Reklama

„Pielgrzym” - film o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski

Ci, którzy osobiście świadomie uczestniczyli w wydarzeniu pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w roku 1979 lub śledzili ją za pośrednictwem telewizji, radia lub prasy, mają dziś ponad 40 lat i obejrzą ten film ze wzruszeniem. Będzie im przypominał przeżyte wówczas chwile, refleksje, nadzieje, oczekiwania; pomoże odnowić entuzjazm wiary, jaki nam wtedy towarzyszył.
Młodszemu pokoleniu, które przecież także brało potem osobiście udział w kolejnych pielgrzymkach Jana Pawła II do Ojczyzny (1983, 1987, 1991, 1995, 1997, 1999, 2002), film pozwoli zapoznać się z wartościami, na których fundamencie nasz Wielki Rodak zalecał nam wznosić ojczysty dom.
Najmłodszym zaś, czyli tym, którzy mają dziś po lat kilkanaście, którzy o Wielkim Pontyfikacie mogą dowiedzieć się tylko z filmów czy publikacji, pozwoli on poznać nurt wydarzeń, które ukształtowały nasze obecne życie narodowe i oblicze współczesnej Europy.
Wówczas, w 1979 r., zaskoczeni wyborem przed 8 miesiącami krakowskiego kardynała na następcę św. Piotra, wszyscy zdawali sobie sprawę, że ten fakt zrodzi dla naszej Ojczyzny rozległe konsekwencje. Dziś wiemy, że zrodził je dla całego świata i dla Kościoła. Nikt nie przewidywał, że przybiorą one taki kształt. Zapowiedź pierwszej pielgrzymki Papieża do kraju rządzonego przez komunistów wywołała zrozumiałe zainteresowanie na całym świecie. Śledzono uważnie, jak Papież Polak odniesie się do sprawującej (w imieniu Moskwy) władzy, co powie, co doradzi swoim rodakom.
2 czerwca 1979 r. wyruszył z Rzymu, aby nieść Ewangelię wyzwolenia swym ziomkom. Nawiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Oświęcim, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Nowy Targ. Przez dziewięć dni Jan Paweł II obsiewał polską rolę - polskie serca, sumienia. Mówił o wolności, o pracy, o kulturze, o roli rodziny, o wszystkim, co stanowi duchowe bogactwo człowieka. Mówił także o Ojczyźnie, o Polsce, o dziejach naszego narodu. Kiedy w wigilię Zielonych Świąt wzywał w Warszawie Ducha Świętego, by odmienił oblicze polskiej ziemi, nikt nie przypuszczał, że modlitwa ta tak rychło zostanie wysłuchana.
Cały świat uważnie śledził każdy krok Papieża, każde jego słowo. Ofiarując ten film naszym Czytelnikom, chcemy je przypomnieć. One są tego warte. One są wciąż aktualne. Nie należy ich zapominać. Z tego ziarna bowiem wyrosła nasza wolność.
Ojciec Święty odleciał do Rzymu, a my zostaliśmy w kraju rządzonym nieudolnie przez popleczników Moskwy. Ale nic już nie było takie jak przedtem. Ziarno zraszane Bożymi mocami padło na podatną glebę i niebawem zaczęło kiełkować, i wypuszczać pędy. Rodziła się Solidarność. I mimo że nie pozwolono, by te pierwsze źdźbła wykłosiły się i wydały plon, mimo że wdeptano je w marazm poprzedniej rzeczywistości, one się na nowo odradzały. Jan Paweł II podczas kolejnych pielgrzymek do Polski zadbał, by nie obumarły. I choć nieprzyjaźni ludzie wrzucali i wciąż wrzucają w naszą ziemię nasiona kąkolu i innych chwastów, nadal zbieramy plony zasianego przez Ojca Świętego ziarna. Bez niego nie byłoby przełomu 1989 r. i naszego wejścia do Unii Europejskiej.
Film zrealizowany przez Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego na zlecenie Episkopatu Polski jest filmem dokumentalnym. Jego premiera odbyła się 3 listopada 1979 r. w Watykanie w obecności Ojca Świętego, który dziękując reżyserowi, powiedział po projekcji: „Bóg zapłać. Cieszę się, że oczy moje mogły widzieć to, co będą mogli oglądać moi rodacy w kraju. Dawniej pisało się dokumentację tylko piórem, teraz pisze się ją także kamerą. Jest to wspaniała dokumentacja”. Potem projekcje filmu odbywały się w wielu polskich kościołach. Na początku 1981 r. zapadła decyzja o przekopiowaniu „Pielgrzyma” na taśmę 35 mm i rozpowszechnianiu w kinach.
Obejrzenie tego (trwającego ponad godzinę) filmu w 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II przypomni nam o przesłaniu, jakie on wówczas do nas skierował. Zainteresujmy tym przesłaniem nasze dzieci, wnuki. Przekażmy im wartości, których nauczał. Zadbajmy o to, by owoców tamtej siejby nie przypisywali sobie inni, by nie zawłaszczali ich ci, którzy zarówno wówczas, jak i dziś proponują nam obsiewać nasze polskie ziemie nie ziarnem czerpanym ze skarbca mądrości prawdziwego zbawcy - Jezusa Chrystusa, lecz nasionami nabytymi od żerujących na ludzkich słabościach różnorodnych szalbierzy czy nieodpowiedzialnych eksperymentatorów.

Do następnego numeru „Niedzieli” - z racji 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny - zostanie dołączony dokumentalny film „Pielgrzym”, w cenie naszego tygodnika, zapisany na płycie DVD

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Polityczna fujara". Ostre słowa na konferencji Zbigniewa Ziobry

2022-11-28 17:36

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Ministerstwo Sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Należy przeanalizować związki polskich polityków z Putinem, Gazpromem oraz promowaniem polityki energetycznej, która służyła interesom Moskwy i Berlina; warto się dowiedzieć jakimi kryteriami kierował się Donald Tusk nabijając kabzę Putinowi - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro był pytany w poniedziałek o zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczącą powołania komisji ds. zbadania polityki energetycznej polskiego rządu w latach 2007-2022. Został też zapytany o propozycję SP, która chce powołania komisji śledczej ws. polityki energetycznej Polski od 2007 do 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem okresu od 16 listopada 2007 r. do 22 września 2014 r., czyli czasów rządów PO.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję