Reklama

Z wysokiej półki

Skarbnica naszych przodków

Nie zginęłaś, Polsko! Nie daremne są te cierpienia ani ta krew, ani te mogiły i błagania, ani ten hart duszy, ani ta żądza wolności” - to fragment przemówienia radiowego prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, wygłoszonego 28 września 1939 r. Jest to także jeden z kilkuset tekstów przypomnianych w antologii zatytułowanej „Polska jest jedna”. Ten wyjątkowy zbiór zawiera, obok powszechnie znanych utworów, takich jak „Bogurodzica” czy „Święta miłości kochanej Ojczyzny”, także wiele przejmujących tekstów, które powstały w obozach i więzieniach, gdzie nawet w obliczu śmierci Polacy dawali świadectwo wiary i miłości Ojczyzny. Są tu m.in. „Modlitwa żołnierzy OW-KLON odmawiana zespołowo w obozie na Majdanku” oraz „Listy spod gilotyny”, pisane przez Polaków należących do organizacji konspiracyjnych na Suwalszczyźnie i straconych przez Niemców w maju 1943 r.
Kształtowany przez wieki i oglądany przez pryzmat tekstów literackich patriotyczny wizerunek Polaków jest bogaty i głęboki. Autorzy antologii sięgnęli do utworów m.in.: Jana Kochanowskiego, Marii Konopnickiej, Zofii Kossak, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, a także po wypowiedzi wybitnych duchownych, w których nauczaniu zawsze były obecne sprawy społeczne i narodowe, m.in.: św. abp. Józefa Bilczewskiego, abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, św. Brata Alberta, kard. Augusta Hlonda, św. o. Maksymiliana Marii Kolbego, prymasa Stefana Wyszyńskiego i, oczywiście, Papieża Jana Pawła II. Indeks autorów cytowanych utworów, które powstały od XI do XX wieku, zawiera ok. 250 nazwisk. Bogactwu autorów odpowiada różnorodność form wypowiedzi - książka zawiera wiersze, psalmy i pieśni, modlitwy, fragmenty kronik, listów, pamiętników, wspomnień, artykułów i kazań. Wydana starannie antologia - z obszerną bibliografią, przypisami i indeksami - jest wspaniałą lekturą, a także cenną pomocą dla nauczycieli i katechetów.

(akw)

„Polska jest jedna. Pokoleniom naszych przodków w hołdzie...”, Wybór i opracowanie: Anna Dąmbska i Grzegorz Płoszajski, Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, Niepokalanów, Paprotnia, ul. o. M. Kolbego 5, 96-515 Teresin, tel. (0-46) 864-22-08, tel./fax (0-46) 861-37-59, wof@niepokalanow.pl.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Mering po profanacji figury Chrystusa: miejmy odwagę protestować przeciw antychrześcijańskim działaniom

2020-08-02 10:47

[ TEMATY ]

profanacja

LGBT

Kolanin/ pl.wikipedia.org

„Proszę Was, Bracia i Siostry, uzewnętrznijmy naszą niezgodę na bluźniercze działania wymierzone w naszego Pana i Jego Kościół” – pisze biskup włocławski Wiesław Mering w apelu do wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli w diecezji włocławskiej. W związku z profanacją figury Jezusa Chrystusa w Warszawie, a także pomników będących symbolami narodowymi, hierarcha wystosował apel, który odczytany będzie w kościołach diecezji w niedzielę 2 sierpnia.

Pełna treść Apelu biskupa włocławskiego:

Czcigodni Księża!

Drodzy Diecezjanie Włocławscy!

 

1. Od lat obserwujemy narastającą w Polsce agresję skierowaną przeciw chrześcijaństwu i jego symbolom: Biblii, sakramentom, świątyniom, figurom. Mimo protestów i apeli te nienawistne działania nie słabną. Próbuje się usprawiedliwić profanacje i wulgarność „tolerancją”, „wolnością twórczą”, zasadą „róbta co chceta”. Bywa, że nawet ludzie w sutannach stają w obronie bezwstydu i chamstwa obecnego na scenach, podczas różnych zgromadzeń.

 

2. Jako ludzie wierzący o wiele częściej – zamiast pomocy i zrozumienia – doświadczamy pogardy i nienawiści. Wszystko, co chrześcijańskie, wydaje się obrażać oczy i uszy wrogów Chrystusa. Źle dzieje się w Polsce i w świecie, gdzie niejednokrotnie ceną za wierność Bogu jest męczeńska śmierć.

 

3. Musimy obudzić w sobie świadomość i wolę przeciwstawiania się tym bolesnym zjawiskom! Miejmy odwagę protestować przeciw antychrześcijańskim działaniom; przyznawajmy się do Chrystusa i bądźmy Jego obrońcami!

 

4. To, co przed kilkoma dniami wydarzyło się w Warszawie jest naśladowaniem postępowania ludzi, którzy z nienawiści do Chrystusa, zniszczyli Jego figurę w czasie Powstania Warszawskiego. Nie ma też przypadku w fakcie, że profanacja miała miejsce w przeddzień miesiąca sierpnia, tak brzemiennego w ważne dla Polaków rocznice i święta.

 

5. Proszę Was, Bracia i Siostry, uzewnętrznijmy naszą niezgodę na bluźniercze działania wymierzone w naszego Pana i Jego Kościół. Módlmy się o opamiętanie i nawrócenie bluźnierców oraz przebaczenie ich nienawistnych czynów. Niemało było ich także w Diecezji Włocławskiej, dlatego nie milczmy!

 

Niech Pan Jezus uchroni nasze serca od nienawiści i równocześnie napełni je męstwem oraz odwagą do obrony tego, co dla nas jest prawdziwie święte!

 

Włocławek, dnia 31 lipca 2020 r.

+ Wiesław Mering, Biskup Włocławski

CZYTAJ DALEJ

Zmarł John Hume, laureat pokojowej Nagrody Nobla, jeden z architektów procesu pokojowego w Irlandii Północnej - RTE

2020-08-03 10:39

[ TEMATY ]

śmierć

pl.wikipedia.org

W wieku 83 lat zmarł w poniedziałek John Hume, północnoirlandzki polityk katolicki, który był jednym z architektów procesu pokojowego w Irlandii Północnej, za co w 1998 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Informację o śmierci potwierdziła jego partia SDLP.

Zawarte w 1998 roku porozumienie wielkopiątkowe kończyło ponad 30-letni konflikt polityczno-religijny w Irlandii Północnej i umożliwiło powstanie wspólnego rządu reprezentującego protestantów i katolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję