Reklama

Rzymskimi śladami św. Pawła i Jana Pawła II

Niedziela Ogólnopolska 28/2009, str. 4-5

Grzegorz Gałązka

U św. Pawła za Murami

Pozdrawiam wszystkich z dalekiej Italii. Jesteśmy na pielgrzymce z okazji zakończenia Roku św. Pawła. Uroczystości odbywały się w dniach 27-29 czerwca. Przygotowując się do jego zakończenia, redakcja „Niedzieli” przekazała Ojcu Świętemu specjalny list, w którym powiadomiła o swoich inicjatywach poświęconych Apostołowi Narodów. Przez miniony rok mogliśmy z głęboką refleksją wspominać historię mistycznego spotkania Szawła z Chrystusem, które sprawiło, że Szaweł przemienił się w Pawła. I odtąd prześladowca Chrystusa stał się Jego apostołem. Św. Paweł nie żałował czasu, sił ani własnego życia, aby nieść światu Ewangelię Chrystusa, a nawet nie zawahał się umrzeć za wiarę.
Kończący się Rok św. Pawła był wielkim wydarzeniem, którego podsumowanie przeżyliśmy bardzo mocno w niedzielę 28 czerwca w Bazylice św. Pawła, podczas uroczystych Nieszporów z udziałem Ojca Świętego Benedykta XVI, biskupów, wielu gości z różnych stron świata, łącznie z przedstawicielami Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola. Nabożeństwo było okazją do przemyśleń, które łączą się z Rokiem Pawłowym. Usłyszeliśmy głębokie przemówienie Benedykta XVI o Apostole Narodów.

Paliusze

Reklama

Druga uroczystość, w której uczestniczyliśmy w związku z zakończeniem Roku św. Pawła, miała miejsce 29 czerwca. Była połączona z wręczeniem w Bazylice św. Piotra paliuszy 34 nowym arcybiskupom metropolitom, wśród których byli abp Andrzej Dzięga z diecezji szczecińsko-kamieńskiej oraz abp Mieczysław Mokrzycki ze Lwowa. Przybyło wielu kapłanów i wiernych świeckich z ich archidiecezji. Było też sporo gości z diecezji sandomierskiej, poprzedniego miejsca pasterzowania abp. Dzięgi. Zauważyliśmy, że Benedykt XVI dość długo zatrzymał się przy nim i serdecznie z nim rozmawiał. Serdecznie wspomniał też abp. Mokrzyckiego, do niedawna swojego sekretarza. Uroczystość wręczenia paliuszy 34 hierarchom o różnych kolorach skóry była dla Papieża okazją do wypowiedzi na temat jedności w Kościele powszechnym, szczególnie przez paliusz - znak komunii z Ojcem Świętym oraz władzy na terenie poszczególnych metropolii.

Ślad Jana Pawła II

30 czerwca nasza grupa pielgrzymkowa miała okazję do szczególnego świętowania. Kard. Stanisław Dziwisz zaprosił przedstawicieli „Niedzieli” do kliniki Gemelli na odsłonięcie i poświęcenie pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II na tamtejszym dziedzińcu. Wspomniano wtedy, że klinika Gemelli była dla Jana Pawła II „trzecim Watykanem” - po Konfesji św. Piotra i Castel Gandolfo. Przypomniano jego przemówienie wygłoszone z okna na 10. piętrze kliniki, gdy był jej pacjentem. Ze wzruszeniem przyglądaliśmy się pomnikowi Jana Pawła II i słuchaliśmy jego słów odnoszących się do pobytu w tym rzymskim szpitalu.
Nowo poświęcony papieski pomnik jest zbudowany z białego marmuru kararyjskiego. Papież z cierpiącą twarzą wspiera się na pastorale wbitym w kamień. Zapytaliśmy artystę rzeźbiarza Stefano Pierottiego o wymowę pękniętego kamienia. Odpowiedział, że to znak siły i odwagi Papieża, który rozbił komunizm. Ten symboliczny pomnik, postawiony na wielkim placu kliniki, będzie przypominał, że tutaj - jak obliczył kard. Dziwisz - Papież Jan Paweł II spędził 153 dni i 152 noce. Papieski sekretarz powiedział, że Papież Polak był człowiekiem cierpienia, a klinika jest w jakiś sposób tego symbolem. Mówił także o łączności, jaka istnieje między ludźmi chorymi, cierpiącymi a Janem Pawłem II, który tak bardzo troszczył się o cierpiących i nieszczęśliwych. Przemówienie kard. Dziwisza było cennym przypomnieniem tych etapów z życia Jana Pawła II, które były związane z cierpieniem, szczególnie od dnia zamachu - 13 maja 1981 r. Wtedy obecność krzyża w życiu Papieża bardzo się uwidoczniła - mówił kard. Dziwisz, który był tego świadkiem aż do dnia, kiedy Ojciec Święty nie mógł już nic powiedzieć, bo stracił głos. To było jego ukrzyżowanie i wielkie cierpienie.
Rektor, profesorowie Katolickiego Uniwersytetu Serca Jezusowego i lekarze głęboko przeżyli tę uroczystość. W swoich przemówieniach przypominali, jak Papież wzywał do odwagi, by otworzyć się na Chrystusa i otworzyć Mu drzwi: „Nie bójcie się Chrystusa!”. To zaskakujące, że ludzie świeccy ze świata akademickiego tak rzeczowo potrafili się odnieść do wielkiego pontyfikatu Papieża Polaka. To wielkie świadectwo dotyczące Ojca Świętego Jana Pawła II. Było to zarazem odzwierciedlenie tego, jak świat go szanuje, jak jest on nadal ważny dla Kościoła powszechnego i jak głębokie jest pragnienie wyniesienia sługi Bożego Jana Pawła II na ołtarze.
Cieszymy się, że i redakcja „Niedzieli” mogła być obecna tego dnia przy pomniku Jana Pawła II na dziedzińcu rzymskiej kliniki i mogła udokumentować uroczystość, która była kolejnym wymownym hołdem złożonym Papieżowi Polakowi.

Rzym, l lipca 2009 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Obóz godny polecenia

2021-09-18 00:03

Archiwum Obozu Studenckiego w Białym Dunajcu

38. edycja legendarnego Obozu Adaptacyjnego Duszpasterstw Akademickich Wrocławia i Opola w Białym Dunajcu już za nami. Jaki był tegoroczny wyjazd? Co zostawił w sercach młodych ludzi? – opowiadają uczestnicy.

Ela z D.A. Dominik: Przyjechałam na Obóz w Białym Dunajcu nie znając nikogo i przyznaję, że już pierwszego dnia chciałam stąd uciekać. Jednak Obóz stworzył dla mnie przestrzeń do poznania nowych ludzi i nawiązania bliskich relacji z osobami, które kierują się podobnymi wartościami. Dwa tygodnie wspólnego mieszkania, chodzenia po górach, integracji i oczywiście Eucharystii otworzyły mnie – największego introwertyka na ziemi – na relacje z drugim człowiekiem i za to jestem bardzo wdzięczna. Cieszę się, że mogłam tu przyjechać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję