Reklama

Promocja

Album o I Pielgrzymce Jana Pawła II do Częstochowy

Powrót do Matki. Wspomnienie Pierwszej Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny - Częstochowa 1979” - to tytuł książki albumu, której promocja odbyła się 24 czerwca w Sali Reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego w Częstochowie. Redaktorem naukowym książki jest Leszek Cichobłaziński, a głównym redaktorem - Jan Szyma. - Gdyby nie Jan Paweł II, nie byłoby przemian w Europie i w Polsce - mówił Tadeusz Wrona, prezydent Częstochowy. - Tutaj, w Częstochowie, Jan Paweł II szczególnie zajął się sprawą wolności i sumieniami Polaków. Ta książka w pewien sposób zatrzymuje Jana Pawła II w Częstochowie. Chodzi też o to, by ta publikacja sprawiła, że będziemy mieli ducha Jana Pawła II - dodał abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. - Tak naprawdę głównym autorem tej książki jest Jan Paweł II. W niej bowiem zawarte są jego słowa. Ta książka nigdy by nie powstała, gdyby nie było pielgrzymki Jana Pawła II w 1979 r. - zauważył Leszek Cichobłaziński.
Na książkę składają się materiały prasowe z 1979 r., homilie i przemówienia Jana Pawła II wygłoszone w Częstochowie oraz wspomnienia uczestników wydarzeń i świadków pielgrzymki papieskiej. Album ubogacają zdjęcia pochodzące ze zbiorów: Zbigniewa Biernackiego, Bogdana Comera, ks. prał. Stanisława Gębki, ks. prał. Wincentego Kochanowskiego, ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, Wojciecha Tobolewskiego i archiwum Urzędu Miasta Częstochowy oraz zdjęcia autorstwa Ireneusza Leśnikowskiego, Dariusza Pluty, Roberta Sękiewicza i Tadeusza Wrony, prezydenta Częstochowy.
Album o I Pielgrzymce Jana Pawła II do Częstochowy to „prawdziwa troska o to, żeby na nowo przeżyć duchową obecność Jana Pawła II, przypomnieć sobie jego słowa, zapamiętać je i starać się je wypełniać w życiu” - jak napisał w swoim słowie Metropolita Częstochowski. - Dobrze, że powstała księga pamiątkowa, która przypomina to wspaniałe wydarzenie z 1979 r., mocno zapisane w dziejach naszego miasta, częstochowian, archidiecezji częstochowskiej, Polski i Kościoła. Niech będzie i dziś jakże serdeczną historyczną pamiątką tamtego czasu i świadectwem tego, że Częstochowa zawsze była i jest duchową stolicą Polski - podkreślił w Przedmowie do albumu ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”.
Książka została wydana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater i Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Częstochowy. Autorami tekstów w książce są: Adam Banaszkiewicz, Jarosław Kapsa (również redaktor książki), Ireneusz Leśnikowski, Tadeusz Szyma i Tadeusz Wrona.
Spotkanie, które prowadził Janusz Jadczyk - dyrektor Muzeum Częstochowskiego, zorganizowali: Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater i Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” w Częstochowie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. prałat prof. dr hab. Jan Związek

2020-07-09 10:16

[ TEMATY ]

śmierć

Ksiądz profesor

Ks. prof. dr hab. Jan Związek

Marian Florek/Niedziela

Zmarł ks. prałat prof. dr hab. Jan Związek, były Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym, Wyższym Instytutcie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie, Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetcie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń kapłanów, osób życia konsekrowanego i świeckich.

Z okazji jubileuszu 50-lecia uzyskania przez ks. prof. dr hab. Jana Związka tytułu doktora historii Kościoła 27 lutego 2020 r. w auli Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie odbyła się promocja XII tomu serii wydawniczej „Veritati et Caritati” dedykowanego dostojnemu jubilatowi.

Na pytanie "Niedzieli", czym jest historia, ks. prof. Związek odpowiedział, że dla niego jest to przede wszystkim nauka, na której należy budować życie i postępowanie swoje i swoich wychowanków. W duchu definicji historii przekutej w motto życiowe jubilata, wypowiedział się również na wstępie uroczystości abp Wacław Depo: - Postać Księdza Profesora jest ciągle do odkrycia, ale ta pamiątkowa książka, którą dzisiaj będziemy mu wręczać, już jest jakimś odsłonięciem, znakiem jego ludzkich relacji z tymi, którzy z tego skarbca historii wydobywają prawdę, a nie jakieś interpretacje, które mogą okazać się fałszem. Jestem wdzięczny Panu Bogu, że najpierw spotkałem Księdza Profesora jako rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, kiedy sam pełniłem funkcję rektora w Radomiu. Później dopiero zacząłem go odkrywać jako skarb historyczny, nie ten z muzeum, ale po prostu konkretnego człowieka, który pomimo tytułów pozostał człowiekiem bardzo skromnym.

- Wyższy Instytut Teologiczny ma za co być wdzięcznym ks. prof. dr hab. Janowi Związkowi, który przez szereg lat był wykładowcą instytutu i wykształcił wiele pokoleń teologów. Można by powiedzieć, że Ksiądz Profesor nie tylko uczył historii Kościoła, ale ją też współtworzył, będąc tej historii znaczną częścią. Potrzeba takich uroczystości, takich podniosłych momentów w życiu uczelni, które przypominają, a jednocześnie honorują zasłużone dla Instytutu osoby - powiedział w rozmowie z "Niedzielą" ks. Mikołaj Węgrzyn, dyrektor częstochowskiego WIT.

Uroczystości pogrzebowe: Msza św. żałobna - przewodniczy ks. bp Andrzej Przybylski w kościele seminaryjnym w Częstochowie, 11 lipca godz. 11. Msza św. pogrzebowa - przewodniczy ks. bp senior Antoni Długosz w kościele św. Marii Magdaleny w Działoszynie, 12 lipca godz. 14. Po Mszy św. złożenie ciała ks. Związka na miejscowym cmentarzu.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpanie Europejczykami najbardziej wspierającymi katolickie misje

2020-07-09 15:54

[ TEMATY ]

misje

misjonarz

Archiwum s. Moniki Nowickiej

Mieszkańcy Hiszpanii są pierwszą w Europie nacją najbardziej ofiarnie wspierającą misje Kościoła katolickiego na świecie. W 2019 r. na Papieskie Dzieła Misyjne Hiszpanie przekazali ponad 15 mln euro datków.

Z szacunków tej organizacji, z siedzibą w Rzymie, wynika, że dodatkowe 3,8 mln euro obywatele Hiszpanii złożyli w ofierze jako wsparcie dla programów duszpasterskich, na pracę administracji realizującej programy pomocowe oraz na rzecz instytutów misyjnych.

Władze Papieskich Dzieł Misyjnych przypomniały, że na świecie pod względem hojności Hiszpanów przewyższają jedynie obywatele Stanów Zjednoczonych. Poinformowały też, że najwięcej środków na działania tej katolickiej organizacji wpłynęło w 2019 r. w ramach zbiórki w Światowym Dniu Misyjnym, przypadającym w przedostatnią niedzielę października. Na kampanię tę trafiło w minionym roku aż 72 proc. wszystkich dotacji kierowanych z całego świata na rzecz Papieskich Dzieł Misyjnych.

Szacuje się, że w ciągu roku podejmowanych jest na całym świecie około 900 inicjatyw misyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję