Reklama

„Mocni bez przemocy”

Niedziela Ogólnopolska 22/2009, str. 32

Przemysław Awdankiewicz

W Ząbkowicach Śląskich w diecezji świdnickiej przez tydzień gościła międzynarodowa grupa Gen Rosso należąca do „Dzieła Maryi” - Ruchu „Focolari”. Pracując z młodzieżą i dziećmi, artyści przekonywali, że można być mocnym bez przemocy.
Zespół działa od 40 lat, ma na swoim koncie ponad 2 tys. koncertów w kilkudziesięciu krajach. Od kilku lat występuje w nim Tomasz Mikusiński - ząbkowiczanin, jedyny Polak w międzynarodowym składzie grupy.
Gen Rosso organizuje warsztaty dla młodzieży w ramach projektu Komisji Europejskiej: „Mocni bez przemocy”. Projekt, którego polskim partnerem jest parafia pw. św. Jadwigi w Ząbkowicach Śląskich, koncentruje się na pojęciu wewnętrznej siły. Celem jest uświadomienie młodym ludziom, że są w stanie wykorzystać swoje mocne strony na rzecz współżycia z innymi w duchu pokoju i tolerancji.
Pod opieką profesjonalistów z Gen Rosso młodzież przygotowała się do udziału w koncercie przedprogramowym oraz w musicalu „Streetlight”, stanowiącym centrum projektu. Po raz pierwszy zrealizowano też program „Piccolo Gen Rosso” (Mały Gen Rosso) - grupa uczniów szkoliła wychowanków Domu Dziecka w Bardzie w zakresie umiejętności scenicznych.
Grupa Gen Rosso - International Performing Arts Group powstała w 1966 r. we włoskim Loppiano dzięki idei Chiary Lubich, która ofiarowała czerwoną perkusję grupie młodych ludzi, aby za pośrednictwem muzyki i sztuki rozpowszechniali ideę pokoju i braterstwa, przyczyniając się w ten sposób do tworzenia bardziej zjednoczonego świata. Grupę tworzy 18 osób z 10 krajów.
Zespół od kilku lat realizuje projekty dydaktyczno-edukacyjne dla młodzieży szkół średnich, które uwrażliwiają młodych ludzi na zagadnienia pokoju, przemocy i wielokulturowości. Przybierają też różne nazwy: „Hands for Peace”, „Rock gegen Gewalt”, „Give Peace a Hand”, „Sports 4 Peace”, aż po najbardziej dopracowany i aktualny „Stark ohne Gewalt” - Mocni bez przemocy.
- Jesteśmy integralną częścią Międzynarodowego Ruchu Katolickiego „Focolari”. Orędzie Ruchu „Focolari” jest bardzo proste: budowanie jedności między poszczególnymi osobami, między warstwami społecznymi i między narodami - mówi Tomasz. - Jedność bowiem to powszechne pragnienie ludzi wszystkich czasów, odczytywane przez Ruch jako cel, ku któremu coraz szybciej podąża ludzkość w poszukiwaniu swojej tożsamości. W praktyce wygląda to tak, że staramy się wyrażać w artystycznych formach przekazu to, co jest bliskie założeniom Ruchu „Focolari”, a co w dużej mierze dotyka i obejmuje wszystkich ludzi na ziemi...
Wspólna nauka tańca i śpiewu, zajęcia z artystami, propagowanie świata bez przemocy - to wszystko spodobało się ząbkowickiej młodzieży.
Finałowy koncert, transmitowany przez Telewizję Trwam, obejrzeli nie tylko ząbkowiczanie - na sali byli widzowie z Warszawy, Świdnicy, Śląska, z sąsiednich Czech, a nawet z Kanady. Na pożegnanie, w ostatnim dniu pobytu w Ząbkowicach Śląskich, grupa Gen Rosso zaprezentowała polską prapremierę koncertu „Zenit”.
- Tak naprawdę końcowe prace nad niektórymi piosenkami trwały właśnie w Ząbkowicach - mówi Tomek. - To wyjątkowe miejsce i wyjątkowi ludzie. Chcieliśmy, żeby nasz tegoroczny przyjazd był kontynuacją projektu: „Mocni bez przemocy”, by jego duch był podtrzymywany, by nie zatrzymać się w miejscu. Słuchając wypowiedzi moich przyjaciół z grupy, widzę, że projekt odbił się szerokim echem. Ta synergia, która się wytworzyła między Gen Rosso a uczniami, była niecodzienna. I mówię to nie dlatego, że pochodzę z Ząbkowic i jestem Polakiem, ale sugeruję się po prostu tym, co powiedzieli mi inni. Spotkaliśmy tu osoby na tyle wrażliwe, na tyle otwarte na pewne wartości, że o wiele łatwiej pracuje się tutaj niż np. w niektórych krajach Europy Zachodniej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia na niedzielę: Do czego przygotowuje mnie Adwent?

2022-11-26 10:12

[ TEMATY ]

Ewangelia

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Mówiąc o końcu świata, Jezus ukazuje trzy sceny: potop z czasów Noego, odmienny los osób wykonujących pozornie tę samą pracę oraz obraz gospodarza, który strzeże swojego domu przed złodziejem. Jedli, pili, pracowali, bawili się – byli zajęci swoimi sprawami, zanurzeni w codzienności. Choć nie wiadomo kiedy, Syn Człowieczy na pewno przyjdzie – akcentuje w komentarzu do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 27 listopada, ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. Tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego

CZYTAJ DALEJ

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję