Reklama

Nieustanne upiększanie świątyni

To była wyjątkowo pracowita, ale i radosna wizytacja kanonicza. 20 października, w czasie porannej Eucharystii biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB poświęcił dwa tryptyki ołtarzowe w bocznych nawach kościoła Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Sosnowcu-Juliuszu oraz nową chrzcielnicę. Zaś po wieczornej Mszy św. z udziałem wspólnoty "Wiara i Światło" i koła charytatywnego Ordynariusz poświęcił kaplicę św. Barbary oraz nową salę charytatywną.
"Kaplicę św. Barbary zaprojektował J. Karkoszka - dyrektor Liceum Plastycznego w Sosnowcu. Usytuowana jest przed głównym wejściem do górnego kościoła. Wymurowana została z cegły przez parafianina J. Wieczorka, a prace przy pokryciu dachu papą imitującą dachówkę wykonał Stanisław Surmiński z Pajęczna. Na froncie daszku kapliczki widnieje stalowy krzyż. Półkoliste wnętrze zdobi figura św. Barbary wykonana w Zakładzie Sztuki Kościelnej w Piekarach Śląskich. Do kapliczki prowadzą dwa obszerne półokrągłe stopnie. Wokół zamontowano żeliwne, ozdobne płotki" - wyjaśnia ks. kan. Włodzimierz Surmiński, proboszcz parafii. Kapliczka jest ufundowana przez członków Akcji Katolickiej i parafian w Juliuszu. Na przedniej ścianie kapliczki pod figurą św. Barbary zamontowano pamiątkową tablicę z brązu odlewaną w Pracowni Dzwonów Felczyńskich w Taciszowie k. Gliwic. Na lewej stronie tablicy widnieje głowa Chrystusa w cierniowej koronie na tle krzyża, a z prawej strony napis: "Na pamiątkę Wielkiego Jubileuszu 2000, Akcja Katolicka i Parafianie".
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Sosnowcu-Juliuszu został wybudowany w latach 80. ubiegłego wieku i jak każda nowa świątynia jest z roku na rok coraz bardziej upiększana. W tym roku przybyły dwa tryptyki ołtarzowe w bocznych nawach. Z prawej strony głównego ołtarza znajduje się obraz św. Barbary, patronki górników, namalowany na płótnie przez artystę malarza Edwarda Mesjasza z Częstochowy. Pod obrazem znajduje się tradycyjny wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej z nielicznymi wotami. Pod nim dębowy ołtarz. Między obrazami na wysuniętej półce umieszczono figurę Matki Bożej Fatimskiej. Jest to dar Heleny Koźbiał. Wiąże się z nim ciekawa historia. Otóż w czasie pielgrzymki do Fatimy figura wraz z bagażami została skradziona. Po zawiadomieniu policji i szybkiej akcji poszukiwawczej odnaleziono samochód, a w nim i figurę. "To pierwsza łaska Matki Bożej" - mówią parafianie. Zaś z lewej strony znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego, namalowany także przez Edwarda Mesjasza. Pod obrazem umieszczono nieco mniejszych rozmiarów wizerunek Chrystusa w Ogrójcu i stół ołtarzowy. Nawa z obrazem Przemienienia Pańskiego będzie nawą chrzcielną.
W dolnej części kościoła bp Adam Śmigielski SDB poświęcił również salę charytatywną. "Jest to miejsce wydawania i przyjmowania produktów żywnościowych i odzieży dla najbardziej potrzebujących. Sala jest czynna we wtorki i czwartki od 16.00 do 17.30. W ciągu tygodnia korzysta z niej blisko 20-30 osób. Wyposażona jest w meble do przechowywania odzieży i obuwia oraz w lodówkę i zamrażarkę. Produkty żywnościowe są darem wiernych lub jeśli zachodzi potrzeba, kupowane są z kasy parafialnej" - opowiada o działaniach koła ks. proboszcz Włodzimierz Surmiński.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: obiecuje się pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa

2021-09-19 14:56

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Próbuje się stosować perfidne metody nacisku obiecując pieniądze za to, abyśmy odeszli od Bożego prawa i przyjęli to w imię tzw. tolerancji; uwłacza to godności człowieka - powiedział w niedzielę na Jasnej Górze podczas Pielgrzymki Ludzi Pracy metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

We mszy św. odprawianej na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego arcybiskupa Józefa Kupnego - krajowego duszpasterza Ludzi Pracy - brali udział przedstawiciele różnych branż i zawodów, przede wszystkim członkowie NSZZ „Solidarność”. Jak co roku do Częstochowy przyjechali też członkowie rodziny ks. Jerzego Popiełuszki – patrona „S”, który zainicjował spotkania robotników na Jasnej Górze, a także przedstawiciele rządu, parlamentu oraz regionalnych władz.

CZYTAJ DALEJ

Ich męstwo i odwaga nie pójdzie w zapomnienie

2021-09-20 09:18

[ TEMATY ]

Westerplatte

diecezja kielecka

Katarzyna Dobrowolska

Według ustaleń, 80 żołnierzy spośród 200 broniących polskiej placówki przed Niemcami, wywodziło się z kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów. Pochodzili z kieleckich wiosek i miasteczek. 28 lutego 1939 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych Departamentu Piechoty skierowało do dowódcy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach, płk. Edwarda Dojana-Surówki rozkaz w sprawie organizacji plutonu wartowniczego dla Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Od tego momentu rozpoczął się słynny szlak bojowy żołnierzy z Kielc na Westerplatte. Pracownicy Delegatury IPN w Kielcach ustalili lokalizację 35 mogił, znajdujących się na terenie woj. świętokrzyskiego.

Inicjatorem Rajdu był biskup Marian Florczyk. - Nie spodziewałem się że coś takiego uda się zrealizować. Z tym marzeniem, aby upamiętnić naszych żołnierzy z ziemi świętokrzyskiej walczących na Westerplatte, chodziłem wiele lat. Kiedy padła propozycja na forum wobec przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego, czy Wojewódzkiego Ochotniczego Hufca Pracy spotkała się z życzliwością i pozytywnym przyjęciem. Dzisiaj jestem bardzo szczęśliwy - mówi bp Florczyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję