Reklama

Polska

Plenerowa wystawa poświęcona bł. ks. Jerzemu Popiełuszce będzie prezentowana także w innych miastach

Plenerowa wystawa poświęcona życiu bł. ks. Jerzy Popiełuszki, którą przygotowało Muzeum Podlaskie w Białymstoku, będzie prezentowana w miejscowościach w regionie a także zagranicą.

Ks. Jerzy Popiełuszko (1947-84), kapelan Solidarności, urodził się w Okopach koło Suchowoli. Suchowola to jego rodzinna parafia, miejsce wczesnej edukacji. W Okopach ma powstać Muzeum im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które będzie oddziałem Muzeum Podlaskiego. Inicjatorem jego powstania jest Fundacja "Dobro" rodziny Popiełuszków.

Przygotowana pod koniec ubiegłego roku przez Muzeum Podlaskie wystawa "Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko i jego muzeum w Okopach" to - jak podkreśla dyrekcja instytucji - kolejny krok w budowie muzeum w Okopach. Składa się z kilku stelaży, na których prezentowane są fotografie i materiały ze zbiorów powstającego muzeum. To m.in. fotografie rodzinne, kopia aktu chrztu, ale też zdjęcia pokazujące posługę kapłańską ks. Jerzego. Są też fotografie z ostatniego pożegnania ks. Jerzego w Białymstoku. Wystawę zamykają zdjęcia dokumentujące miejsce, w którym ma powstać muzeum ks. Jerzego. Prezentowany jest też projekt architektoniczny muzeum.

Wystawę dotąd można było oglądać przed białostockim Ratuszem, w którym mieści się siedziba Muzeum Podlaskiego. Teraz będzie prezentowana w innych miastach w regionie.

W czwartek w południe zaplanowano otwarcie plenerowej ekspozycji na dziedzińcu przed Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, która następnie ma być prezentowana w Brańsku, natomiast w czerwcu na Litwie - powiedział PAP dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski.

Na Litwie wystawa będzie pokazywana w miejscowości Mejszagoła niedaleko Wilna. Wilczewski mówił, że miasteczku jest duża społeczność Polaków, a muzeum otrzymało zaproszenie do prezentacji tam wystawy. "Myślę, że warto ją pokazać w sąsiednim kraju, tym bardziej, że są tam osoby zainteresowane, które chciałby ją zobaczyć. A że muzeum w Okopach leży w pobliżu trasy przejazdu między Wilnem a Białymstokiem, to w naturalny sposób ta popularyzacja się przyda" - mówił Wilczewski. Wystawa na Litwie ma być otwarta 10 czerwca.

Reklama

Wilczewski powiedział, że muzeum jest otwarte i czeka na zgłoszenia innych miejscowości zainteresowanych pokazaniem wystawy, choć - jak zaznaczył - liczy, że będzie też możliwość prezentacji nowych materiałów, które znajdują się w zbiorach muzeum.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w Okopach 14 września 1947 r. Jego rodzice prowadzili gospodarstwo rolne. Do 1971 r. nosił imię Alfons, które potem zmienił na Jerzy. Od 1954 r. uczył się w szkole w Suchowoli, w miejscowym kościele był ministrantem, w latach 1961-65 uczył się w liceum ogólnokształcącym w Suchowoli, gdzie zdał maturę, a potem wstąpił do Metropolitalnego Seminarium Duchownego pw. św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

Po powstaniu Solidarności ks. Popiełuszko stał się jej duchowym przywódcą, był duszpasterzem krajowym ludzi pracy, a także służby zdrowia. Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., był systematycznie nękany i inwigilowany przez SB i MO. Zginął z rąk SB w październiku 1984 r. W 2010. r. został beatyfikowany.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ aszw/

2023-02-16 07:16

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Płock: wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki

[ TEMATY ]

bł. Jerzy Popiełuszko

relikwie

ks. Jerzy Popiełuszko

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Adam Łazar

Relikwiarz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwiarz bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie pierwszego stopnia bł. ks. Jerzego Popiełuszki wprowadzono uroczyście do parafii pw. św. Józefa w Płocku: „Dzięki ks. Jerzemu internowani w stanie wojennym mieli poczucie moralnej słuszności ich sprawy” - zaznaczył ks. kan. Andrzej Smoleń, proboszcz parafii, duszpasterz ludzi pracy. W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele NSZZ „Solidarność”.

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki (pierwszego stopnia – fragment kości) wniósł w procesji do kościoła parafialnego proboszcz ks. kan. Andrzej Smoleń. Przypomniał wiernym życiorys Błogosławionego. Stwierdził, że na jego życie wpłynęła przymusowa służba w wojsku: zabrała zdrowie, ale zahartowała ducha.

CZYTAJ DALEJ

7 lat temu zmarł ks. Jan Kaczkowski

2023-03-28 08:52

[ TEMATY ]

Ks. Jan Kaczkowski

Piotr Drzewiecki

Ks. dr Jan Kaczkowski

 Ks. dr Jan Kaczkowski

28 marca 2016 r. w wieku 38 lat zmarł ks. Jan Kaczkowski, charyzmatyczny duszpasterz, twórca Hospicjum św. o. Pio w Pucku, autor i współautor popularnych książek. Chorował na glejaka - nowotwór ośrodka układu nerwowego. Sam będąc chory, pokazywał, jak przeżywać chorobę i cierpienie - uczył pogody, humory i dystansu.

Ks. Jan Kaczkowski urodził się 19 lipca 1977 r. w Gdyni. Był bioetykiem, organizatorem i dyrektorem Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. W ciągu dwóch lat wykryto u niego dwa nowotwory – najpierw nerki, którego udało się zaleczyć, a później glejaka mózgu czwartego stopnia. Po operacjach poddawany kolejnym chemioterapiom, nadal pracował na rzecz hospicjum i służy jego pacjentom. W BoskiejTV prowadził swój vlog „Smak Życia”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Sobota dniem powrotu papieża do Watykanu

2023-03-31 13:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na jutro przewidziany jest powrót papieża Franciszka do Watykanu. Od przedwczoraj przebywa on w poliklinice im. Gemellego z powodu zapalenia oskrzeli.

W opublikowanym dziś komunikacie dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformował, że wczoraj wieczorem papież zjadł na kolację pizzę razem z osobami, które mu towarzyszą w szpitalu: lekarzami, pielęgniarzami, sekretarzami i żandarmami watykańskimi. Dziś rano, po śniadaniu, po lekturze gazet, podjął pracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję