Reklama

Polityka

Sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego USA: jestem pełen podziwu, ile dają z siebie Polacy

Jestem pełen podziwu, ile dają z siebie Polacy. Jesteśmy dumni, pracując z wami i będziemy razem z wami tak długo, jak wszyscy zobaczymy wolną i wyzwoloną Ukrainę - powiedział w czwartek w Rzeszowie sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Stanów Zjednoczonych Alejandro Mayorkas.

[ TEMATY ]

USA

Rzeszów

sekretarz

PAP/Darek Delmanowicz

Sekretarz bezpieczeństwa krajowego Stanów Zjednoczonych Alejandro Mayorkas

Sekretarz bezpieczeństwa krajowego Stanów Zjednoczonych Alejandro Mayorkas

Polityk w czwartek rano odwiedził przejście graniczne w Korczowej i spotkał się z przedstawicielami Straży Granicznej.

Po południu na konferencji prasowej w Rzeszowie zapewnił, że USA i Polska będą "pracować ramię w ramię, aby zagwarantować wolność Ukrainie".

"Jestem tu, żeby wyrazić swój podziw dla tego, co zrobili Polacy. Kiedy na spotkaniach z ludźmi, którzy pracowali przy ukraińskiej granicy, słyszałem o ich heroizmie i poświęceniu, wiem, że nasza wizyta jest sposobem uczczenia tych w Polsce, którzy zdecydowali się na najwyższą ofiarę w walce z niesprowokowaną agresją Rosji" - powiedział sekretarz.

Zaznaczył, że ogromne wrażenie zrobiło na nim, gdy zobaczył technologię pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych wspierającą działania polskiej Straży Granicznej, pomagającej ratować ukraińskich uchodźców oraz gwarantującej bezpieczeństwo Polaków.

"Jestem pełen podziwu, ile dają z siebie Polacy. Jesteśmy dumni, pracując z wami i będziemy razem z wami tak długo, jak wszyscy zobaczymy wolną i wyzwoloną Ukrainę" - podkreślił.

Alejandro Mayorkas mówił też o wsparciu ze strony Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. "To nie tylko wsparcie technologiczne, wojskowe, ale również zapewniamy cyberbezpieczeństwo" – zaznaczył i dodał przy tym, że pomoc do Ukrainy nie płynie tylko od Polski i Stanów Zjednoczonych.

"Wszyscy wspieramy naszych ukraińskich braci. Jest to wysiłek międzynarodowy, gdzie społeczność sojuszników zjednoczyła się, aby włączyć przeciw niesprowokowanej agresji Rosji i popierać wartości, które nas jednoczą" - dodał.

Mayorkas był pytany przez dziennikarzy m.in. o przyszłotygodniową wizytę prezydenta USA w Polsce. Odpowiedział, że prezydent Joe Biden jest "bardzo dumny, że przyjeżdża do Polski".

"W trakcie wizyty chce on zakomunikować, że Stany Zjednoczone stoją po stronie narodu ukraińskiego. Prezydent będzie tu, aby przekazać, że są wartości, które nas wszystkich wiążą i zapewni, że razem będziemy silni w walce z rosyjską agresją" – powiedział.

Reklama

Na zakończenie konferencji Mayorkas podzielił się również osobistą refleksją. Zdradził, że ma polskie korzenie. "Moja babcia, matka mojego ojca, była polskiego pochodzenia. I ta wizyta ma też charakter osobisty, nie tylko zawodowy" – zaznaczył.(PAP)

autorzy: Wojciech Huk, Marta Stańczyk

huk/ mas/ jann/

2023-02-16 18:14

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Koch: wyciągnąć wnioski z postawy Cyryla względem wojny

2023-03-30 16:39

[ TEMATY ]

prawosławie

patriarcha Cyryl

kard. Kurt Koch

wikipedia.org

Rola rosyjskiej Cerkwi w wojnie na Ukrainie skłania do poważnego podjęcia tematu relacji państwo-Kościół w dialogu ekumenicznym. Zwrócił na to uwagę prefekt Watykańskiej Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan podczas konferencji na temat religii w krajach bałtyckich. Kard. Kurt Koch przypomniał, że w również w tych krajach istnieje realna obawa przed rosyjską inwazją. Wystarczy bowiem, że prezydent Putin uzna je za część Wielkiej Rosji.

Szwajcarski purpurat zauważył, że obawy tych krajów wynikają nie tylko z geograficznego położenia, ale z doświadczeń historycznych z czasów radzieckiej okupacji, kiedy to poprzednie pokolenia doświadczyły okropieństw i zbrodni podobnych do tych, których doświadcza dziś naród ukraiński. W konferencji prasowej podczas lotu powrotnego z Tallina do Rzymu we wrześniu 2018 r. papież Franciszek nazwał historię państw bałtyckich „historią inwazji, dyktatur, zbrodni, deportacji” – przypomniał kard. Koch.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce XIII Noc Konfesjonałów w całej Polsce

2023-03-30 14:04

[ TEMATY ]

noc konfesjonałów

Karol Porwich/Niedziela

Po raz trzynasty w kościołach w całej Polsce w okresie Wielkiego Tygodnia odbędzie się Noc Konfesjonałów - oddolna inicjatywa duchownych, polegająca na zorganizowaniu w późnych godzinach wieczornych lub w nocy dodatkowej spowiedzi dla osób zabieganych. - Dzisiejszy człowiek jest bardzo zabiegany i z tą aktywnością coraz bardziej wchodzi w noc, a spowiedź jest sakramentem, który zaprasza do świadomego i pogłębionego przeżycia świąt - tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, krajowy koordynator akcji Noc Konfesjonałów.

Noc Konfesjonałów to oddolna inicjatywa duchownych. Została zorganizowana po raz pierwszy 2 kwietnia 2010 r. w Szczecinie dla upamiętnienia piątej rocznicy odejścia Jana Pawła II. Wówczas duchowni w trzech tamtejszych kościołach spowiadali przez całą noc, do godz. 6.00 rano.

CZYTAJ DALEJ

100 dni do wyprawy

2023-03-31 12:26

plakat organizatorów

    Kilka miesięcy temu informowaliśmy o pomyśle wyprawy ROWEROWEŚDM na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie na początku sierpnia 2023 roku.

    Dziś wracamy do naszych odważnych rowerzystów, bo okazja jest szczególna. Dokładnie za 100 dni wsiądą oni na rowery, by podjąć się najprawdopodobniej jednej z najtrudniejszych wypraw w życiu. Jak idą przygotowania? Co się zmieniło od ostatniego naszego spotkania? Te pytania zadaliśmy ks. Marcinowi Naporze, który koordynuje przygotowania do tejże wyprawy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję