Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Jezus pragnie dziś poruszyć moje serce i sumienie

Rozważania do Ewangelii Łk 4, 24-30.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Poniedziałek, 13 marca 2023. Wielki Post.

• 2 Krl 5, 1-15a • Ps 42, 2.3; Ps 43, 3.4 • Łk 4, 24-30

Kiedy Jezus przyszedł do Nazaretu, przemówił do ludu w synagodze: «Zaprawdę powiadam wam: Żaden prorok nie jest mile widziany w swojej ojczyźnie. Naprawdę mówię wam: Wiele wdów było w I zraelu za czasów Eliasza, kiedy niebo pozostawało zamknięte przez trzy lata i sześć miesięcy, tak że wielki głód panował w całym kraju; a Eliasz do żadnej z nich nie został posłany, tylko do owej wdowy w Sarepcie Sydońskiej. I wielu trędowatych było w I zraelu za proroka Elizeusza, a żaden z nich nie został oczyszczony, tylko Syryjczyk Naaman». Na te słowa wszyscy w synagodze unieśli się gniewem. Porwali Go z miejsca, wyrzucili Go z miasta i wyprowadzili aż na stok góry, na której ich miasto było zbudowane, aby Go strącić. On jednak przeszedłszy pośród nich oddalił się.

Pan Jezus odkrywa dziś przed nami naszą wewnętrzną postawę wobec prawdy o nas samych. Na przykładzie proroków posłanych przez Boga do narodu wybranego, którzy zostają odrzuceni przez naród i są posłani przez Boga dalej, do narodów ościennych, by świadczyć o mocy Boga i Jego trosce o człowieka. Reakcja na to wytknięcie prawdy z przeszłości jest taka sama jak przed wiekami: odrzucenie Jezusa. Nie chcemy Go słuchać. Jezus pragnie dziś poruszyć moje serce i sumienie – nie muszę się bać tego spotkania w prawdzie z Nim i we mnie. On jest lekarzem, który przychodzi, by mnie uleczyć z mojej pychy, zatwardziałości, niezdrowych ambicji, mojego zamknięcia na Jego obecność. On nie chce się nade mną litować ani pastwić, ukazując prawdę o mnie samym. Mocą miłości, z którą przychodzi, chce mnie uwolnić z tych pęt, które mnie wiążą i uzdrowić, obdarowując mnie tym darem. Czy nie jest to moim pragnieniem? Jak w tekście piosenki: Tak mnie skrusz, tak mnie złam, tak mnie wypal, Panie. Byś został tylko Ty, na zawsze Ty.

Reklama

H.C.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-02-17 11:20

Ocena: +29 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nieumiejętnych pouczać, spragnionych napoić - rozważania

[ TEMATY ]

pielgrzymka

rozważania

Paweł Siciński

DZIEŃ III, 4 sierpnia 2016 r.,

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na rekolekcje dla mężczyzn w Gorzowie

2023-03-27 17:19

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Gorzów Wlkp.

Rekolekcje dla mężczyzn

Wolni od niemocy

Materiały organizatora

W dniach 3, 4 i 5 kwietnia w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim odbędą się rekolekcje dla mężczyzn "Wolni od niemocy".

“Wolni od niemocy” to tytuł rekolekcji dla mężczyzn, które odbędą się 3, 4 i 5 kwietnia w parafii Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wielkopolskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję