Reklama

Wszystkie nasze dzienne sprawy

Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.

A „Niedzielę” czytam od zawsze

Droga Redakcjo!
Do „Listów do Niedzieli” pragnę i ja dosłać swój list - wspomnienie. Rok 1949 - byłam wtedy uczennicą Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego Stowarzyszenia „Nauka i Praca” w Częstochowie i tam, w internacie, mieszkałam (ul. Jasnogórska 30 i 32). Wielki Post - rekolekcje dla młodzieży w „kościółku” w III Al. Najświętszej Maryi Panny. Nauki głoszone były w godzinach późnopopołudniowych, ponieważ o wolnych dniach wówczas nie było mowy. My, internatki „Nauki i Pracy”, mimo surowego regulaminu, nie miałyśmy problemu z wyjściem do kościoła, ale koleżanki z Liceum Słowackiego (wówczas żeńskiego) były w znacznie gorszej sytuacji, jako że godziny wyjścia były ściśle ograniczone. W pamiętnym dniu ksiądz rekolektant wyszedł na ambonę (w tamtych czasach wszystkie kazania i nauki głoszone były z ambony) i zaczął modlitwę, pod koniec której powiedział: „Pomódlmy się za nasze koleżanki - internatki ze Słowackiego, które zostały zamknięte i nie mogły tu do nas przyjść”. A wtedy... usłyszeliśmy chór: „Jesteśmy, proszę księdza, jesteśmy”. Ksiądz na moment zaniemówił, a gdy ponownie się odezwał, głos miał wyraźnie zmieniony, a my? - jeden szloch. Do dziś nie wiem, jakim cudem udało im się wyjść, bo wtedy nikt nikogo nie pytał...
Chociaż od tamtego dnia mija właśnie 60 lat, nie zapomnę go do końca swoich dni. Na pewno dzisiejszej młodzieży trudno zrozumieć to nasze wzruszenie - ale może i nie ma się co dziwić - wszak żyje w zupełnie innych warunkach, w innej atmosferze.
60 lat to bardzo długo, dość wspomnieć, że dyrektorką „Nauki i Pracy” była wtedy p. Maria Rynkiewicz, przełożoną - p. Wiktoria Dylewicz, polonistką - p. Helena Orpych, religii uczył ks. Edmund Boniewicz, historii - p. Kabarowska, śpiewu - prof. Mąkosza, naszą wychowawczynią w internacie była p. Janina Piotrowska, a opiekunem duchowym i spowiednikiem o. Teofil Krauze. Mogę się również pochwalić „znajomością” z ks. red. Marchewką. Piszę w cudzysłowie, ponieważ byłam wtedy dzieckiem, a ksiądz redaktor bywał u mojego wujostwa i tam miałam zaszczyt „rozmawiać” z nim.
Ogromny to kawał czasu... Od pół wieku mieszkam daleko od Częstochowy i chociaż przez te wszystkie lata zdołałam „wrosnąć” w tę ziemię przemyską i jest mi tu bardzo dobrze, to jednak moje myśli i moje serce wciąż wybiegają w tamte strony i jestem dumna, że tam są moje korzenie. A „Niedzielę” czytam od zawsze po dzień dzisiejszy.
Z serdecznymi pozdrowieniami

Zofia Rutkowska, Maćkowice, pow. przemyski

Jubileusz kapłański kanonika kapituły lwowskiej

Z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich ks. prał. dr. Benedykta Cierzniaka - honorowego kanonika kapituły lwowskiej 19 kwietnia br. w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Paniowach k. Gliwic została odprawiona uroczysta Msza św. Ks. prał. Cierzniak od wielu lat pracuje w Austrii, sponsorował odbudowę wielu zabytków sakralnych w archidiecezji lwowskiej. Wspólnie z Jubilatem Mszę św. celebrowali kard. Marian Jaworski, abp metropolita Mieczysław Mokrzycki i bp Marcjan Trofimiak z Łucka.

Joanna Lisowska

Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
redakcja@niedziela.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Wojska Obrony Terytorialnej laureatem Nagrody „Patriota Roku 2022”

2022-12-03 19:38

[ TEMATY ]

Biały Kruk

Biały Kruk

Podczas VIII Dnia Patrioty organizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk oraz Akademicki Klub Obywatelski w Krakowie nagrodą „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela” uhonorowano Wojska Obrony Terytorialnej. Kapituła nagrody w składzie prof. Andrzej Nowak (przewodniczący), prezes Leszek Sosnowski (inicjator nagrody oraz Dnia Patrioty), Adam Bujak oraz prof. Krzysztof Ożóg podjęli taką decyzję dziękując za „niestrudzoną i odważną służbę WOT.” W imieniu Terytorialsów nagrodę odebrał gen. Maciej Klisz, zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

„Dziękuję za laudację i tę wspaniałą nagrodę, która ma w swoim tytule słowo ‘patriota’. Co to słowo dzisiaj oznacza? Dla nas żołnierzy wypełnia się ono w słowach przysięgi: za sprawę mojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Najważniejszym zasobem WOT są żołnierze-ochotnicy. To ludzie świadomi swego wyboru jako żołnierze i dobrze wykształceni. Dowodzić takimi ludźmi to zaszczyt. Proszę pamiętać, że jako WOT jesteśmy częścią Wojska Polskiego. Składaliśmy przysięgę, aby bronić Ojczyznę. Najpierw poprzez odstraszanie, ale jeżeli to zawiedzie to my Was, naszych rodaków, będziemy także bronić zbrojnie,” powiedział gen. Klisz odbierając nagrodę „Patriota Roku.”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję