Reklama

Polska

W Kościele w Polsce w niedzielę odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych w Turcji i Syrii

Kościół katolicki w Polsce w niedzielę będzie modlił się w intencji ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Po mszach św. w większości diecezji w kraju odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych, organizowana przez Caritas Polska.

W Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które w poniedziałek nawiedziło turecko-syryjskie pograniczne, wzrosła do 21 043 – poinformował w sobotę prezydent Recep Tayyip Erdogan, który przebywał na terenach dotkniętych kataklizmem. Według agencji AFP w Syrii zginęły 3553 osoby.

Do solidarności z narodami dotkniętymi tą tragedią wezwał papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej.

"Dziękuję tym, którzy angażują się w niesienie pomocy i zachęcam wszystkich do solidarności z tymi obszarami, częściowo już udręczonymi przez długą wojnę. Módlmy się razem o to, aby nasi bracia i siostry mogli iść naprzód w obliczu tej tragedii i prosimy Matkę Bożą, by ich chroniła" – powiedział Franciszek.

W odpowiedzi na katastrofę w Turcji i Syrii Caritas Polska ogłosił we wtorek zbiórkę na rzecz poszkodowanych. W ramach pierwszej transzy organizacja przekazała już 100 tys. dolarów. Z tej kwoty kupiono m.in. 1200 materaców, które zostały przekazane do 13 miejsc dających schronienie i punktów oferujących pomoc w Aleppo.

W niedzielę w większości diecezji w Polsce odbędzie się zbiórka na rzecz poszkodowanych do puszek, organizowana przez Caritas Polska. Decyzję w tej sprawie podjęli biskupi poszczególnych diecezji, informując o tym wiernych za pośrednictwem mediów społecznościowych.

"Zbiórka do puszek odbędzie się we wszystkich kościołach i rektoratach naszej archidiecezji. Prosimy o ofiarność, aby pomóc tym, którzy stracili wszystko" – czytamy w komunikacie biura prasowego archidiecezji warszawskiej.

Zgodnie z decyzją prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka w archidiecezji gnieźnieńskiej zbiórka do puszek odbędzie się tydzień później – 19 lutego.

"Tego dnia w Gnieźnie o godz. 15.00 będziemy dziękować Bogu za dar nawiedzenia Matki Bożej w znaku Jasnogórskiej Ikony. Ofiary zebrane na tacę podczas tej mszy św. przekazane zostaną również na ten cel" – napisał w komunikacie abp Polak.

Reklama

W archidiecezji łódzkiej zbiórkę na pomoc mieszkańcom Aleppo uruchomiło także Stowarzyszenie "Dom Wschodni – Domus Orientalis". Posłujący tam ojciec Bahjat Elia Karakach, proboszcz franciszkańskiej parafii św. Franciszka z Asyżu, z którą łódzki Caritas i Dom Wschodni współpracują w programie "Pierwszy Krok", przekazał, że potrzebny jest każdy rodzaj pomocy.

W najbliższą niedzielę wierni w Polsce będą się również modlić w intencji ofiar trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii.

"Wobec ogromu cierpienia, jakie spowodowało trzęsienie ziemi na terenie Turcji i Syrii, apeluję do wszystkich biskupów, księży, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich w Polsce o modlitwę za ofiary i poszkodowanych w tym kataklizmie" – zaapelował we wtorek abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski.

Poprosił, aby na wszystkich mszach św. w Polsce dołączono do modlitwy wiernych specjalne wezwanie w intencji ofiar i poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i w Syrii.

Caritas Polska pomoc niesie we współpracy z lokalnymi partnerami kościelnymi i siostrzanymi organizacjami sieci Caritasu. Pieniądze w pierwszej kolejności są przeznaczane na zaspokojenie najpilniejszych potrzeb osób poszkodowanych – zakup żywności, opiekę medyczną czy ciepłe i bezpieczne schronienie. W dalszej kolejności pomoc będzie polegała na odbudowie i rewitalizacji zniszczonych obszarów, a także na wsparciu lokalnej ludności.

Akcję można wesprzeć, wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl, wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC lub wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł). (PAP)

2023-02-12 08:06

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościoły Europy razem dla pokoju w Syrii

[ TEMATY ]

Syria

a.anis / Foter.com / CC BY-ND

- W obliczu cierpienia, zniszczeń i śmierci, które już zbyt długo znosi szlachetny naród syryjski, potwierdzamy nasze „nie” dla wojny - napisali we wspólnym oświadczeniu przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK).

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież Franciszek ma zapalenie oskrzeli

2023-03-30 20:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

chory

PAP/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek, przebywający w szpitalu, ma zapalenie oskrzeli - poinformował w czwartek wieczorem opiekujący się nim zespół medyczny. W rzymskiej klice Gemelii papieżowi podano dożylnie antybiotyk.

W komunikacie przekazanym dziennikarzom Watykan podał, że papież spędził popołudnie na odpoczynku, modlitwie i pracy.

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa dla chorych

2023-03-31 14:26

Paweł Trawka

– Cierpienie, choć niezawinione, trudne do przyjęcia i często bardzo bolesne ma sens, ponieważ przemienia oblicze świata - mówił do chorych ks. Dariusz Amrogowicz.

– Cierpienie, choć niezawinione, trudne do przyjęcia i często bardzo bolesne ma sens, ponieważ przemienia oblicze świata - mówił do chorych ks. Dariusz Amrogowicz.

W katedrze wrocławskiej odbyła się Droga krzyżowa dla chorych, której przewodniczył ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

– Cierpienie, choć niezawinione, trudne do przyjęcia i często bardzo bolesne ma sens, ponieważ przemienia oblicze świata. Potwierdza tę prawdę życie Pana Jezusa, Jego Matki i wielu innych ludzi, na których drodze stanął On – Miłość Miłosierna. Cóż stałoby się z ludzkością, gdyby Jezus nie wypełnił woli Ojca, nie przyjął krzyża i nie umarł na nim? Cóż świat uczyniłby, gdyby zabrakło Maryi, wypełniającej w swoim życiu to, co ukazał jej Anioł? Jak potoczyłyby się losy świata, gdyby nie ofiara wielu świętych i męczenników? – pytał na początku Drogi Krzyżowej ks. Amrogowicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję