Reklama

Rzymskimi śladami św. Pawła i Jana Pawła II

Niedziela Ogólnopolska 28/2009, str. 4-5

Grzegorz Gałązka

U św. Pawła za Murami

Pozdrawiam wszystkich z dalekiej Italii. Jesteśmy na pielgrzymce z okazji zakończenia Roku św. Pawła. Uroczystości odbywały się w dniach 27-29 czerwca. Przygotowując się do jego zakończenia, redakcja „Niedzieli” przekazała Ojcu Świętemu specjalny list, w którym powiadomiła o swoich inicjatywach poświęconych Apostołowi Narodów. Przez miniony rok mogliśmy z głęboką refleksją wspominać historię mistycznego spotkania Szawła z Chrystusem, które sprawiło, że Szaweł przemienił się w Pawła. I odtąd prześladowca Chrystusa stał się Jego apostołem. Św. Paweł nie żałował czasu, sił ani własnego życia, aby nieść światu Ewangelię Chrystusa, a nawet nie zawahał się umrzeć za wiarę.
Kończący się Rok św. Pawła był wielkim wydarzeniem, którego podsumowanie przeżyliśmy bardzo mocno w niedzielę 28 czerwca w Bazylice św. Pawła, podczas uroczystych Nieszporów z udziałem Ojca Świętego Benedykta XVI, biskupów, wielu gości z różnych stron świata, łącznie z przedstawicielami Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola. Nabożeństwo było okazją do przemyśleń, które łączą się z Rokiem Pawłowym. Usłyszeliśmy głębokie przemówienie Benedykta XVI o Apostole Narodów.

Paliusze

Reklama

Druga uroczystość, w której uczestniczyliśmy w związku z zakończeniem Roku św. Pawła, miała miejsce 29 czerwca. Była połączona z wręczeniem w Bazylice św. Piotra paliuszy 34 nowym arcybiskupom metropolitom, wśród których byli abp Andrzej Dzięga z diecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. Przybyło wielu kapłanów i wiernych świeckich z ich archidiecezji. Było też sporo gości z diecezji sandomierskiej, poprzedniego miejsca pasterzowania abp. Dzięgi. Zauważyliśmy, że Benedykt XVI dość długo zatrzymał się przy nim i serdecznie z nim rozmawiał. Serdecznie wspomniał też abp. Mokrzyckiego, do niedawna swojego sekretarza. Uroczystość wręczenia paliuszy 34 hierarchom o różnych kolorach skóry była dla Papieża okazją do wypowiedzi na temat jedności w Kościele powszechnym, szczególnie przez paliusz - znak komunii z Ojcem Świętym oraz władzy na terenie poszczególnych metropolii.

Ślad Jana Pawła II

30 czerwca nasza grupa pielgrzymkowa miała okazję do szczególnego świętowania. Kard. Stanisław Dziwisz zaprosił przedstawicieli „Niedzieli” do kliniki Gemelli na odsłonięcie i poświęcenie pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II na tamtejszym dziedzińcu. Wspomniano wtedy, że klinika Gemelli była dla Jana Pawła II „trzecim Watykanem” - po Konfesji św. Piotra i Castel Gandolfo. Przypomniano jego przemówienie wygłoszone z okna na 10. piętrze kliniki, gdy był jej pacjentem. Ze wzruszeniem przyglądaliśmy się pomnikowi Jana Pawła II i słuchaliśmy jego słów odnoszących się do pobytu w tym rzymskim szpitalu.
Nowo poświęcony papieski pomnik jest zbudowany z białego marmuru kararyjskiego. Papież z cierpiącą twarzą wspiera się na pastorale wbitym w kamień. Zapytaliśmy artystę rzeźbiarza Stefano Pierottiego o wymowę pękniętego kamienia. Odpowiedział, że to znak siły i odwagi Papieża, który rozbił komunizm. Ten symboliczny pomnik, postawiony na wielkim placu kliniki, będzie przypominał, że tutaj - jak obliczył kard. Dziwisz - Papież Jan Paweł II spędził 153 dni i 152 noce. Papieski sekretarz powiedział, że Papież Polak był człowiekiem cierpienia, a klinika jest w jakiś sposób tego symbolem. Mówił także o łączności, jaka istnieje między ludźmi chorymi, cierpiącymi a Janem Pawłem II, który tak bardzo troszczył się o cierpiących i nieszczęśliwych. Przemówienie kard. Dziwisza było cennym przypomnieniem tych etapów z życia Jana Pawła II, które były związane z cierpieniem, szczególnie od dnia zamachu - 13 maja 1981 r. Wtedy obecność krzyża w życiu Papieża bardzo się uwidoczniła - mówił kard. Dziwisz, który był tego świadkiem aż do dnia, kiedy Ojciec Święty nie mógł już nic powiedzieć, bo stracił głos. To było jego ukrzyżowanie i wielkie cierpienie.
Rektor, profesorowie Katolickiego Uniwersytetu Serca Jezusowego i lekarze głęboko przeżyli tę uroczystość. W swoich przemówieniach przypominali, jak Papież wzywał do odwagi, by otworzyć się na Chrystusa i otworzyć Mu drzwi: „Nie bójcie się Chrystusa!”. To zaskakujące, że ludzie świeccy ze świata akademickiego tak rzeczowo potrafili się odnieść do wielkiego pontyfikatu Papieża Polaka. To wielkie świadectwo dotyczące Ojca Świętego Jana Pawła II. Było to zarazem odzwierciedlenie tego, jak świat go szanuje, jak jest on nadal ważny dla Kościoła powszechnego i jak głębokie jest pragnienie wyniesienia sługi Bożego Jana Pawła II na ołtarze.
Cieszymy się, że i redakcja „Niedzieli” mogła być obecna tego dnia przy pomniku Jana Pawła II na dziedzińcu rzymskiej kliniki i mogła udokumentować uroczystość, która była kolejnym wymownym hołdem złożonym Papieżowi Polakowi.

Rzym, l lipca 2009 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Za tych, co zginęli w drodze do Europy - rozpoczyna się Tydzień Modlitwy za Uchodźców

2020-09-27 16:12

[ TEMATY ]

modlitwa

Adoe.Stock.pl

W 106. Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy rozpoczyna się w Polsce Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei”. Wspólnota Sant’Egidio zachęca do włączenia się w modlitwę za tych, którzy – jak pisze papież Franciszek w swoim orędziu – zostali jak Jezus Chrystus za czasów Heroda zmuszeni do ucieczki. Modlitwy w Warszawie i Poznaniu sprawowane będą przy krzyżach przywiezionych z Lesbos, wykonanych z drewna łodzi migrantów, które rozbiły się u wybrzeży tej greckiej wyspy.

Ojciec Święty po raz kolejny przypomina, że kiedy mówimy o migrantach i wysiedlonych, zbyt często zatrzymujemy się na liczbach. „A tu nie chodzi o liczby, tylko o osoby! (…) Znając ich historie, będziemy w stanie ich zrozumieć. Będziemy mogli na przykład zrozumieć, że niepewność, jakiej doświadczyliśmy w związku z cierpieniem w wyniku pandemii, jest stałym elementem w życiu osób przesiedlonych” – pisze papież.

Podczas nabożeństw w kilkunastu polskich miastach wymieniane będą imiona i historie osób, które zginęły uciekając do Europy przed wojną, przemocą i biedą. Od czerwca 2019 do czerwca 2020 roku w Morzu Śródziemnym i na innych szlakach życie straciło 2398 migrantów.

Objęty patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Tydzień Modlitwy za Uchodźców „Umrzeć z nadziei” potrwa do 4 października. Ekumenicznej modlitwie, która odbędzie się we wtorek 29 września o godz. 19 w parafii św. Barbary w Warszawie, przewodniczył będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Nabożeństwo w kościele oo. Karmelitów na wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu odbędzie się w poniedziałek 28 września o godz. 19.30 pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla.

W piątek 2 października o godz. 18 modlitwę w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie poprowadzi bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Tego samego dnia o 19.30 nabożeństwu w kościele św. Sebastiana w Opolu przewodniczyć będzie bp Andrzej Czaja.

Modlitwy w Warszawie i Poznaniu sprawowane będą przy krzyżach przywiezionych z Lesbos, wykonanych z drewna łodzi migrantów, które rozbiły się u wybrzeży tej greckiej wyspy. Delegacja Wspólnot Sant’Egidio spędziła na Lesbos „solidarne wakacje” towarzysząc z misją humanitarną uchodźcom z obozu Moria. Członkowie Sant’Egidio będą opowiadać o doświadczeniu osobistego spotkania z uchodźcami, żyjącymi w tym nieludzkim miejscu, które w ostatnich tygodniach strawił pożar.

Wspólnota Sant’Egidio przygotowuje nabożeństwo w intencji uchodźców „Umrzeć z nadziei” od 2015 r., gdy w Europie wybuchł największy jak dotąd kryzys migracyjny, a wody Morza Śródziemnego pochłonęły 3771 istnień ludzkich. Od 1990 r. w „podróżach nadziei” do Europy zginęło blisko 41 tys. uchodźców.

Poniżej spis miast, w których odbędzie się modlitwa:

NOWY DWÓR MAZOWIECKI, niedziela 27 września, godz. 12.00 i 13.00, kościół św. Barbary w Modlinie Twierdzy, ul. Szpitalna 69.

KATOWICE, niedziela 27 września, godz. 17.00kościół Wniebowzięcia NMP, ul Graniczna 26, przewodniczy ks. Zbigniew Kocoń.

POZNAŃ, poniedziałek 28 września, godz. 19:30 (wcześniej spotkanie o 19:10), kościół oo. Karmelitów na wzgórzu św. Wojciecha, przewodniczy ks. bp Damian Bryl.

WARSZAWA, wtorek 29 września, godz. 19.00, parafia św. Barbary, ul. Nowogrodzka 51, przewodniczy kard. Kazimierz Nycz.

LUBLIN, środa 30 września, godz. 18.00, klasztor Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki (Siostry Białe), ul. J. K. Chodkiewicza 9, przewodniczy ks. Mieczysław Puzewicz.

SŁUPSK, środa 30 września, godz. 18.00, kościół św. Maksymiliana Kolbego, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 20, przewodniczy ks. Lucjan Huszczonek.

KRAKÓW-PODGÓRZE, środa 30 września, godz. 18.00, kościół św. Józefa, ul. Zamoyskiego 2, przewodniczy ks. Jarosław Raczek.

BRZEGI k. WIELICZKI, środa 30 września, godz. 19.30, Campus Misericordiae w Brzegach koło WIELICZKI, przewodniczy o. Mariusz Tabor OFM.

GDYNIA, czwartek 1 października, godz. 19.15, kościół św. Mikołaja, ul. św. Mikołaja 1, przewodniczy ks. Jacek Socha.

SZCZECINEK, piątek 2 października, godz. 17.30, parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. 3 maja 1a, przewodniczy ks. Jacek Lewiński.

KOSZALIN, piątek 2 października, godz. 18.00, katedra p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. B. Chrobrego 7, przewodniczy bp Krzysztof Zadarko.

OPOLE, piątek 2 października, godz. 19.30, kościół św. Sebastiana, plac Świętego Sebastiana 2, przewodniczy bp Andrzej Czaja.

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 roku w Rzymie z inicjatywy Andrei Riccardiego i małej grupki licealistów. Dziś obecna jest w 73 krajach na wszystkich kontynentach. Należy do niej ponad 60 tys. osób. Wspólnota – gdziekolwiek jest – żyje tym samym duchem, opartym na modlitwie i czytaniu Słowa Bożego, przyjaźni z ubogimi i pracy na rzecz pokoju.

Na całym świecie zaangażowana jest na rzecz osób w różny sposób ubogich: bezdomnych, samotnych osób starszych, dzieci ulicy w Afryce i Ameryce Łacińskiej, młodych wzrastających w Szkołach Pokoju, więźniów, migrantów i uchodźców. Prowadzi m.in. projekt korytarzy humanitarnych, pozwalający na bezpieczne przybycie do Włoch i sprawną integrację uchodźców. Wspólnota w Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i Chojnie, a zaprzyjaźnione grupy inspirujące się jej duchowością także w innych miastach.

CZYTAJ DALEJ

Poszukiwali prawdy w Sulistrowicach

2020-09-27 19:44

Natalia Kowcz

Podczas Festiwalu Młodych odbyła się gra terenowa

Podczas Festiwalu Młodych odbyła się gra terenowa

26 września w Sulistrowicach odbył się Festiwal Młodych „W poszukiwaniu prawdy”. Spotkanie zgromadziło ponad 100 uczestników. Pierwszym punktem wydarzenia były konferencje tematyczne nawiązujące do hasła Festiwalu. Prelekcje do młodych wygłosili: Ks. Ryszard Staszak, Stanisław Dobrowolski, Karol Białkowski, Ks. Jakub Bartczak oraz Jakub Pigóra.

- Prawy człowiek się nie rodzi. Prawość trzeba sobie wypracować - mówił proboszcz parafii w Sulistrowicach.

Podczas konferencji został również poruszony temat prawdy w życiu codziennym, poszukiwania jej np. podczas Camino o czym mówił Jakub Pigóra.

- Każdy z nas dziennikarzy zastanawia się jak dotrzeć do największego grona odbiorców. Często unika się przez to pewnych niewygodnych sformułowań dla własnej korzyści, nawet materialnej - mówił Karol Białkowski na temat fake newsów w mediach.

W tym samym czasie odbyła się katecheza dla najmłodszych którą poprowadził kleryk świdnickiego Seminarium Duchownego Jan Kubiak.

- Centralnym punktem wydarzenia była Eucharystia, podczas której kazanie wygłosił ks. Arkadiusz Krzeszowiec. Następnie zgromadzona młodzież udała się na obiad, po którym odbyła się gra terenowa. Na szczęście pogoda poprawiła się w stosunku do tej porannej i gra mogła się odbyć w pełnym formacie. Zadaniem uczestników było dotarcie do punktów położonych na terenie Sulistrowic i wykonanie tam określonych zadań. Celem gry było poznanie świętych i błogosławionych, którzy swoim życiem też w pewien sposób szukali prawdy. Na punktach gry można było spotkać m.in. bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, św. Jadwigę Śląską, św. Jakuba.

Festiwal Młodych zakończył się Koronką do Miłosierdzia Bożego, a następnie poczęstunkiem, wspólnym pieczeniem kiełbasek.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundacje Harcerską Leśni oraz ks. Jakuba Bartczaka przy współpracy ze Starostwem Powiatowym we Wrocławiu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję