Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

A „Niedzielę” czytam od zawsze

Droga Redakcjo!
Do „Listów do Niedzieli” pragnę i ja dosłać swój list - wspomnienie. Rok 1949 - byłam wtedy uczennicą Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego Stowarzyszenia „Nauka i Praca” w Częstochowie i tam, w internacie, mieszkałam (ul. Jasnogórska 30 i 32). Wielki Post - rekolekcje dla młodzieży w „kościółku” w III Al. Najświętszej Maryi Panny. Nauki głoszone były w godzinach późnopopołudniowych, ponieważ o wolnych dniach wówczas nie było mowy. My, internatki „Nauki i Pracy”, mimo surowego regulaminu, nie miałyśmy problemu z wyjściem do kościoła, ale koleżanki z Liceum Słowackiego (wówczas żeńskiego) były w znacznie gorszej sytuacji, jako że godziny wyjścia były ściśle ograniczone. W pamiętnym dniu ksiądz rekolektant wyszedł na ambonę (w tamtych czasach wszystkie kazania i nauki głoszone były z ambony) i zaczął modlitwę, pod koniec której powiedział: „Pomódlmy się za nasze koleżanki - internatki ze Słowackiego, które zostały zamknięte i nie mogły tu do nas przyjść”. A wtedy... usłyszeliśmy chór: „Jesteśmy, proszę księdza, jesteśmy”. Ksiądz na moment zaniemówił, a gdy ponownie się odezwał, głos miał wyraźnie zmieniony, a my? - jeden szloch. Do dziś nie wiem, jakim cudem udało im się wyjść, bo wtedy nikt nikogo nie pytał...
Chociaż od tamtego dnia mija właśnie 60 lat, nie zapomnę go do końca swoich dni. Na pewno dzisiejszej młodzieży trudno zrozumieć to nasze wzruszenie - ale może i nie ma się co dziwić - wszak żyje w zupełnie innych warunkach, w innej atmosferze.
60 lat to bardzo długo, dość wspomnieć, że dyrektorką „Nauki i Pracy” była wtedy p. Maria Rynkiewicz, przełożoną - p. Wiktoria Dylewicz, polonistką - p. Helena Orpych, religii uczył ks. Edmund Boniewicz, historii - p. Kabarowska, śpiewu - prof. Mąkosza, naszą wychowawczynią w internacie była p. Janina Piotrowska, a opiekunem duchowym i spowiednikiem o. Teofil Krauze. Mogę się również pochwalić „znajomością” z ks. red. Marchewką. Piszę w cudzysłowie, ponieważ byłam wtedy dzieckiem, a ksiądz redaktor bywał u mojego wujostwa i tam miałam zaszczyt „rozmawiać” z nim.
Ogromny to kawał czasu... Od pół wieku mieszkam daleko od Częstochowy i chociaż przez te wszystkie lata zdołałam „wrosnąć” w tę ziemię przemyską i jest mi tu bardzo dobrze, to jednak moje myśli i moje serce wciąż wybiegają w tamte strony i jestem dumna, że tam są moje korzenie. A „Niedzielę” czytam od zawsze po dzień dzisiejszy.
Z serdecznymi pozdrowieniami

Zofia Rutkowska, Maćkowice, pow. przemyski

Jubileusz kapłański kanonika kapituły lwowskiej

Z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich ks. prał. dr. Benedykta Cierzniaka - honorowego kanonika kapituły lwowskiej 19 kwietnia br. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Paniowach k. Gliwic została odprawiona uroczysta Msza św. Ks. prał. Cierzniak od wielu lat pracuje w Austrii, sponsorował odbudowę wielu zabytków sakralnych w archidiecezji lwowskiej. Wspólnie z Jubilatem Mszę św. celebrowali kard. Marian Jaworski, abp metropolita Mieczysław Mokrzycki i bp Marcjan Trofimiak z Łucka.

Joanna Lisowska

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
redakcja@niedziela.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Turcja/ Polscy strażacy przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, jadą do Adiyaman

2023-02-07 08:04

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/MICHAEL BUHOLZER

Polscy strażacy na lotnisku w Turcji przeładowują sprzęt z samolotu na samochody, a następnie jadą do Adiyaman, w południowo-wschodniej Turcji – poinformował PAP we wtorek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski.

"Polska grupa HUSAR wylądowała w Gaziantep w Turcji 2:29 lokalnego czasu. Dotarli jako 3. w regionie Gaziantep. Skierowani zostali do m. Adiyaman na północny wschód od Gaziantep" – przekazał na Twitterze komendant główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do rektorów i formatorów seminariów duchownych: formacja potrzebuje prawdy serca

2023-02-07 17:39

[ TEMATY ]

seminarium

Bożena Sztajner/Niedziela

W formacji chodzi o to, żebyśmy odkryli prawdę serca, a nie zatrzymywali się tylko na zewnętrznych gestach - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminaryjnej w Kaliszu w drugim dniu Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP.

W homilii celebrans podkreślał, że formacja wymaga całościowego spojrzenia na konkretnego człowieka. - Trzeba nam widzieć konkretnego człowieka z całą jego historią, z całym obdarowaniem, z całą słabością. My nie formujemy idei o człowieku, tylko konkretne osoby. Uważajmy na to, żeby nie uogólniać, ale żeby widzieć konkretnego człowieka, mieć do niego szacunek i pokornie mu towarzyszyć – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję