2010 r. Podkreślono w tym programie, jak ważną sprawą jest zapewnienie osobom wykluczonym z rynku bankowego ustawowego dostępu do rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Posiadanie takiego rachunku powinno być bezpłatne lub niedrogie i umożliwiać lokowanie na nim środków finansowych, dokonywanie płatności bezgotówkowych i podejmowanie pieniędzy z bankomatów. Zablokowana natomiast powinna być możliwość powstania debetu.
Przykładem socjalnego konta dla osób wykluczonych z rynku finansowego może się pochwalić np. Belgia. Łączne opłaty za posiadanie takiego konta i operacje przeprowadzane przy jego użyciu nie mogą przekroczyć 12,80 euro miesięcznie. Bank może odmówić otwarcia takiego konta lub zamknąć je tylko w przypadku, gdy ma do czynienia z oszustwem ze strony klienta. W sąsiedniej Holandii zaś socjalne konta bankowe oferują banki komunalne, które są organizacjami non-profit. Oprócz działalności czysto bankowej zajmują się one profilaktyką i zwalczaniem nadmiernego zadłużenia gospodarstw domowych, organizując szkolenia i świadcząc usługi doradcze w zakresie planowania budżetów domowych i obchodzenia się z pieniędzmi. W uzasadnionych przypadkach oferują też drobne kredyty socjalne, które mają ułatwić osobom wykluczonym z rynku finansowego powrót do normalnego życia.

redakcja@gb.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję