Reklama

Wiadomości

#NiezbędnikWielkopostny

Krew Chrystusa a sakrament namaszczenia chorych

Nasz Bóg jest Bogiem życia i radości. Jego chwałą jest człowiek żyjący w pełni. A jednak w życiu spotykamy się z cierpieniem i śmiercią. Jest to doświadczenie, które nami wstrząsa. Swoją siłę w cierpieniu człowiek wierzący czerpie z wytrwałej i głębokiej modlitwy.

2023-03-08 21:10

[ TEMATY ]

#NiezbędnikWielkopostny

Adobe Stock

Z Listu św. Jakuba Apostoła (Jk 5, 13–16)

Spotkało kogoś z was nieszczęście? Niech się modli! Jest ktoś radośnie usposobiony? Niech śpiewa hymny! Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone. Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego.

Refleksja

Reklama

Kiedy już cierpienie w nas uderza, przeszkadza w naszej pracy i daje nam odczuć kruchość naszego istnienia, wtedy jesteśmy wezwani do przeżywania tego doświadczenia z wiarą.

Pan nas zaprasza do zjednoczenia naszego cierpienia z Jego cierpieniem i przez to do współpracy z Nim w dziele zbawienia. W wielu przypadkach Pan nie uwalnia nas od naszego cierpienia, ale daje nam jeszcze większy dar; nadaje sens naszemu cierpieniu i otwiera nasze serca na nadzieję.

Podziel się cytatem

Chrześcijanin który jest obłożnie chory, pragnie głębokiego zjednoczenia z Chrystusem i dlatego prosi o to, aby mógł Go przyjmować w komunii św. Ciało naszego Pana ofiarowane za nas i Krew wylana dla naszego zbawienia wnosi w życie osoby cierpiącej szczególną obecność oraz łaski płynące z ofiary Bożego Syna i rozwija w niej ziarno życia wiecznego.

Poprzez przyjmowanie komunii św. osoba chora jednoczy się także ze wspólnotą ludzi wierzących.

Jeśli choroba staje się bardziej poważna, chory może przyjąć z wiarą sakrament namaszczenia. Sakrament ten pozwala mieć pewność, że Jezus jest blisko tej osoby, ponieważ sam wie, co to znaczy cierpienie oraz wzmacnia jego wiarę w dobroć Boga Ojca oraz podtrzymuje nadzieję na przyszłe zmartwychwstanie.

Z „Komentarza do Psalmów” św. Augustyna, biskupa (Ps 103)

Zdarza się, że człowiek choruje obłożnie. Twoim zdrowiem jest Chrystus. Weź kielich zbawienia Tego, który leczy wszystkie twoje choroby: jeśli naprawdę pragniesz zdrowia, otrzymasz go. Twoje życie zostało naprawdę ocalone od zniszczenia, a zatem powinieneś być spokojny; w dobrej wierze został zawarty kontrakt i nikt nie może oszukać lub do czegokolwiek zmusić Autora twojego ocalenia. On zdobył nas dla siebie za cenę swojej Krwi, którą przelał tu na tej ziemi. Tak, mówię ci, Jednorodzony Syn Ojca przelał swoją Krew za nas: a zatem wzmocnij twoją odwagę, o duszo, bo naprawdę warto. On twoje życie ratuje od zguby. Ukazał ci przykład tego, co było ci obiecane jako nagroda. On umarł za nasze grzechy i zmartwychwstał dla naszego usprawiedliwienia. Członki Chrystusowego Ciała powinni mieć nadzieję w tym, co zostało już ukazane w ich Głowie. Czyż Głowa nie będzie się opiekowała się swoimi członkami, których wzniosła aż do Nieba? On twoje życie ratuje od zguby.

ZOBACZ TAKŻE: Sanktuarium Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie słynie z Relikwii Krwi Chrystusa.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikWielkopostny2023
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-2023-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikWielkopostny2023" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikWielkopostny2023
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-2023-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikWielkopostny2023" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

Ocena: +49 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepaść Męki Chrystusa. Gorzkie żale

2023-03-25 21:00

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Jako tytuł posłużyła moim rozważaniom najbardziej przejmująca staropolska metafora określająca ogrom Męki Chrystusa. Pochodzi ona z niezwykłego pasyjnego tekstu, śpiewanego do dziś, zwanego Gorzkimi żalami, tego tekstu, który w ciągu trzech stuleci znacząco określił polski sposób przeżywania Wielkiego Postu.

Powstanie tego ciągle popularnego nabożeństwa i niewątpliwie bardzo cennego zabytku kultury polskiej łączy się ściśle z Bractwem św. Rocha, które działało przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Bractwo to powstało w średniowieczu, a w wiekach XVII i XVIII prowadziło ożywioną działalność charytatywną. Szczególną formą pobożności członków bractwa były nabożeństwa pasyjne, związane z przeżywaniem i adorowaniem Męki Pańskiej - przecież to była parafia Świętego Krzyża. Bracia zobowiązani byli do sprawowania pasji, a więc do rozpamiętywania cierpienia Chrystusa, nie tylko jako modlitwy, ale też w formie teatralnej jako misterium. Odbywano także słynne procesje pokutne z pieśniami i biczowaniem własnego ciała. Brakowało jednakże odpowiednich tekstów polskich i jeszcze w wieku XVII wykorzystywano do nabożeństwa i inscenizacji teatralnych teksty łacińskie. Trzeba zatem było opracować nowe teksty polskie, które wzmocniłyby pasyjne oddziaływanie bractwa. Na początku XVIII wieku ks. Wawrzyniec Benik ułożył oryginalny, nigdzie wcześniej niepublikowany cykl pieśni pasyjnych rozważający całość Męki Chrystusa i współcierpienie Jego Matki. Cykl ten nazwano w skrócie Gorzkimi żalami. Decydujący wpływ na powstanie tego składającego się z trzech części utworu, wywarły średniowieczne misteria i dialogi pasyjne. W formie książkowej Gorzkie żale wydano po raz pierwszy w 1707 r.

CZYTAJ DALEJ

Kurs jest obowiązkowy

2023-03-26 11:40

[ TEMATY ]

gorzów

nadzwyczajni szafarze Komunii św.

ks. Andrzej Hładki

W parafii katedralnej w Gorzowie 25 marca odbyły się wykłady dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Nauki wygłosił ks. Andrzej Hładki. Taki kurs jest obowiązkową formą przygotowania do posługi nadzwyczajnego szafarza. Wyznaczone do tej funkcji mogą być osoby w wieku od 25 do 65 lat, rekomendowane przez swoich proboszczów. Nadzwyczajnymi szafarzami mogą zostać mężczyźni, ale także siostry zakonne lub niewiasty życia konsekrowanego. Kandydaci powinni odznaczać się właściwym życiem moralnym i pobożnością, mieć wykształcenie minimum średnie, znać podstawowe prawdy teologiczne. Funkcja powierzana jest na rok, z możliwością jej przedłużania.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Post odkryty na nowo

2023-03-26 21:30

[ TEMATY ]

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wiele związanych z Wielkim Postem tradycji i zwyczajów oraz obrzędów liturgicznych pozostaje dla nas niezrozumiałych, gdyż proces ich kształtowania się trwał przez wieki. Niektóre z nich miały swoje źródło w konkretnych okolicznościach historycznych, dziś już zapomnianych, inne wywodzą się z przebogatej nierzadko symboliki często już nieczytelnej dla współczesnego człowieka.

Wielki Post to szczególny czas nawrócenia i przemiany. Trwa od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku, a dokładnie do Mszy Wieczerzy Pańskiej wyłącznie. Msza Wieczerzy Pańskiej należy już bowiem do Triduum Paschalnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję