Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Panie Jezu, niech Twoja święta Krew oczyści nas ze złych skłonności

Rozważania do Ewangelii Łk 18, 9-14.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Sobota, 18 marca 2023. Św. Cyryla Jerozolimskiego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. dow. Wielki Post.

• Oz 6, 1-6 • Ps 51, 3-4.18-19.20-21a • Łk 18, 9-14

Jezus powiedział do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: «Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”. Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika”. Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».

Faryzeusz czy celnik? Lewica czy prawica? Liturgia tradycyjna czy posoborowa? Odwieczny konflikt, który dzieli ludzkie serca. Z ludzkiej perspektywy łatwo nam dokonać sądu, kto tutaj jest dobry, a kto zły, którą postawę wybrać, a którą odrzucić. Wymyślamy przykłady, argumenty, na co możemy się zgodzić u drugiej strony, a co zdecydowanie odrzucić. I tak funkcjonujemy w tym miałkim świecie, bo to przecież zaledwie ludzka perspektywa, ale jakże ważna, bo moja, nasza! Natomiast ta Boża sprawa każe mi zwrócić uwagę na jeden ważny szczegół. Wraz z faryzeuszem i celnikiem jesteśmy gośćmi w domu Boga. Bóg, będąc Gospodarzem tego miejsca, przyjmuje jednego i drugiego. Kocha tak samo jednego i drugiego, każdemu pragnie dać szansę, nadzieję, błogosławieństwo i takie poczucie bliskości z Sobą, że nawet w najciemniejszej dolinie nie będzie czuł się osamotniony (por. Ps 23). Dostrzeże ten szczegół tylko serce pokorne.(1)*

Reklama

Panie Jezu, niech Twoja święta Krew oczyści nas ze złych skłonności i umocni postawę pokory. Amen.

F.P.

(1)*. Teksty które pomogą nam w modlitwie: 2 Kor 10, 18, Ps 138, 6.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-02-17 12:47

Ocena: +28 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy ufam w Boże miłosierdzie?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 6, 36-38.

Poniedziałek, 6 marca 2023. WIELKI POST

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: potrzebujemy wierności, cierpliwości i wytrwałości

2023-03-26 21:12

[ TEMATY ]

Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

– Tak bardzo potrzebujemy w naszych zagmatwanych czasach wierności, cierpliwości i wytrwałości – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 26 marca rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Za św. Janem Pawłem II powtórzył, że elementami wierności są: poszukiwanie, przyjęcie wezwania Bożego, harmonia i zgodność życia z przyjętą wiarą, nawet za cenę niezrozumienia i prześladowania.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: trwa walka nie tylko o życie, lecz także o dusze

2023-03-27 18:22

[ TEMATY ]

Ukraina

Bp Radosław Zmitrowicz

Adobe.Stock.pl

„Mamy świadomość, że toczy się walka nie tylko o fizyczne przetrwanie. Toczy się także walka o nasze dusze, o nasze samookreślenie, o przyszłość Ukrainy i o to, jaka ona będzie - bezbożna czy z Bogiem” – powiedział biskup Radosław Zmitrowicz OMI. Biskup pomocniczy diecezji kamienieckiej jest przewodniczącą Komisji ds. Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Rzymskokatolickich Biskupów Ukrainy. Jego wypowiedź cytuje portal Credo.

Biskup Zmitrowicz zaznaczył, że Kościół katolicki na Ukrainie nadal robi to, co czynił zawsze: służy ludziom. „Rozmawiałem ostatnio z wieloma księżmi: wszędzie odbywają się rekolekcje wielkopostne. To dobry znak, że mimo trudnej sytuacji w kraju, kapłani dbają także o duchową strawę dla swojej trzody. Kościół wykonuje swoją zwykłą, codzienną pracę, której nie widać, która nie jest niczym rewelacyjnym: Msze święte, katechezy, odwiedziny chorych, odwiedziny rannych w szpitalach, wyjazdy na front, aby spowiadać i rozmawiać z wojskowymi” – wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję