Reklama

Polska

Janusz Byliński laureatem Nagrody im. Bp. Romana Andrzejewskiego

Podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich wręczono dziś Nagrodę im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2022 Januszowi Bylińskiemu, działaczowi NSZZ RI „Solidarność” i Duszpasterstwa Rolników, byłemu ministrowi rolnictwa i gospodarki żywnościowej.

[ TEMATY ]

nagroda

laureat

Janusz Byliński

PAP/Andrzej Lange

Działacz NSZZ RI „Solidarność” i Duszpasterstwa Rolników, były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej Janusz Byliński

Działacz NSZZ RI „Solidarność” i Duszpasterstwa Rolników, były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej Janusz Byliński

Kard. Kazimierz Nycz jako gospodarz miejsca powitał wszystkich i wyraził radość z dzisiejszego wydarzenia.

Wspominając kard. Stefana Wyszyńskiego powiedział, że przed wojną biskup powierzył mu duszpasterstwo ziemian i rolników, jednak „w pewnym momencie misja ta została mu zabrana, miał bowiem przed wojną dość nowoczesne poglądy, co nie wszystkim ziemianom się wówczas podobało”.

Wspominając postać i zaangażowanie patrona Nagrody, bp. Romana Andrzejewskiego, wskazał, że „problemy rolnictwa w latach 80. były zupełnie inne niż aktualne. Jedno na pewno jest jednak wspólne - troska o duchowość człowieka, który pracuje w rolnictwie. Ta głęboka troska o duchowość powinna trwać”.

W gali udział wzięli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i świata nauki, biskupi i księża zaangażowani w duszpasterstwo rolników, osoby związane z rolniczą Solidarnością, dotychczasowi laureaci Nagrody.

Gratulacje od prezydenta Andrzeja Dudy przekazał Paweł Szrot, szef Gabinetu Prezydenta RP, a list od marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytała wicemarszałek Małgorzata Gosiewska. List przesłał także premier Mateusz Morawiecki. Głos zabrał również minister rolnictwa, a gratulacje przesłali m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, abp Józef Michalik i bp Szymon Stułkowski.

Dr hab. Rafał Łatka z IPN wygłosił laudację. „Jestem przekonany, że nagroda trafia w dobre ręce, a sam laureat jest symbolem naturalnego, organicznego związku między Kościołem a wsią” - mówił historyk.

***

Laureatem Nagrody im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2022 został Janusz Byliński, działacz NSZZ RI „Solidarność” i Duszpasterstwa Rolników, były minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej, inżynier – ogrodnik i przedsiębiorca to laureat Nagrody im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2022. Decyzję tę podjęła jednomyślnie kapituła nagrody, obradująca pod honorowym przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego KEP.

Reklama

Przyznając nagrodę za rok 2022 Kapituła przez osobę Laureata składa hołd wszystkim zaangażowanym w organizację w 1982 r. pierwszych Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich, które rozpoczęły 40-letnią tradycję spotkań rolników na Jasnej Górze. W ślad za tym powstało specjalistyczne Duszpasterstwo Rolników, formujące rzesze światłych ludzi wsi i małych miejscowości.

Janusz Byliński nagrodzony został za inspirację, projekt i organizację pierwszych i następnych dożynek w ostatnim dziesięcioleciu panowania komunizmu w Polsce. Kapituła docenia również jego zaangażowanie w rozwój Duszpasterstwa Rolników na terenie kraju. Pomogło to przetrwać zdelegalizowanemu w stanie wojennym Związkowi „Solidarności” rolników. Na szczególne uznanie zasługuje zorganizowanie, wspólnie z rolnikami z mazowieckiego Zakroczymia, pierwszej Duszpasterskiej Wspólnoty Rolników. W stanie wojennym wspólnota ta stała się ośrodkiem niezależnej kultury, kształcenia i pomocy dla represjonowanych rolników, członków „Solidarności”.

W wolnej Polsce Janusz Byliński aktywnie włączył się w pracę na rzecz zmian na polskiej wsi. Sprawował ważne funkcje państwowe, m.in. jako minister rolnictwa i gospodarki żywnościowej oraz organizator i prezes Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego i strefy przemysłowej na Mazowszu.

Janusz Byliński na przestrzeni tych lat nigdy nie zerwał swych związków z „Solidarnością” Rolników Indywidualnych i Duszpasterstwem Rolników. Inspiracją jego licznych działań prospołecznych na rzecz szerokich kręgów środowisk wiejskich było społeczne nauczanie Kościoła.

***

Nagrodę wręczył bp Leszek Leszkiewicz. Wspominając zaangażowanie laureata hierarcha wyraził przekonanie, że przejawiało się w nim działanie Ducha Świętego, którego o odnowienie tej ziemi prosił Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski. Podkreślił, że bogaty życiorys min. Bylińskiego jest częścią wspólną historii narodu i Kościoła.

Reklama

Janusz Byliński, dziękując za nagrodę wspominał bp. Andrzejewskiego, którego znał. Wskazał na znaczenie edukacji dla budowania przyszłości. Odnosząc się do szeroko omawianego swojego zaangażowania podkreślił, że nigdy nie działał sam.

Na początku Gali wręczono stypendia im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego. Wraz z ustanowioną w 2004 roku Nagrodą Fundacja „Solidarna Wieś” przyznaje i wręcza stypendia dla młodych ludzi z terenów wiejskich i małomiasteczkowych, którzy pokonując szczególne przeciwności podejmują trud zdobywania wiedzy. Łączą ambicję z poczuciem społecznych powinności, uczestnicząc w działaniach kulturalnych czy charytatywnych w swojej szkole i otoczeniu. Postępują w zgodzie z przesłaniem Patrona stypendium, ks. bp. Romana Andrzejewskiego.

W roku 2021/2022 stypendystami zostali: Krystian Janiuk oraz Błażej Morzycki.

Krystian Janiuk to uczeń III klasy Liceum ogólnokształcącego im. Władysława Łokietka w Krasnymstawie. Przejawia zdolności artystyczne, takie jak aktorstwo, taniec i śpiew. Aktualnie studiuje dziennikarstwo i komunikację społeczną na KUL.

Błażej Morzycki to uczeń klasy 1 Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza we Włocławku. Wraz z rodzicami mieszka w miejscowości Wystrzelice Parcele. Ma starszego brata. Jest gorliwym i sumiennym uczniem.

Stypendium wręczył Zenon Sułecki, Prezes Zarządu Fundacji „Solidarna Wieś”.

Nagroda im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego ustanowiona przez fundację „Solidarna Wieś” za zasługi dla rozwoju polskiej wsi i rolnictwa, wręczana jest po raz dziewiętnasty. Wśród laureatów nagrody imienia wieloletniego Krajowego Duszpasterza Rolników znaleźli się m.in. prof. Andrzej Stelmachowski, kard. Józef Glemp, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Zespół „Mazowsze” czy NSZZ RI „Solidarność”.

Reklama

Wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla rozwoju kulturalnego i gospodarczego rolnictwa, wsi i małych miast w Polsce.

Patron Nagrody, bp Roman Andrzejewski, żył w latach 1938-2003. Urodził się w Morzyczynie na Kujawach, w rodzinie rolników. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1961 r. Był absolwentem KUL, doktorat z filologii klasycznej otrzymał na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał na KUL, WSD we Włocławku. W czasie studiów specjalistycznych w Rzymie pracował w polskiej sekcji Radia Watykańskiego. W 1981 otrzymał nominację na biskupa pomocniczego włocławskiego. Był pierwszym biskupem stanu wojennego. W latach 1988-1996 przewodniczył Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników, a następnie, do 2001 był Krajowym Duszpasterzem Rolników.

Zainicjował powstawanie katolickich uniwersytetów ludowych. Powołał Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, inicjował powstanie i patronował istnieniu rolniczej prasy. Stawał na czele zespołów dobrych usług w czasie konfliktów i negocjacji rolników z rządem. Był współfundatorem Fundacji „Solidarna Wieś”. Często odwiedzał Polaków w dawnych republikach sowieckich, bywało, że odprawiał Msze św. w prywatnych domach i ruinach zniszczonych polskich kościołów. Syn rolników - uwielbiał pracę w ogrodzie i na polu u rodziny. Zmarł przedwcześnie 7 lipca 2003 r. Zgodnie z jego wolą został pochowany na terenie sanktuarium w Licheniu.

Partnerem organizacji Gali jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Współorganizatorem Gali jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Partnerami Gali są: Poczta Polska S.A., Krajowa Grupa Spożywcza S.A., Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. „Bronisze”.

Patroni medialni to: TVP, TVP Info, Polskie Radio S.A., Niedziela, Idziemy, Do Rzeczy, Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna oraz Biblioteka „Obserwatora”.

2023-02-16 18:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzebnickie „Henryki”

Niedziela wrocławska 23/2019, str. 5

[ TEMATY ]

nagroda

Archiwum organizatora

Laureaci Nagrody „Henryk 2019”

Laureaci Nagrody „Henryk 2019”

Po raz pierwszy przyznano w tym roku nagrodę ustanowioną przez burmistrza Trzebnicy Marka Długozimę. Wśród laureatów znaleźli się m.in. abp Józef Kupny, ks. prof. Bogdan Giemza i s. Claret Cecylia Król. Gala odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Trzebnicy

Nagrodę ustanowiono po to, by wyróżnić osoby i instytucje działające na terenie gminy i majce szczególny wkład w jej rozwój i promocję – podkreślają organizatorzy. Inspiracją do nazwy wyróżnienia jest nikt inny, jak Henryk Brodaty, wybitny władca i mąż św. Jadwigi Śląskiej. Od 2019 r. nagroda będzie przyznawana cyklicznie przez Kapitułę, którą powołano przy Urzędzie Gminy. W tym roku wybrano 14 laureatów w kategoriach: „Kultura i sztuka”, „Edukacja, lokalny patriota”, „Działalność naukowa”, „Wrażliwość społeczna, miłosierdzie”, „Działalność samorządowa”, „Przedsiębiorca lokalny”, „Sport”, „Fundacje i stowarzyszenia”. Przyznano także Nagrodę Specjalną Burmistrza Gminy Trzebnica. Danuta Kamińska, trzebnicka poetka i przewodnicząca Kapituły podkreśliła w przemówieniu, że laureaci Trzebnickich „Henryków” to z jednej strony bohaterowie trudu codziennego, ale i osoby zaprzyjaźnione i wspomagające gminę. – Wiem z doświadczenia, że pracując społecznie nie oczekujemy żadnego poklasku, ale świadomość, że ktoś dostrzega to, co robimy, naprawdę podwójnie motywuje do działania. Często słowa uznania znaczą więcej, niż dobra materialne – mówiła D. Kamińska. Nagrodę „Henryk” wszystkim laureatom wręczył burmistrz Trzebnicy.

CZYTAJ DALEJ

Nowy Sącz: dzień skupienia dla parlamentarzystów i samorządowców

2023-03-30 16:20

[ TEMATY ]

dni skupienia

parlamentarzyści

Nowy Sącz

Ewa Biedroń

Bp Andrzej Jeż

Bp Andrzej Jeż

Parlamentarzyści i samorządowcy diecezji tarnowskiej mieli swój dzień skupienia w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu. W homilii biskup tarnowski Andrzej Jeż powiedział, że aby uzdrawiać współczesny świat i nasz kraj, potrzeba najpierw ustawicznej pracy nad sobą, nad własnym poziomem etycznym.

– Dobrze, że jesteśmy tutaj razem. Potrzebujemy modlitwy i okazji do refleksji. W ciągu całego roku intensywnej pracy trzeba nam również wsparcia duchowego, chwili refleksji, uspokojenia, przemyśleń, które są bardzo ważne, ponieważ pracując z ludźmi trzeba być wrażliwym na ich problemy. - Uważam, że każdy samorządowiec powinien zrobić sobie rachunek sumienia z tego jak pomagamy mieszkańcom, co możemy zrobić, czy mogliśmy więcej zrobić? - mówią samorządowcy.

CZYTAJ DALEJ

Cały świat modli się o zdrowie papieża Franciszka

2023-03-31 10:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Po tym, jak wiadomość o hospitalizacji papieża Franciszka obiegła w środę media na całym świecie, nie trzeba było długo czekać na reakcje. Stale napływają wiadomości z życzeniami i wyrazami sympatii dla Ojca Świętego. Papież od środy 29 marca przebywa w rzymskiej Poliklinice Gemelli z powodu infekcji płucnej.

Prezydium Konferencji Episkopatu Włoch (CEI) w imieniu włoskich biskupów zapewniło o "chóralnej modlitwie Kościołów we Włoszech" "życząc Ojcu Świętemu szybkiego powrotu do zdrowia", "powierza Panu lekarzy i personel medyczny, którzy z profesjonalizmem i poświęceniem opiekują się nim i wszystkimi pacjentami"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję