Reklama

Zdaniem plebana

Wakacje bez niedzielnej Mszy św.?

Katolicy wiedzą doskonale, że mają obowiązek uczestniczyć m.in. w niedzielnej Mszy św. również podczas wakacji i urlopów. Niestety, wielu niejako „zwalnia się” z tego zobowiązania, tłumacząc się, że tam, gdzie wypoczywali, nie było katolickiej świątyni. Z pewnością takie wyjaśnienia nie mają racji bytu, jeśli weźmiemy pod uwagę nasz kraj. Także wtedy, gdy w grę wchodzi tzw. Zachód, nie ma problemu ze znalezieniem kościoła. Zawsze też można tak zaplanować czas, by jakże niewielką jego część poświęcić na niedzielną Eucharystię. Wystarczy przecież zapytać o to, gdzie znajduje się najbliższa świątynia. Swoją drogą, wysyłając dzieci na letni wypoczynek (np. na kolonie), można wcześniej poprosić wychowawców, by zapewnili im możliwość uczestniczenia w niedzielnej Mszy św.
Sprawy komplikują się nieco, gdy np. ktoś wyjeżdża do krajów muzułmańskich, takich jak np. Egipt, Tunezja czy Turcja. Ale nawet tam można poszukać chrześcijańskich kościołów. Jeśli weźmiemy pod uwagę ten pierwszy kraj, to znalazłem ciekawą wypowiedź w Internecie odnośnie do urlopowych praktyk religijnych: „…jako jedyny z grupy blisko 200-osobowej zapytałem o możliwość uczestniczenia we Mszy św. Zrobiłem, oczywiście, wywiad i wiedziałem, że nie ma tu kościołów katolickich, ale w takich przypadkach można uczestniczyć we Mszy św. w kościołach chrześcijańskich utrzymujących łączność z Watykanem. Dowiedziałem się również, że Kościół koptyjski działa w większych miastach Egiptu. Na moje pytanie o kościół rezydentka - Polka mieszkająca tu od kilku lat - odpowiedziała wzruszeniem ramion. Nikt do tej pory nie pytał ją i nie miała pojęcia, czy w Safadze są Koptowie. Trochę mnie załamała. Najbardziej smutną refleksją był fakt, że tysiące Polaków przyjeżdżających na urlop do Egiptu nigdy nie zadało sobie trudu zapytania o Mszę św. niedzielną. I wcale nie trzeba znać angielskiego, wystarczyłby język polski (…). Jak pojechać do kraju muzułmańskiego i uczestniczyć w Eucharystii? Są na to trzy sposoby. Po pierwsze - można wylatywać w sobotę w nocy i uczestniczyć jeszcze w Polsce we Mszy św. sprawowanej w sobotę z liturgią niedzielną. Niestety, pomimo tego, że kaplice katolickie są na naszych krajowych lotniskach, generalnie nie są tam odprawiane Msze św. w sobotnie wieczory. Drugą możliwością jest uczestniczenie we Mszy św. w Egipcie, ale może to być niemożliwe. W grę wchodzą tylko duże miasta. Trzecia możliwość to zabrać na wyjazd z Polski „własnego” księdza! www.dive-adventure.eu/pl/index.php?go=article&id=1.
Na koniec radzę wyjeżdżającym na wakacje zerknąć na następujące strony:
www.msze.opoka.org.pl;
analizy.biz/mszenawakacjach/index.htm;
www.tunezja.friko.pl/koscioltunezja.htm.

Ocena: 0 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie  20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję