Reklama

Promocja

Album o I Pielgrzymce Jana Pawła II do Częstochowy

Powrót do Matki. Wspomnienie Pierwszej Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny - Częstochowa 1979” - to tytuł książki albumu, której promocja odbyła się 24 czerwca w Sali Reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego w Częstochowie. Redaktorem naukowym książki jest Leszek Cichobłaziński, a głównym redaktorem - Jan Szyma. - Gdyby nie Jan Paweł II, nie byłoby przemian w Europie i w Polsce - mówił Tadeusz Wrona, prezydent Częstochowy. - Tutaj, w Częstochowie, Jan Paweł II szczególnie zajął się sprawą wolności i sumieniami Polaków. Ta książka w pewien sposób zatrzymuje Jana Pawła II w Częstochowie. Chodzi też o to, by ta publikacja sprawiła, że będziemy mieli ducha Jana Pawła II - dodał abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. - Tak naprawdę głównym autorem tej książki jest Jan Paweł II. W niej bowiem zawarte są jego słowa. Ta książka nigdy by nie powstała, gdyby nie było pielgrzymki Jana Pawła II w 1979 r. - zauważył Leszek Cichobłaziński.
Na książkę składają się materiały prasowe z 1979 r., homilie i przemówienia Jana Pawła II wygłoszone w Częstochowie oraz wspomnienia uczestników wydarzeń i świadków pielgrzymki papieskiej. Album ubogacają zdjęcia pochodzące ze zbiorów: Zbigniewa Biernackiego, Bogdana Comera, ks. prał. Stanisława Gębki, ks. prał. Wincentego Kochanowskiego, ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Wojciecha Tobolewskiego i archiwum Urzędu Miasta Częstochowy oraz zdjęcia autorstwa Ireneusza Leśnikowskiego, Dariusza Pluty, Roberta Sękiewicza i Tadeusza Wrony, prezydenta Częstochowy.
Album o I Pielgrzymce Jana Pawła II do Częstochowy to „prawdziwa troska o to, żeby na nowo przeżyć duchową obecność Jana Pawła II, przypomnieć sobie jego słowa, zapamiętać je i starać się je wypełniać w życiu” - jak napisał w swoim słowie Metropolita Częstochowski. - Dobrze, że powstała księga pamiątkowa, która przypomina to wspaniałe wydarzenie z 1979 r., mocno zapisane w dziejach naszego miasta, częstochowian, archidiecezji częstochowskiej, Polski i Kościoła. Niech będzie i dziś jakże serdeczną historyczną pamiątką tamtego czasu i świadectwem tego, że Częstochowa zawsze była i jest duchową stolicą Polski - podkreślił w Przedmowie do albumu ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”.
Książka została wydana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater i Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Częstochowy. Autorami tekstów w książce są: Adam Banaszkiewicz, Jarosław Kapsa (również redaktor książki), Ireneusz Leśnikowski, Tadeusz Szyma i Tadeusz Wrona.
Spotkanie, które prowadził Janusz Jadczyk - dyrektor Muzeum Częstochowskiego, zorganizowali: Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater i Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: wkrótce więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki

2021-09-20 20:12

[ TEMATY ]

USA

COVID‑19

pandemia

Adobe Stock

W Stanach Zjednoczonych w najbliższym czasie będzie już więcej ofiar śmiertelnych Covid-19 niż grypy hiszpanki przed 100 laty - podały media. Obecnie liczba zmarłych z powodu koronawirusa wynosi w kraju prawie 674 tys.

Jak przypomniał w niedzielę dziennik „Daily News”, grypa hiszpanka pochłonęła w 1918 roku w USA około 675 tys. istnień ludzkich. Była wówczas najbardziej śmiercionośną pandemią od powstania Stanów Zjednoczonych. Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, liczba zgonów w USA z powodu Covid-19 w poniedziałek około południa wynosiła 673 985.

CZYTAJ DALEJ

Święty Mateusz - Apostoł i Ewangelista

Niedziela szczecińsko-kamieńska 37/2002

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

21 września obchodzimy święto św. Mateusza, jednego z dwunastu Apostołów, autora pierwszej Ewangelii. Imię Mateusz jest odtworzeniem imienia Matthaios z hebrajskiej formy matthai, pochodzącej od Mattanjahu albo martanja (por. Ezdr 10, 33; 1 Krn 9, 15) i znaczy "dar Boga" . W Ewangelii św. Marka Mateusz - celnik nosi też drugie semickie imię Lewi, syn Alfeusza (Mk 2, 14-17), podobnie w Ewangelii św. Łukasza ( Łk 5, 27 32). Imię Lewi było znane w Starym Testamencie, ponieważ tak nazywał się syn Jakuba i Lei (Rdz 29, 34; 49, 5).

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Lubojnie

2021-09-21 09:26

[ TEMATY ]

koncert organowy

Karol Porwich /Niedziela

Koncert organowy odbywa się z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w kościele parafialnym. W tym roku jest on także połączony z rocznicą konsekracji świątyni.

Podczas koncertu zaprezentują się artyści: Tomasz Sokołowski, organista, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz tenor Paweł Żurawski. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Felix Mendelsohn-Bartholdy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję