Reklama

Watykan

Abp Gallagher: na koniec będzie trzeba odbudować pokój z tą Rosją

Działania dyplomacji Stolicy Apostolskiej względem wojny na Ukrainie zawsze kierują się inicjatywami Ojca Świętego, który przy różnych okazjach apeluje o pokój i przypomina o okrucieństwach tej wojny – powiedział abp Paul Gallagher w wywiadzie dla Radia Watykańskiego z okazji rocznicy rosyjskiej inwazji. Szef papieskiej dyplomacji dodał, że Stolica Apostolska zawsze zachowuje dyspozycyjność wobec stron na rzecz ewentualnych negocjacji, które, jak zaznaczył, powinny położyć kres tej straszliwej wojnie.

[ TEMATY ]

abp Gallagher

pokój dla Ukrainy

wikipedia.org

Jego zdaniem na tym polega dziś podstawowa rola Kościoła, Stolicy Apostolskiej i Ojca Świętego. „Rozumiemy, że w tej chwili cierpienia wielu trudno jest myśleć o pokoju w tych kategoriach, ale ktoś musi to zrobić, ponieważ w końcu nadejdzie koniec tej strasznej wojny i miejmy nadzieję, że ten koniec przyjdzie wkrótce” – powiedział watykański sekretarz ds. relacji z państwami.

Zapytany, na czym jego zdaniem polega specyfika tej wojny, odpowiedział: „Musimy powiedzieć przede wszystkim, że jest to wojna w Europie. My Europejczycy po doświadczeniach drugiej wojny światowej myśleliśmy, że wojna już nigdy się nie powtórzy. A teraz widzimy, że stała się czym rzeczywistym. Więc to jest ważne. Ponadto jest to wojna między dwoma krajami, które wiele łączy, mają długą historię, wiele aspektów kulturowych, a także wymiar religijny. Więc to sprawia, że jest to wojna szczególnie problematyczna. Możemy powiedzieć, że wszystkie wojny są straszne, ale ta wojna konfrontuje nas z sytuacją, która jest dość trudna dla wszystkich, ponieważ chociaż uznajemy powagę działań Rosji, to widzimy, że Rosja jest bardzo ważnym krajem, jest krajem, który ma długą historię, a my na koniec będziemy musieli odbudować pokój i relacje z tą Rosją w przyszłości, i to również czyni tę wojnę szczególnie trudną”.

2023-02-23 16:35

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gallagher o trudnych relacjach z Chińską Republiką Ludową, a także sytuacji w Ziemi Świętej

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

Chiny

abp Gallagher

Łukasz Głowacki

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Krzyż na Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie

Trudne relacje z Chińską Republiką Ludową, a także sytuacja w Ziemi Świętej to temat drugiej części wywiadu Gerarda O'Connella z jezuickiego „America Magazine” przeprowadzonego 11 lipca z sekretarzem ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami, abp. Paulem Richardem Gallagherem.

Chiny i Hongkong

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Obchody rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w diecezji - aktualizacja

2023-03-31 00:05

[ TEMATY ]

marsz

Droga Krzyżowa

apel

św. Jan Paweł II

2 kwietnia

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

2 kwietnia przypada 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Podczas okolicznościowych Dróg Krzyżowych, marszów i nabożeństw wierni będą dziękowali Panu Bogu za życie i dziedzictwo Papieża Polaka. Poniżej podajemy zaktualizowaną listę inicjatyw modlitewnych w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Bp Tadeusz Lityński 10 marca poprosił diecezjan o modlitwę w intencji Kościoła w Polsce. Uroczyste obchody towarzyszące 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II organizowane w dekanatach naszej diecezji są okazją do modlitwy i przypomnienia dziedzictwa św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Tydzień jest czasem próby

2023-03-31 13:32

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Tydzień wprowadza nas w śmierć Jezusa. Ona jest tematem przewodnim tych dni. Jest białą czy czarną „panią” tego czasu. Panuje nad wszystkim, nad wszystkimi naszymi myślami, pragnieniami, planami… wszak wszystko znajduje swoje zwieńczenie w śmierci. Jezus „wchodzi” w nią, w sam jej środek, pozwala się jej objąć, oddaje się w jej władanie, aby następnie zadać jej śmiertelny cios.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję