Reklama

„Człowiek otwarty na Boga, świat i Ojczyznę”

Pod takim tytułem odbywała się w Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie pod koniec czerwca konferencja z cyklu „O wierność rzeczywistości”, którą poświęcono pamięci o. prof. dr. hab. Mieczysława Alberta Krąpca OP - wybitnego filozofa, twórcy Lubelskiej Szkoły Filozofii Realistycznej. Celem sesji, zorganizowanej przez krakowskie Stowarzyszenie „Fides et Ratio”, było zarówno przypomnienie sylwetki zmarłego przed rokiem naukowca, jak i pogłębienie recepcji jego prac

Niedziela Ogólnopolska 28/2009, str. 17

Katarzyna Link

W czasie konferencji zwrócono uwagę, iż filozofia współczesna, a wraz z nią i kultura, przeżywa głęboki kryzys. Nie jest to jednak ocena globalna, gdyż istnieją nurty w filozofii, które owocnie się rozwijają. Takim nurtem była i jest nawiązująca do myśli Arystotelesa oraz św. Tomasza z Akwinu Lubelska Szkoła Filozofii Realistycznej, którą pracowicie tworzył o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec.
Wątek ten poruszył w swojej wypowiedzi ks. dr Henryk Majkrzak SCJ, który omówił nie tylko przyczyny owego kryzysu, ale wskazał również na metody jego przezwyciężania. Wykładowca Wyższego Seminarium Księży Sercanów podkreślił, że we współczesnej kulturze filozofia straciła status uniwersalnej mądrości i wiedzy - odgrywa drugorzędną rolę. Omija zasadniczą kwestię prawdy o życiu osobowym, o bycie i o Bogu, a zajmuje się zagadnieniami egzystencjalnymi, hermeneutycznymi lub językowymi. - Współczesnej filozofii grozi zamknięcie się w wąskie ramy subiektywizmu - zerwanie kontaktu z rzeczywistością. Współczesna antropologia to wizja człowieka jako istoty jedynie materialnej, cielesnej, zainteresowanej wyłącznie konsumpcją i dobrobytem doczesnym. Taki człowiek nie szuka prawdy i nie może jej pokochać, bo prawda przekracza materię; łatwo ulega przy tym manipulacji współczesnym ideologiom, które prowadzą go donikąd - diagnozował ks. dr Majkrzak. Zaznaczył, że filozofia musi odzyskać drogę do poszukiwania ostatecznego i całościowego sensu życia - winna zatem wzywać do szukania prawdy. W tym sensie jest więc potrzebny powrót do filozofii o zasięgu prawdziwie metafizycznym, by odkrywać coś absolutnego, ostatecznego i fundamentalnego.
W wykładzie zatytułowanym „Jak odnaleźć sens życia? Bóg ostatecznym celem życia człowieka” s. prof. Zofia Zdybicka (KUL) zauważyła, że w życiu niemal każdego człowieka pojawiają się wielkie pytania: czym jest, po co żyje, dokąd zmierza, jakie ma perspektywy - słowem, jaki jest sens jego życia. - Są to problemy, wokół których kształci się przez wieki mądrość filozofii i teologii. Wydaje się, iż obecnie straciły one swą ostrość, często podważa się nawet sensowność pytania o cel ostateczny i pełny sens istnienia. A jest to sprawa dla człowieka najważniejsza - zapewniała s. Zdybicka, która wyraziła jednocześnie przekonanie o potrzebie podjęcia pogłębionej refleksji filozoficznej dotyczącej tych spraw. W jej opinii - zwłaszcza jako reprezentantki Lubelskiej Szkoły Filozoficznej - należy czynić to w oparciu o filozofię klasyczną, która ukazuje człowieka jako osobę otwartą na prawdę, dobro, piękno i świętość. - Człowiek rozwija się przez świadome i wolne działania celowe. Osoba ludzka ma duże możliwości i nie zadowalają jej dobra cząstkowe, jest otwarta na dobro najwyższe - Boga. Dopiero On poznany i umiłowany spełnia człowieka - mówiła s. prof. Zdybicka.
Kontynuacją rozważań była dyskusja panelowa z udziałem s. prof. Zofii Zdybickiej, prof. Ryszarda H. Kozłowskiego (reprezentującego Przymierze Narodu Polskiego), ks. Józefa Pyrka SDS, dr. Krzysztofa Wroczyńskiego (KUL), Henryka Dyrdy (z Lubelskiej Fundacji Filozofii Chrześcijańskiej), Ireny Kopf i Stanisława Papieża (ze Stowarzyszenia „Fides et Ratio”) oraz ks. Konrada Zaborowskiego SDS.
Spotkaniu towarzyszył program artystyczny pt. „Czy ty widzisz mą Polskę?” w wykonaniu poetki Lusi Ogińskiej i Ryszarda Filipskiego. Sesja została wzbogacona „Kronikami życia” - autobiograficzną wypowiedzią filmową o. prof. dr. hab. Krąpca oraz filmową rozmową Lusi Ogińskiej z wybitnym dominikaninem „U źródła prawdy”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Oddali cześć Zesłańcom Sybiru

2021-09-17 23:49

Magdalena Lewandowska

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

Wrocław pamięta o Zesłańcach Sybiru

17 września, w rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę, obchodzimy Światowy Dzień Sybiraka.

Wrocławskie uroczystości rozpoczęły się od Eucharystii w parafii św. Bonifacego, której przewodniczył ks. Adam Łuźniak, wikariusz generalny archidiecezji wrocławskiej. Wraz z duszpasterzami Sybiraków modlił się za ofiary agresji sowieckiej. W homilii postawił bardzo istotne pytania, które w kontekście ofiary Sybiraków musimy sobie dziś zadać: Do jakiej kultury odwołujemy się, budując nasze życie społeczne? O jakie wartości opierają się nasze tęsknoty i marzenia? Czy my mamy jakieś tęsknoty i marzenia jako społeczeństwo? Czy umiemy nazywać niebezpieczeństwa, które prowadzą do niewoli?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję