Reklama

Z Ziemi Grodzieńskiej

Połączyła nas bł. Celina Borzęcka

„Poszukujemy świętych, którzy tkwią w naszym trudzie, są naszymi braćmi, uczestniczą w naszym położeniu” - twierdził papież Paweł VI. Rozszerzający się kult bł. Celiny Borzęckiej, założycielki Sióstr Zmartwychwstanek, na ziemi grodzieńskiej wydaje się być potwierdzeniem tej prawdy

Niedziela Ogólnopolska 22/2009, str. 34

Archiwum zgromadzenia

W maju ub.r. w kościele w Zaniewiczach świętowano dziękczynienie za beatyfikację córy tej ziemi m. Celiny Borzęckiej, a w Obrembszczyźnie poświęcono kapliczkę ku jej czci, powstałą z kamieni dawnego dworu Borzęckich. W dniach 9-10 maja br. odbyły się kolejne uroczystości, którym przewodniczyli księża biskupi: ordynariusz diecezji witebskiej bp Władysław Blin i ordynariusz grodzieński bp Aleksander Kaszkiewicz. W ten sposób w osobach księży biskupów połączyły się dwie ziemie bliskie bł. Celinie: ziemia urodzenia w Antowilu k. Orszy z ziemią grodzieńską, gdzie realizowała powołanie żony i matki. Wśród pielgrzymów z Polski, głównie sióstr zmartwychwstanek, byli także o. Kazimierz Siwiec CR oraz przewodniczący Rady Miasta i Gminy Kęty Józef Skudlarski.
W czasie Mszy św. w zaniewickim kościele bp Blin poświęcił boczne ołtarze, powstałe z inicjatywy i dzięki staraniom ks. prał. Andrzeja Steckiewicza i ks. prał. Jerzego Steckiewicza, pochodzących z Zaniewicz. Wielokolorowe marmury stanowiące antepedium ołtarza po lewej stronie w górnej jego części okoliły obraz bł. Celiny, która przed laty często modliła się w tej świątyni, wówczas kaplicy grobowej Borzęckich. Ufamy, że bł. Celina z wysokości ołtarza spojrzeniem pełnym dobroci będzie obejmowała swoim wstawiennictwem wszystkich, którzy gromadzą się tutaj na modlitwie.
Świętowanie pierwszej rocznicy poświęcenia kapliczki bł. Celiny w Obrembszczyźnie zostało połączone z nabożeństwem majowym. Ks. prał. Andrzej Steckiewicz poświęcił tablicę upamiętniającą ubiegłoroczne uroczystości, która została umieszczona na kamieniu opodal kaplicy wraz z krzyżem profesyjnym Sióstr Zmartwychwstanek.
Trzecia uroczystość odbyła się w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kwasówce, oddalonej 12 km od Zaniewicz, gdzie także przed laty modliła się bł. Celina. Inicjatorem i organizatorem uroczystości w Kwasówce był ks. prob. Jan Zaniewski - kolejny kapłan pochodzący z Zaniewicz. Warto podkreślić, że ks. Jan wprowadził już nabożeństwo ku czci bł. Celiny 26. dnia każdego miesiąca. Do ważnego wydarzenia w życiu parafii kwasowskiej wierni przygotowywali się, odmawiając nowennę. Uroczystości ku czci bł. Celiny rozpoczęła procesja wprowadzenia jej relikwii od krzyża przydrożnego do kościoła. Następnie została odprawiona Msza św. celebrowana przez księży biskupów wraz z kapłanami pochodzącymi głównie z Zaniewicz, którą zakończyło ucałowanie relikwii bł. Celiny przez wiernych. W czasie oddawania czci relikwiom chórek dziecięcy, młodzież, chór parafialny oraz wierni śpiewali pieśni ku czci Błogosławionej. Uczestnicząc w uroczystościach - jako duchowe córki bł. Celiny, wraz z przełożoną prowincji s. Marią Donatą Wołowiec na czele, z trudem opanowywałyśmy wzruszenie, widząc, jaką czcią kapłani i wierni otaczają Błogosławioną Założycielkę na jej rodzinnej ziemi białoruskiej. Przychodziły też na myśl słowa samej bł. Celiny, która po kolejnych odwiedzinach Obrembszczyzny napisała: „Powitana byłam z rozrzewnieniem - aż mi wstyd, że mnie tu tak kochają, jakbym jakąś aureolę miała”.
Żegnałyśmy ziemię grodzieńską i jej gościnnych mieszkańców z radością serc, przekonane o tym, że bł. Celina dobrze czuje się wśród swoich, którzy ją kochają i pragną naśladować w tym, co im bliskie z jej bogatego życia - realizacji powołania małżeńskiego i rodzinnego. Pozostaje wdzięczność dla kapłanów, którzy z wielkim sercem zaangażowali się w szerzenie kultu bł. Celiny Borzęckiej na ziemi grodzieńskiej. Naszą wdzięczność zamieniamy w modlitwę, prosząc o obfite łaski dla nich oraz wiernych, którym z gorliwością posługują.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy

2022-11-26 21:40

[ TEMATY ]

adwent

Gniezno

prymas Polski

abp Wojciech Polak

Episkopat News

„Trzeba wierzyć w Kościół Chrystusowy. Trudna to dziś wiara. Dla wielu bardzo trudna. Może także dlatego, że do końca nie rozumiemy, czym jest Kościół Chrystusa, że tak naprawdę nie jest tylko nasz, lecz należy do Niego” - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. z nieszporami sprawowanej 26 listopada w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie Adwentu.

Nawiązując do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku duszpasterskiego, który ma służyć obudzeniu i umocnieniu wiary w Kościół pojmowany jako dzieło Boga abp Polak powtórzył za papieżem Franciszkiem, że: „nie jesteśmy chrześcijanami dla naszych zasług lub tylko dlatego, że wyznajmy pewne credo, ale dlatego, że w chrzcie została nam dana żywa woda Ducha Świętego, która czyni nas umiłowanymi dziećmi Boga i braćmi między sobą”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję