Reklama

WSKSiM w Toruniu

Uczelnia na wysokim poziomie

Katarzyna Cegielska
Niedziela Ogólnopolska 28/2009, str. 31


„Śluby panieńskie” w wykonaniu studentów WSKSiM w Toruniu
Katarzyna Cegielska

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu została doceniona przez ekspertów z Państwowej Komisji Akredytacyjnej (PKA), a także przez pracodawców. W mijającym roku akademickim jakość kształcenia na kierunkach dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz politologia została pozytywnie oceniona przez PKA. Po raz pierwszy WSKSiM wzięła także udział w rankingu niepublicznych wyższych szkół magisterskich. Wynika z niego, że jest to najlepsza uczelnia w regionie i czołowa w Polsce. - To ważna informacja dla młodych, którzy zastanawiają się, jaką uczelnię wybrać - mówi o. dr Krzysztof Bieliński, rektor WSKSiM.

Ocena PKA

W roku akademickim 2008/09 PKA dokonała oceny jakości kształcenia na dwóch prowadzonych w WSKSiM w Toruniu kierunkach studiów - dziennikarstwie i komunikacji społecznej na poziomie studiów licencjackich oraz politologii na poziomie studiów licencjackich, a także magisterskich. Prezydium PKA podjęło uchwały (nr 164/2009 i 31½009) o pozytywnej ocenie jakości kształcenia na obu kierunkach. Ocena została wydana na podstawie przeprowadzonej wizytacji przez członków PKA, którzy stwierdzili, że toruńska uczelnia spełnia na wysokim poziomie wszystkie wymagania kadrowe, programowe i organizacyjne oraz posiada odpowiednią bazę materialną. - PKA to niezależna instytucja państwowa, która działa w ramach systemu szkolnictwa wyższego, czuwając nad jakością kształcenia w wyższych uczelniach w Polsce. W sposób obligatoryjny dokonuje ocen jakości kształcenia na poszczególnych kierunkach - tłumaczy rektor WSKSiM. - Kontrola potwierdziła fakt, o którym byliśmy przekonani, że jakość kształcenia w naszej uczelni stoi na wysokim poziomie - dodaje o. dr Bieliński. W tym roku uczelnia ogłosiła konkurs dla kandydatów na studia w WSKSiM na najlepsze świadectwo. Zwycięzcy - po jednej osobie każdego z czterech kierunków - będą mieli ufundowane czesne.

Reklama

Worek dobrych informacji rozwiązany

To nie wszystkie dobre informacje na temat WSKSiM. Uczelnia znalazła się na czołowym miejscu wśród 100 najlepszych niepublicznych uczelni magisterskich rankingu „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej”. W regionie uczelnia zajmuje niekwestionowane pierwsze miejsce.
Od początku istnienia WSKSiM buduje swoją pozycję ciężką pracą profesorów, wykładowców i administracji, starając się zapewnić młodym ludziom jak najlepsze warunki rozwoju oraz warunki zamieszkania i nauki. - Cieszymy się z tego miejsca, gdyż WSKSiM jest młodą uczelnią, ale prężną i szybko się rozwijającą - mówi o. Tadeusz Rydzyk, rektor założyciel. - Opinia publiczna była karmiona uderzeniami w naszą uczelnię, insynuacjami, że trzeba przysłać kontrolę, że studia podyplomowe rzekomo prowadzone są bez zgody Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pamiętamy te wyssane z palca historie, których wysocy urzędnicy państwowi nigdy nie odwołali, a którymi niszczyli dobre imię szkoły. Ranking obala te wszystkie nieuzasadnione opinie rozpowszechniane na temat naszej uczelni - mówi o. dr Bieliński. - Wcześniej nie braliśmy udziału w rankingach, gdyż budowaliśmy naszą uczelnię pracą u podstaw, chcieliśmy, aby była najlepsza kadra, najlepsze warunki rozwoju młodych ludzi. Teraz, kiedy już przystąpiliśmy do oceny, nasza uczelnia znalazła się na bardzo wysokim, 21. miejscu wśród stu najlepszych niepublicznych uczelni magisterskich, ale jednocześnie jest to pierwsze miejsce w regionie - dodaje rektor.
Warto zauważyć, że miejsce byłoby z pewnością wyższe, gdyby zostały uwzględnione wyniki jakości kształcenia w uczelni, dostrzeżone przez PKA.

Pracodawcy doceniają absolwentów WSKSiM

Co „Perspektywy” brały pod uwagę w ocenie poszczególnych uczelni? Niepubliczne uczelnie magisterskie oceniano według czterech grup kryteriów: prestiżu (20 proc. punktów), siły naukowej (40 proc.), warunków studiowania (30 proc.) oraz umiędzynarodowienia studiów (10 proc.). Dodatkowo „Perspektywy” zleciły badania pracodawców i na tej podstawie utworzyły ranking prestiżu wśród pracodawców. Jak informują „Perspektywy”, uwzględniono tu cztery szczegółowe wskaźniki: ogólne preferencje, absolwenci w obecnej strukturze zatrudnienia, tzw. młode kadry, absolwenci zatrudnieni w ciągu ostatniego roku oraz plany zatrudnienia absolwentów. W tym rankingu występują razem uczelnie publiczne i niepubliczne. Sukcesem jest znalezienie się na tej liście. WSKSiM uplasowała się w jednej trzeciej stawki.
- Młodzi ludzie wybierają uczelnię, która buduje ich przyszłość. Zapraszamy tych, którzy mierzą wysoko - zachęca rektor WSKSiM. Władze i wykładowcy naszej uczelni poważnie podchodzą także do prowadzenia studiów podyplomowych, których WSKSiM proponuje szeroką gamę (dziennikarskie, retoryka i komunikacja społeczna, zasady wykorzystania funduszy unijnych, polityka ochrony środowiska - kompensacja przyrodnicza, grafika komputerowa i techniki multimedialne, zastosowanie informatyki w dydaktyce), oraz kursów (Akademickie Spotkania z Mistrzami, kurs komputerowy).

Reklama

Post w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza

2019-11-29 09:16

Red.

Ks. Piotr zmaga się z chorobą w ogromnej pokorze. Przez wiele lat robił to po cichu – nic o niej nie mówiąc, nie czekając na politowanie. W tej chwili wszyscy wiemy, że choroba jest nieustępliwa, powoduje coraz większe cierpienie. Potrzebne jest leczenie, operacje. Ksiądz Piotr też coraz więcej o niej mówi. Społeczność zgromadzona na Facebooku rozpoczyna post w intencji kaznodziei!

Nagranie „Łagiewnicka »22«, spotkanie z ks. Piotrem Pawlukiewiczem, maj 2016”, Faustyna 2016

„Boli?

– Bólu nie czuję. To ograniczenie ruchowe, brak koordynacji. Przewróciłem się już może z 30, 40 razy.

– Czyli żartów nie ma?

– Bywa niebezpiecznie. Jak upadam, np. ze schodów, to myślę, żeby jakoś ręce pochować i przyjąć ciałem ciężar uderzenia.

– To choroba Parkinsona?

– Tak.

– Można ją zatrzymać?

– Można ją spowolnić i to się w dużym stopniu udaje. Ale po jakimś czasie zawsze sunie do przodu. Pół milimetra, centymetr, ciągle dalej”. („Idę po śmierć, idę po życie” Krzysztof Tadej)

Organizatorami inicjatywy są profile Dopóki walczysz - Konferencje ks. Piotra Pawlukiewicza i Kazania inne niż wszystkie, które ewangelizują na portalu Facebook.

Organizatorzy zapraszają:

Proponujemy tutaj formułę: post i modlitwa w określony dzień – 2 grudnia – w dowolnej formie. Może o chlebie i wodzie, a może odmawiając sobie mięsa/słodyczy?

Pościć można także i w inne dni, również wcześniej (do czego zachęcamy), ale 2 grudnia zarezerwujmy sobie jako szczególny dzień w modlitwie i poście za ks. Piotra. 2 grudnia to dzień szczególny – początek adwentu - okresu, który kończy się narodzinami Chrystusa. Wierzymy, że i nasza modlitwa może wiązać się z narodzinami.

„Niektórzy mówią mi o cudzie. Tak, rzeczywiście byłby to spektakularny cud, gdybym z tego wyszedł i rozstał się z panem Parkinsonem”. („Spowiedź ks. Pawlukiewicza” Paweł Kęska)

O cudzie być może nie mamy śmiałości mówić, ale o uldze w cierpieniu - tak. To dobry moment, aby dobry Bóg dał dużo zdrowia i siły.

---

Boże Ojcze Wszechmogący

oto My Twoje dzieci

urzeknięci słowami Jezusa,

Twojego jednorodzonego Syna

"O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje,

Ja to spełnię." J14,14

Prosimy Cię, abyś dał księdzu Piotrowi Pawlukiewiczowi

zdrowie i siłę oraz uświęcał Duchem Świętym,

aby mógł pełnić Twoja wolę tak,

aby nadal mógł poruszać nasze serca,

abyśmy mogli bardziej rozumieć Twoje słowa,

abyśmy mogli być lepszymi Twoimi dziećmi,

aby na ziemi nastała jedna rodzina.

---

Jako tygodnik "Niedziela" zachęcamy serdecznie do włączania się w akcję modlitewną w intencji ks. Piotra!

strona wydarzenia: Zobacz

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Hiszpania: eksperci katoliccy przestrzegają przed separatyzmem baskijskim

2019-12-05 20:28

mz (KAI/AyO) / Madryt

Separatyzm baskijski w dalszym ciągu podsyca nienawiść w Hiszpanii – uważają eksperci z uniwersytetów katolickich w tym kraju. Podczas konferencji zorganizowane na uniwersytecie katolickim w Walencji wskazali, że dzieje się tam pomimo faktu, iż 4 maja 2018 r. w trakcie zorganizowanej we francuskiej miejscowości Cambo-les-Bains uroczystości władze baskijskiej organizacji terrorystycznej ETA oficjalnie ją rozwiązały.

wikipedia

Zdaniem uczestników spotkania utrzymującej się nienawiści w Kraju Basków sprzyja regularne wychwalanie przez separatystów działań ETA, która zabiła łącznie 539 osób.

Tylko w tym roku do prokuratury generalnej w Madrycie wpłynęło kilka skarg na tego rodzaju postawy ekstremistów baskijskich, podejmujących z honorami bojowników ETA wychodzących na wolność. Jeden z takich wniosków złożył rząd Pedro Sancheza.

Główne zadanie w swoich 60-letnich działaniach zbrojnych ETA widziała w utworzeniu niezależnego państwa Basków na pograniczu północn0-zachodniej Hiszpanii i południowo-zachodniej Francji. Mimo samorozwiązania się organizacji władze w Madrycie twierdzą, że pociągną do odpowiedzialności wszystkich ukrywających się przed wymiarem ścigania baskijskich terrorystów.

Z szacunków hiszpańskich służb specjalnych wynika, że policja poszukuje nadal co najmniej 50 baskijskich separatystów. Jedynie około dziesięciu z nich mieszka w Hiszpanii. Pozostali ukrywają się głównie w Ameryce Łacińskiej.

Według Pedra Ontoso, historyka ETA, tamtejszych separatystów przez wiele lat popierało wielu duchownych baskijskich, chociaż episkopat hiszpański jednoznacznie potępiał te działania. W wydanej w maju 2019 r. książce “Z Biblią i parabellum” Ontoso wymienił przypadki współpracy baskijskich duchownych z bojownikami ETA. Wskazał, że niektóre zamachy, w tym pierwszy z 2 sierpnia 1968, terroryści zaplanowali w budynkach należących do miejscowych parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem