Reklama

Kościół

Jerozolima: tysiące pielgrzymów oczekiwanych w Wielkim Tygodniu i na Wielkanoc

[ TEMATY ]

Jerozolima

święta

Wielki Tydzień

israeltourism / Foter.com / CC BY-SA

Dzisiaj wieczorem rozpoczyna się żydowskie Święto Pesach. Równocześnie w Jerozolimie oczekuje się tysięcy chrześcijańskich pielgrzymów z Izraela i zagranicy w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Z tego powodu izraelska policja wzmocniła środki bezpieczeństwa, szczególnie na obszarze Starego Miasta.

Według informacji izraelskiego ministerstwa turystyki, do Jerozolimy przyjedzie w tym czasie ok. 125 tys. pielgrzymów. W samej liturgii prawosławnej "Świętego ognia" w Wielką Sobotę ma wziąć udział ok. 40 tys. wiernych.

Reklama

W związku z zaostrzonymi środkami bezpieczeństwa zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich w Ziemi Świętej wystosowali ostry protest do Sądu Najwyższego Izraela. Został on niestety odrzucony. Ich zdaniem blokady i wszechobecność policji ograniczają udział pielgrzymów w uroczystościach. Od 2006 r. policja ogranicza dostęp do Bazyliki Grobu Świętego w Jerozolimie do 10 tys. osób.

Nie wiadomo nadal, czy w obchodach Wielkanocy w Jerozolimie wezmą udział chrześcijanie z Terytoriów Palestyńskich i ze Strefy Gazy. Tamtejsza parafia katolicka poinformowała, że już złożyła odpowiednie podania o zezwolenie i czeka teraz na odpowiedź.

Oburzenia postępowaniem izraelskich władz nie kryje o. Shomali, duchowny z Beit Dżala, miejscowości położonej niedaleko Jerozolimy. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślił, że w izraelskiej mentalności głęboko tkwi przekonanie, że Kościół w Jerozolimie jest Kościołem tylko dla obcokrajowców.

Reklama

"Nie jest to prawdą, w Jerozolimie żyje wielu miejscowych chrześcijan i mamy oczywiście chrześcijańskich Palestyńczyków w rejonie Betlejem. Szczególnie w Wielką Sobotę jest prawie niemożliwe, aby udać się do Jerozolimy. Tak było również jakieś dwadzieścia lat temu, kiedy byłem jeszcze klerykiem. Tego roku podobnie, prawie niemożliwym będzie dostanie się do miasta. Będzie to tym bardziej trudne, gdyż Kościoły prawosławny i katolicki obchodzą Wielkanoc w tym samym czasie. Do tego dochodzą pielgrzymi z całego świata. To oni są priorytetem dla Izraela, a nie my" - powiedział o. Shomali.

Mimo wszystko, o. Shomali uda się z wiernymi swojej parafii w czasie Wielkiego Tygodnia do Jerozolimy. "Stare Miasto jest już prawie całkowicie zamknięte. Łaciński Patriarchat musiał postarać się o specjalne zezwolenia dla seminarzystów, ale nam zwykłym chrześcijanom nie jest łatwo dostać się na jego teren. Nawet nie wiemy, czy uzyskamy pozwolenie, aby dostać się na drugą stronę muru oddzielającego Izrael od Autonomii Palestyńskiej. Bez takiej zgody nie będzie to możliwe" - powiedział duchowny.

Przypomniał, że chrześcijanie z Beit Dżala od niepamiętnych czasów w okresie Wielkanocy udają się do Świętego Miasta, aby przejść Drogę Krzyżową i wziąć udział w świątecznej liturgii. "Przecież to jest prawem każdego człowieka, a Izrael obiecał Watykanowi, że gwarantuje nam swobodny dostęp do miejsc świętych" - przypomniał o. Shomali.

"Widzimy ludzi z całego świata, którzy przybywają do Jerozolimy na Wielkanoc - a my, w żyjący zaledwie 8 kilometrów od miasta, nie możemy się tam dostać! To jest naprawdę coś, co sprawia, że jesteśmy smutni i co sprawia, że nasi wierni starają się o inne, niepalestyńskie dowody osobiste. Urodziliśmy się tutaj, i nie wiemy co się z nami stanie! U nas lepiej jest być cudzoziemcem!" - wyznał duchowny.

Zwrócił uwagę, że po załamaniu się izraelsko-paletyńskich rozmów pokojowych jest jeszcze gorzej. Jesteśmy na Górze Kalwarii i płacimy cenę, że urodziliśmy się tutaj" - stwierdził o. Shomali i wyraził nadzieję, że papież Franciszek podczas wizyty w maju zaapeluje o pokój i sprawiedliwość w Ziemi Świętej. "Chrześcijanie świata muszą w końcu dowiedzieć się o naszej historii!" - powiedział.

W Wielki Czwartek w Jerozolimie odbędzie się procesja z Wieczernika na górze Syjon, w pobliżu Starego Miasta do ogrodu Getsemani pod Górą Oliwną. Tam jej uczestnicy będą się modlić na nocnym czuwaniu. W Wielki Piątek natomiast odprawiona zostanie Droga Krzyżowa z udziałem chrześcijan wszystkich wyznań. Poniosą oni krzyż drogą, którą przebył Jezus wzdłuż Via Dolorosa do Bazyliki Grobu Pańskiego.

2014-04-14 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Teofil: zagrożenie dla status quo Jerozolimy

[ TEMATY ]

Jerozolima

Ks. Julian Nastałek

Makieta świątyni jerozolimskiej w czasach Jezusa, Muzeum Izraela w Jerozolimie

Makieta świątyni jerozolimskiej w czasach Jezusa, Muzeum Izraela w Jerozolimie

Przedstawiciele Kościoła anglikańskiego spotkali się w Jordanii z prawosławnym patriarchą Jerozolimy. Teofil III przyznał, że istnieje niebezpieczeństwo dla status quo tego miasta ze strony radykalnych grup osadników, którzy zagrażają obecności dziedzictwa chrześcijańskiego. Podziękował anglikanom za wsparcie i solidarność.

„Stoimy przed bezprecedensowym zagrożeniem ze strony radykałów, którzy aktywnie dążą do osłabienia wielokulturowego, wieloetnicznego i wielowyznaniowego krajobrazu Jerozolimy” – powiedział Teofil III, mówiąc o osadnikach żydowskich, którzy wykupują nieruchomości we wschodniej Jerozolimie. „Sytuacja może doprowadzić do zakłóceń w dostępie pielgrzymów i lokalnych chrześcijan do bazyliki Grobu Bożego” – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Białoruskie władze ostrzegają Kościół katolicki: nie łamcie praw

2021-09-16 17:24

[ TEMATY ]

Kościół

Białoruś

władza

Vatican News

Białoruski rząd skrytykował opublikowaną przez „Mińską Prawdę” karykaturę, przedstawiającą katolickich księży, którzy zamiast krzyży noszą na szyjach swastyki. Jednocześnie ostrzegł przywódców Kościoła, aby nie łamali obowiązujących w tym kraju praw – donosi brytyjskie czasopismo „The Tablet”.

„Rysunek nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska państwa wobec Kościoła rzymskokatolickiego” – przyznał pełnomocnik rządu ds. religii w liście skierowanym do przewodniczącego białoruskiego episkopatu. Dodał jednak, iż państwo białoruskie oczekuje, że „księża katoliccy będą kierować się obowiązującym prawem, przyczyniając się do współpracy między państwem a Kościołem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję