Reklama

Ze świata

Europejska pielgrzymka Polaków

134. raz w Lourdes

W połowie maja Polacy z całej Europy przybyli w pielgrzymce do Lourdes. Przewodniczył im abp Zygmunt Zimowski - delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. W trakcie pielgrzymki poświęcono Aulę im. Jana Pawła II w Domu Polskiej Misji Katolickiej w Lourdes. W ceremonii wziął udział przedstawiciel założonej przez Sue Ryder w Anglii organizacji charytatywnej, która poważnie uczestniczyła w ostatniej rozbudowie Domu Polskiego w Lourdes, fundując 5 pokoi dla niepełnosprawnych. Wystąpił Zespół Oratorium oraz chór „Gaude Mater” z Paryża.
Przy okazji pielgrzymki odbyło się I Spotkanie Młodzieży Polonijnej. Organizatorzy z Polskiej Misji Katolickiej wzięli przykład z corocznych pielgrzymek młodzieży ze szkół średnich okręgu paryskiego, tzw. FRAT, które rokrocznie gromadzą dziesiątki tysięcy uczniów.

Ks. Jan Robakowski

Komentarz

Winami się podzielić, zasługi przypisać

Milionowy nakład, poważny tygodnik i absurdalna teza, że także Polacy stali ramię w ramię z Niemcami za zagładą Żydów. „Der Spiegel”, odnosząc się do ekstradycji ukraińskiego strażnika obozu w Trawnikach Iwana Demianiuka, zamieścił artykuł, w którym postawił tezę, że nie tylko Niemcy ponoszą winę za Holokaust. Zdaniem tygodnika, powodzenie tego szatańskiego planu stało się możliwe, bo znalazł on wsparcie wśród innych nacji, szczególnie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polaków.
Kilkanaście lat temu taka teza nie mogłaby się pojawić w żadnym poważnym niemieckim publikatorze. Taki krok nazwano by jednogłośnie i jednoznacznie - kompromitacją i zesłaniem na margines debaty publicznej. Dziś jest inaczej. Spora część niemieckiej opinii publicznej nazwie go już aktem odwagi. Za kilka lat, gdy nic się nie zmieni, stanie się powszechnie obowiązującą prawdą. Niemcy od dłuższego czasu piszą swoją historię na nowo. Chcą podzielić się ciężarem odpowiedzialności za zbrodnie z innymi. Biorąc pod uwagę, że są europejskim mocarstwem i że nie napotykają specjalnego sprzeciwu ze strony swoich największych europejskich partnerów, którzy nie zamierzają o historię kruszyć kopii, plan może się udać.
Winami się podzielą, zasługi sobie przypiszą, czego najlepszym dowodem jest ostatni film przygotowany przez Komisję Europejską na 20-lecie upadku komunizmu.
Na naszych oczach trwa batalia o przeszłość, która o tyle powinna nas interesować, że zadecyduje o naszej przyszłości.

Reklama

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Raport

Kirche in Not

Mimo kryzysu finansowego międzynarodowe dzieło Pomoc Kościołowi w Potrzebie (Kirche in Not) zebrało w 2008 r. ponad 82 mln euro - donosi doroczny raport organizacji, ogłoszony w Monachium. Jest to największa suma w historii tej instytucji, której działalność finansowana jest z pieniędzy nie Kościoła czy państwa, lecz ponad 700 tys. indywidualnych darczyńców. Kirche in Not prowadzi swoje projekty w 137 krajach na wszystkich kontynentach. Jak ogłoszono w Monachium, 27,5 proc. zebranych pieniędzy przeznaczonych zostanie na budowę kościołów, klasztorów i centrów parafialnych. Duża część finansów spożytkowana będzie na kształcenie księży i utrzymanie zgromadzeń zakonnych, a także finansowanie katolickich stacji radiowych i telewizyjnych.

Ludzie

Ks. prof. Michel Schooyans

Emerytowany profesor Katolickiego Uniwersytetu w Louvain Michel Schooyans uważa, że prezydent USA Barack Obama próbuje wcielić w życie „totalitarną wizję ludzkości”. Wtóruje mu w tym nawrócony półtora roku temu na katolicyzm były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, którego fundacja stara się nadać nowy kształt głównym religiom światowym - twierdzi belgijski uczony. Zauważył on, że gospodarz Białego Domu chce stworzyć międzynarodowe prawa ułatwiające dostęp do aborcji. - Społeczeństwo nazywające siebie demokratycznym, ale którego przywódcy odwołują się do subiektywnych nowych praw, pozwalających na eliminację pewnych kategorii ludzi, jest społeczeństwem, które już wkroczyło na drogę totalitaryzmu - podkreśla ks. prof. Schooyans. I dodaje, że z powodu wpływu, jaki wywiera na ONZ rząd amerykański, wcześniej czy później aborcja będzie przedstawiona na forum tej organizacji jako „nowe prawo człowieka”.

Reklama

Cudzysłów

Podczas wystąpienia na katolickim Uniwersytecie Notre Dame Barack Obama wmieszał się w wewnętrzne sprawy Kościoła i po swojemu chciał zdefiniować „prawdziwego katolika”.
Prof. George Weigel, komentator

Prawie wszystkie interesujące fragmenty w jego nowelach mają podłoże katolickie. Oczywiście, ludzie nie interesują się papierowymi bohaterami czy złymi dialogami. To dlatego głównym efektem „Kodu Leonarda da Vinci” nie był spadek postaw religijnych czy praktyk, ale raczej duży wzrost ruchu turystycznego w Rzymie i w Luwrze.
Ks. prof. John Wacku o książkach i filmach na podstawie książek Dana Browna

Jan Paweł II zrozumiał, że religie mają działać w roli czynników pokoju. Benedykt XVI wnosi swój wkład, podkreślając znaczenie rozumu i wymiaru kulturalnego w konfrontacji między religiami.
Prof. Andrea Riccardi

Krótko

Departament Stanu USA potwierdził, że bateria amerykańskich rakiet Patriot zostanie przekazana do Polski niezależnie od tego, czy znajdzie się tu baza obrony antyrakietowej przed rakietami dalekiego zasięgu.

Wybory prezydenckie na Litwie wygrała Dalia Grybauskaite, do tej pory komisarz ds. budżetu UE. Startujący w wyborach Polak - Waldemar Tomaszewski uzyskał 4,69 proc. poparcia.

Po 26 latach wojsko Sri Lanki pokonało Tamilskich Tygrysów, jedną z najlepiej zorganizowanych partyzantek świata. Grupa terrorystów poległa w bitwie pod Mullivaikal.

Sytuacja gospodarcza Rosji staje się tragiczna. Z porównania stanu z końca marca 2009 r. i końca grudnia 2008 r. wynika, że gospodarka skurczyła się o jedną czwartą. Nie najlepiej dzieje się też w Niemczech.

Barack Obama spotkał się w Waszyngtonie z izraelskim premierem Beniaminem Netanjahu. Spotkanie potwierdziło wiele rozbieżności między obecną amerykańską administracją a prawicowym rządem Izraela co do przyszłości Bliskiego Wschodu.

Pogarsza się sytuacja gospodarcza w Europie. Do końca przyszłego roku pracę straci 6 mln Europejczyków. Związki zawodowe już protestują przeciw nadciągającej fali zwolnień.

Około 20 państw może z łatwością wyprodukować broń atomową - ostrzegł szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Mohammed El-Baradei. Oprócz Iranu i Korei Północnej są nimi Syria, Korea Południowa i Japonia.

W katastrofie lotniczej w Indonezji straciło życie 98 osób. Wojskowy samolot praktycznie rozpadł się w powietrzu.

Iran ogłosił, że zakończył pomyślnie test nowej rakiety średniego zasięgu. Sadżil-2 ma zasięg 2 tys. km i może dosięgnąć cele w Europie. Co dalej z tarczą antyrakietową?

Brazylijska diecezja Santa Maria (stan Rio Grande do Sul) przekazała watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych akta procesu beatyfikacyjnego Joao Luiza Pozzobona. Ten zmarły tragicznie w 1985 r. stały diakon był znany z działań na rzecz nowej ewangelizacji. Był też ojcem siedmiorga dzieci.

Władze miasta Meksyk ogłosiły koniec alertu sanitarnego z powodu grypy A/H1N1. Komitet Naukowy ds. Nadzoru Epidemiologicznego i Sanitarnego, na podstawie którego opinii podjęto tę decyzję, stwierdził, że liczba zakażeń grypą w stolicy Meksyku stale maleje.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Najgorsza współczesna zabawka. Telefon w ręce od najmłodszych lat

2023-01-30 13:09

[ TEMATY ]

porady

smartfon

Adobe Stock

Coraz częściej spotykany obrazek to dziecko w wózku, które zamiast przyglądać się światu rzeczywistemu, skupia się na tym wirtualnym. Lekarze wielu specjalności ostrzegają, że to pułapka, która może mieć konsekwencję na resztę życia dziecka. Dowiedz się, jakie.

Jak wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, polski nastolatek wpatrywał się w 2020 r. w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę, częściowo z powodu zdalnych lekcji, które zajmowały ponad 7 godzin dziennie. Niemniej jednak czas spędzany przez młodzież i coraz młodsze dzieci w sieci rośnie z roku na rok.

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję