Reklama

Rzymskimi śladami św. Pawła i Jana Pawła II

Ks. Ireneusz Skubiś
Niedziela Ogólnopolska 28/2009, str. 4-5

Grzegorz Gałązka

U św. Pawła za Murami

Pozdrawiam wszystkich z dalekiej Italii. Jesteśmy na pielgrzymce z okazji zakończenia Roku św. Pawła. Uroczystości odbywały się w dniach 27-29 czerwca. Przygotowując się do jego zakończenia, redakcja „Niedzieli” przekazała Ojcu Świętemu specjalny list, w którym powiadomiła o swoich inicjatywach poświęconych Apostołowi Narodów. Przez miniony rok mogliśmy z głęboką refleksją wspominać historię mistycznego spotkania Szawła z Chrystusem, które sprawiło, że Szaweł przemienił się w Pawła. I odtąd prześladowca Chrystusa stał się Jego apostołem. Św. Paweł nie żałował czasu, sił ani własnego życia, aby nieść światu Ewangelię Chrystusa, a nawet nie zawahał się umrzeć za wiarę.
Kończący się Rok św. Pawła był wielkim wydarzeniem, którego podsumowanie przeżyliśmy bardzo mocno w niedzielę 28 czerwca w Bazylice św. Pawła, podczas uroczystych Nieszporów z udziałem Ojca Świętego Benedykta XVI, biskupów, wielu gości z różnych stron świata, łącznie z przedstawicielami Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola. Nabożeństwo było okazją do przemyśleń, które łączą się z Rokiem Pawłowym. Usłyszeliśmy głębokie przemówienie Benedykta XVI o Apostole Narodów.

Paliusze

Druga uroczystość, w której uczestniczyliśmy w związku z zakończeniem Roku św. Pawła, miała miejsce 29 czerwca. Była połączona z wręczeniem w Bazylice św. Piotra paliuszy 34 nowym arcybiskupom metropolitom, wśród których byli abp Andrzej Dzięga z diecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. Przybyło wielu kapłanów i wiernych świeckich z ich archidiecezji. Było też sporo gości z diecezji sandomierskiej, poprzedniego miejsca pasterzowania abp. Dzięgi. Zauważyliśmy, że Benedykt XVI dość długo zatrzymał się przy nim i serdecznie z nim rozmawiał. Serdecznie wspomniał też abp. Mokrzyckiego, do niedawna swojego sekretarza. Uroczystość wręczenia paliuszy 34 hierarchom o różnych kolorach skóry była dla Papieża okazją do wypowiedzi na temat jedności w Kościele powszechnym, szczególnie przez paliusz - znak komunii z Ojcem Świętym oraz władzy na terenie poszczególnych metropolii.

Reklama

Ślad Jana Pawła II

30 czerwca nasza grupa pielgrzymkowa miała okazję do szczególnego świętowania. Kard. Stanisław Dziwisz zaprosił przedstawicieli „Niedzieli” do kliniki Gemelli na odsłonięcie i poświęcenie pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II na tamtejszym dziedzińcu. Wspomniano wtedy, że klinika Gemelli była dla Jana Pawła II „trzecim Watykanem” - po Konfesji św. Piotra i Castel Gandolfo. Przypomniano jego przemówienie wygłoszone z okna na 10. piętrze kliniki, gdy był jej pacjentem. Ze wzruszeniem przyglądaliśmy się pomnikowi Jana Pawła II i słuchaliśmy jego słów odnoszących się do pobytu w tym rzymskim szpitalu.
Nowo poświęcony papieski pomnik jest zbudowany z białego marmuru kararyjskiego. Papież z cierpiącą twarzą wspiera się na pastorale wbitym w kamień. Zapytaliśmy artystę rzeźbiarza Stefano Pierottiego o wymowę pękniętego kamienia. Odpowiedział, że to znak siły i odwagi Papieża, który rozbił komunizm. Ten symboliczny pomnik, postawiony na wielkim placu kliniki, będzie przypominał, że tutaj - jak obliczył kard. Dziwisz - Papież Jan Paweł II spędził 153 dni i 152 noce. Papieski sekretarz powiedział, że Papież Polak był człowiekiem cierpienia, a klinika jest w jakiś sposób tego symbolem. Mówił także o łączności, jaka istnieje między ludźmi chorymi, cierpiącymi a Janem Pawłem II, który tak bardzo troszczył się o cierpiących i nieszczęśliwych. Przemówienie kard. Dziwisza było cennym przypomnieniem tych etapów z życia Jana Pawła II, które były związane z cierpieniem, szczególnie od dnia zamachu - 13 maja 1981 r. Wtedy obecność krzyża w życiu Papieża bardzo się uwidoczniła - mówił kard. Dziwisz, który był tego świadkiem aż do dnia, kiedy Ojciec Święty nie mógł już nic powiedzieć, bo stracił głos. To było jego ukrzyżowanie i wielkie cierpienie.
Rektor, profesorowie Katolickiego Uniwersytetu Serca Jezusowego i lekarze głęboko przeżyli tę uroczystość. W swoich przemówieniach przypominali, jak Papież wzywał do odwagi, by otworzyć się na Chrystusa i otworzyć Mu drzwi: „Nie bójcie się Chrystusa!”. To zaskakujące, że ludzie świeccy ze świata akademickiego tak rzeczowo potrafili się odnieść do wielkiego pontyfikatu Papieża Polaka. To wielkie świadectwo dotyczące Ojca Świętego Jana Pawła II. Było to zarazem odzwierciedlenie tego, jak świat go szanuje, jak jest on nadal ważny dla Kościoła powszechnego i jak głębokie jest pragnienie wyniesienia sługi Bożego Jana Pawła II na ołtarze.
Cieszymy się, że i redakcja „Niedzieli” mogła być obecna tego dnia przy pomniku Jana Pawła II na dziedzińcu rzymskiej kliniki i mogła udokumentować uroczystość, która była kolejnym wymownym hołdem złożonym Papieżowi Polakowi.

Rzym, l lipca 2009 r.

Reklama

USA: film "Dwóch papieży" nominowany do nagrody Złotego Globu

2019-12-10 16:38

tom (KAI) / Los Angeles

Film "Dwóch papieży" został nominowany do nagrody Złotego Globu w kategorii "najlepszy dramatyczny film fabularny". Nominację ogłosiło Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej (Hollywood Foreign Press Association). W filmie, którego polska premiera będzie miała miejsce 20 grudnia, brazylijski reżyser Fernando Meirelles przedstawia dialog między dwoma papieżami Franciszkiem i Benedyktem XVI na temat, najogólniej mówiąc, stanu i przyszłości Kościoła katolickiego.

YouTube

W fikcyjnej opowieści gra Anthony Hopkins jako papież Benedykt XVI. oraz Jonathan Pryce jako argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, późniejszy papież Franciszek.

Według opisu fabuły prezentowanej przez producenta film przedstawia historię kardynała Bergoglio, który głęboko zawiedziony kierunkiem, w którym zmierza Kościół katolicki prosi papieża Benedykta, aby pozwolił mu przejść na emeryturę. Zamiast tego nękany wątpliwościami i stojący w obliczu skandalu Benedykt wzywa swojego najsurowszego krytyka i przyszłego następcę do Watykanu, aby wyjawić mu tajemnicę, która wstrząśnie podstawami Kościoła. Na tle toczącej się za murami Watykanu walki tradycji z postępem i poczucia winy z przebaczeniem, te dwie skrajnie różniące się postacie będą musiały stawić czoła przeszłości i znaleźć wspólny język. To wszystko, aby zapewnić przetrwanie Kościoła i nie stracić zaufania milionów wyznawców.

Film wyprodukowany przez internetową wytwórnię Netflix, będzie można oglądać 20 grudnia. Pozostałe dwa filmy nominowane do Złotych Globów w kategorii „najlepszy dramatyczny film fabularny” to: „Irlandczyk” Martina Scorsese i „Historia małżeństwa” Noaha Baumbacha. Jak się zauważa zwycięzcy i nominowani do Złotych Globów zazwyczaj mają szansę na zdobycie Oscara.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Gala Wolontariatu Caritas

2019-12-10 18:45

Kamil Krasowski

W parafii Ducha Świętego w Zielonej Górze zakończyła się III Diecezjalna Gala Wolontariatu. Znamy zatem najlepszego wolontariusza i najlepszego opiekuna Szkolnych Kół Caritas.

Karolina Krasowska
Wyróżnieni z bp. Tadeuszem Lityńskim, lubuską kurator oświaty Ewą Rawą i dyrektorem diecezjalnej Caritas ks. Stanisławem Podfigórnym

Udział w Gali wziął bp Tadeusz Lityński, który pogratulował młodym wolontariuszom i podziękował ich opiekunom.

- Jest to co prawda trzecia, ale jakże odsłaniająca wiele dobra i piękna Gala Wolontariatu Caritas. Chcę tutaj wyrazić wdzięczność wszystkim wychowawcom, opiekunom  i pogratulować młodym ludziom - mówił bp Lityński. - Jeżeli mówimy Polska to z jednej strony widzimy gdzieś w wyobraźni terytorium naszego kraju na mapie Europy. Wnikając głębiej - pewną historię, czasami dramatyczną. Widzimy dziedzictwo kulturowe,  przemysł i różne obiekty. Ale myślę, że też dostrzegamy ludzi, Polaków. Podobnie jest też, gdy słyszymy i widzimy logo Caritas. To nie tylko to zewnętrzne logo, które przedstawia krzyż i słowo Caritas wpisane w serce, które mieni się barwą czerwieni, ale stołówki, magazyny żywności czy pomieszczenia, w których się udziela się pomocy potrzebującym. Caritas to żywy organizm ludzi wrażliwych i mających serce. I za to chciałbym bardzo serdecznie podziękować - dodał pasterz diecezji.

W czasie uroczystej Gali wręczono 7 statuetek. W kategorii "najlepszy wolontariusz" statuetki otrzymali Sara Gaweł, Alicja Baraniecka, Sara Mazurek, Dominik Mól, Agata Przyborska, Adrianna Bednarz i Lena Tomaszewska.

- W Caritas działam od gimnazjum, czyli już 6 lat, bo w tym roku jestem w klasie maturalnej. Pomagam pani Kamili, robimy razem mnóstwo akcji. Ostatnio u nas w szkole mieliśmy Dzień Wolontariusza. Naprawdę dużo się dzieje. Robię to, bo daje mi to ogromne spełnienie. Wiem, że szczęście, które daje innym wraca do mnie z podwójną siłą. Daje to motywację i podbudowuje człowieka. Wiem, że robię dla kogoś bardzo dobrą sprawę - powiedziała Sara Gaweł z Zespołu Szkół w Drezdenku.


Oprócz wolontariuszy zostali wyróżnieni także ich opiekunowie. W kategorii "najlepszy opiekun" statuetkę otrzymały Kamila Zamerluk oraz Beata Stoińska, opiekunki SKC w Zespole Szkół w Drezdenku.CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem