Reklama

Kościół

Dzień św. Grzegorza z Nareku

Armenia to pierwszy chrześcijański kraj świata – chociaż nie znamy dokładnej daty chrztu, większość historyków uważa, że kraj ten uznał chrześcijaństwo za religię państwową ok. 315 r. Po raz pierwszy w historii świata całe państwo przechodziło na nową religię, chrześcijaństwo.

[ TEMATY ]

św. Grzegorz z Nareku

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Armenia stała się krajem mnichów i teologów oraz wydała wielu świętych. Wśród nich najbardziej znany jest Grzegorz z Nareku (951-1010) - mistyk, mnich, teolog, filozof, ale także poeta. Jest powszechnie czczony jako jedna z najważniejszych postaci średniowiecznej ormiańskiej myśli religijnej i literatury. Za arcydzieło św. Grzegorza uważa się jego „Księgi śpiewów żałobliwych” – dzieło, które porównywane jest do „Psalmów” czy „Wyznań” św. Augustyna, składa się z 95 lamentacji i modlitw.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kwietniu 2015 r. papież Franciszek ogłosił Grzegorza z Nareku Doktorem Kościoła Powszechnego. Został on 36. postacią chrześcijaństwa, obdarzoną przez Kościół katolicki tym tytułem. Uroczysta proklamacja miała miejsce podczas obrzędów rozpoczynających Mszę św. w stulecie ludobójstwa Ormian.

Podziel się cytatem

Reklama

W czerwcu 2016 r., podczas ekumenicznego czuwania modlitewnego w intencji pokoju na Placu Republiki w Erewaniu (Armenia) papież Franciszek nazwał św. Grzegorza z Nareku „orędownikiem całego świata”. W styczniu 2021 r., zgodnie z dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, papież Franciszek ustanowił, że wspomnienie św. Grzegorza z Nareku zostanie wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego na dzień 27 lutego. Wpisanie tego ormiańskiego świętego do Kalendarza Rzymskiego było decyzją symboliczną, gdyż był on członkiem Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, a nie Kościoła katolickiego.

Reklama

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

W tym roku, w poniedziałek 27 lutego, z okazji liturgicznego wspomnienia św. Grzegorza z Nareku Dykasteria dla Kościołów Wschodnich i Ambasada Republiki Armenii przy Stolicy Apostolskiej zorganizowały Mszę św., która została odprawiona o godz. 16,00 w Bazylice św. Piotra, w kaplicy Chóru kanoników watykańskich. Przewodniczył jej abp Claudio Gugerotti, prefekt dykasterii dla Kościołów Wschodnich; koncelebrowali: Jego Świątobliwość Raphael Bedros XXI Minassian, Patriarcha katolikos ormiańskich katolików Domu Cylicji, bp Vartan Boghossian, emerytowany biskup ormiański Buenos Aires, Mikael Bassale, administrator apostolski Ordynariatu dla katolików obrządku ormiańskiego w Europie Wschodniej, oraz kilku księży ormiańskich z Armenii i z Rzymu. Abp Gugerotti wygłosił również homilię, w której przypomniał postać świętego mnicha podkreślając głębię jego życia duchowego i ciągle aktualne przesłanie, pomimo że minęło już tysiąc lat od jego śmierci.

Reklama

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego oraz mieszkający we Włoszech Ormianie.

W tym roku uroczystości związane ze świętym Grzegorzem z Nereku były obchodzone w atmosferze niepokoju o losy Ormian w regionie Górskiego Karabachu, enklawy ormiańskiej na terytorium Azerbejdżanu. Kilka tygodni temu premier Armenii Nikol Paszynian powiedział, że Azerbejdżan prowadzi „rażącą politykę czystek etnicznych” i zmusza Ormian mieszkających w regionie Górskiego Karabachu do wyjazdu.

Od kilku miesięcy Azerowie, pod pretekstem ochrony środowiska, zablokowali korytarz Laczyn, strategiczny korytarz łączący Armenię z zamieszkałym przez Ormian regionem Górskiego Karabachu. Mówimy o niewielkim skrawku ziemi na Kaukazie Południowym (11 458 kilometrów kwadratowych), który ludność pochodzenia ormiańskiego woli nazywać używając starożytnej nazwy ormiańskiej - „Artsakh”. Z powody blokady korytarza Laczyn, która trwa od ponad miesiąca w górzystym regionie liczącym ok. 120 tys. mieszkańców zaczyna brakować żywności, lekarstw i paliwa.

Kryzys humanitarny w Górskim Karabachu pogłębia się z każdym dniem. Coraz bardziej odczuwalny jest brak podstawowych artykułów pierwszej potrzeby, żywności i leków. Zagrożenie głodem jest namacalne, a sytuację pogarsza odcięcie gazu (w środku zimy), elektryczności i internetu obsługiwanego przez wspierany przez Ankarę rząd Baku. Część obserwatorów potwierdza, że pozamykane są także żłobki i szkoły, wstrzymano operacje chirurgiczne w szpitalach, a dla dzieci nie ma już mleka w proszku.

Sytuacją w Górnym Karabachu jest zaniepokojony również Franciszek. 29 stycznia, po modlitwie Anioł Pański Papieża powiedział: „Ponawiam również mój apel w związku z poważną sytuacją humanitarną w korytarzu Laczyn, na Południowym Kaukazie. Jestem blisko tych wszystkich, którzy w środku zimy zmuszeni są do radzenia sobie w tych nieludzkich warunkach. Trzeba podjąć wszelkie wysiłki na szczeblu międzynarodowym, aby znaleźć pokojowe rozwiązania dla dobra osób”.

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

2023-03-01 16:43

Ocena: +5 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan wspomina św. Grzegorza z Nareku

[ TEMATY ]

św. Grzegorz z Nareku

Włodzimierz Rędzioch

Pomnik św. Grzegorza z Nereku w Ogrodach Watykańskich

Pomnik św. Grzegorza z Nereku w Ogrodach Watykańskich

W Watykanie uczczono dziś pamięć św. Grzegorza z Nareku. Od tego rok zgodnie z postanowieniem Papieża Franciszka jego przypadające dziś wspomnienie liturgiczne jest wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego. Z tej okazji Kongregacja dla Kościołów Wschodnich zorganizowała Mszę w Bazylice św. Piotra. Przewodniczył jej prefekt kongregacji kard. Leonardo Sandri.

Po liturgii odbyła się również modlitwa ekumeniczna przy figurze św. Grzegorza z Nareku, która znajduje się w Ogrodach Watykańskich nieopodal Domu św. Marty. W modlitwie wziął udział kard. Kurt Koch, prefekt Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan oraz abp Chadżag Barsamian, przedstawiciel Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Stop łamaniu praw ks. Michała. Podpisz petycję

2024-07-13 22:06

[ TEMATY ]

petycja

Ks. Michał Olszewski

Fundacja Grupa Proelio

Politycy i media przedstawiają go w sposób, który ma go ośmieszyć i obrzydzić. Na podstawie niefortunnej wypowiedzi sprzed kilkunastu lat budują obraz kapłana – oszołoma.

PODPISZ PETYCJĘ: proelio.pl

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 44. Piesza Pielgrzymka Przemyska

2024-07-15 17:18

[ TEMATY ]

pielgrzymka

abp Adam Szal

Archidiecezja przemyska

BP Jasnej Góry

44. Piesza Pielgrzymka Przemyska dotarła na Jasną Górę. Przybyli na odpust Matki Bożej Szkaplerznej w duchu dziękczynienia za beatyfikację rodziny Ulmów, z prośbą o powołania kapłańskie i za rodziny. Jako pątnik z diecezjanami szedł abp Adam Szal.

- Nasza Przemyska Piesza Pielgrzymka wyrusza 4 lipca z Przemyśla i innych miast archidiecezji przemyskiej. Wędrujemy na odpust Matki Bożej Szkaplerznej - powiedział abp Szal. Podkreślił, że w tym roku pątnicy wędrowali w duchu dziękczynienia za niezwykłe wydarzenie jakim była beatyfikacja rodziny Ulmów. - To wydarzenie było istotne w historii naszej archidiecezji i nie waham się powiedzieć, że także w historii Kościoła - dodał hierarcha. Dodał również, że wśród intencji były troska o rodziny, a także modlitwa o powołania zakonne, kapłańskie i misyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję