Reklama

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny

Dlaczego Wielki Post w liturgii Kościoła trwa 40 dni?

Wielki Post to przygotowanie do najważniejszych dni w roku dla każdego katolika. Dlaczego w liturgii Kościoła czas ten to akurat 40 dni?

2023-03-05 21:30

[ TEMATY ]

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Liczba 40 pojawia się wielokrotnie w Biblii. 40 dni padał deszcz, który spowodował 40-dniowy potop. Potop oczyścił świat ze zła. 40 lat wędrowali Izraelici przez pustynię z Egiptu do Ziemi Obiecanej. To był czas ich oczyszczenia i przygotowania do wejścia do Ziemi Obiecanej.

40 dni i nocy był Mojżesz przed obliczem Pana na Synaju. Otrzymał wtedy prawo od Boga i zawarł z Nim przymierze. Eliasz mocą pokarmu szedł 40 dni i nocy do góry Horeb, by tam spotkać się blisko z Bogiem. Niniwa na wezwania proroka Jonasza pokutowała 40 dni i dzięki temu uniknęła kary Bożej.

Jezus pościł na pustyni 40 dni. Jezus ukazywał się uczniom przez 40 dni po zmartwychwstaniu.

Podziel się cytatem

Liczba 40 oznacza najczęściej w Biblii okres pokuty, postu i modlitwy albo kary. Ojcowie Kościoła mówili m.in., że jest symbolem kary za grzechy, ale też okresem poprawy, przez który zdobywamy zasługę przed Bogiem, stąd też oznacza życie (św. Ambroży).

Liczba 40 według św. Augustyna jest symbolem ziemskiego życia, będącego pielgrzymką, podczas której znosimy udręczenia z daleka od Pana (40 lat wędrówki Izraelitów przez pustynię). Ojcowie Kościoła wskazują też, że liczba 40 symbolizuje wypełnienie czasów (kres świata), kiedy oczekuje nas radość po okresie próby.

Reklama

Kościół, nawiązując do biblijnych wzorów – a zwłaszcza do 40 dni postu Jezusa na pustyni – przyjął 40 dni Wielkiego Postu. Uważa Wielki Post za czas pokuty i zdobywania zasługi, ale też odnowienia życia chrześcijańskiego. Po 40 dniach czeka nas radość ze zmartwychwstania Chrystusa i bliskiego spotkania z Bogiem.

Lepsze uzmysłownie sobie znaków i symboli Wielkiego Postu pomaga w lepszym przeżyciu tego ważnego okresu. Zgłębiając znaki liturgii Kościoła, lepiej rozumiemy naszą wiarę.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikWielkopostny2023
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-2023-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikWielkopostny2023" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikWielkopostny2023
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-2023-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikWielkopostny2023" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

Ocena: +46 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikWielkopostny: Litania do św. Józefa

19 marca to szczególny dzień nie tylko dla mężczyzn, ale dla każdego z nas. Wpatrzeni w dzisiejszego patrona - św. Józefa, starajmy się być tacy, jak on. Cisi, pokorni, w cieniu...

WYZWANIE: Pomódl się dziś litanią do św. Józefa. Prośmy za jego pośrednictwem o łaski, prośmy o to, byśmy stawali się tacy, jak on.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bolesławiec: drugie Okno Życia w diecezji legnickiej

2023-03-26 20:39

[ TEMATY ]

okno życia

Okno Zycia

Diecezja Legnicka

Uczestnicząc w otwarciu Okna Życia, uczestniczymy w bożym planie zbawienia – powiedział bp Andrzej Siemieniewski, który poświęcił bolesławieckie Okno Życia, drugie w diecezji legnickiej.

Uroczystość miała miejsce podczas obchodów Dnia Świętości Życia. Okno mieści się w klasztorze sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa przy ul. Zgorzeleckiej. Miejsce nie jest przypadkowe. – Nasza założycielka św. Maria de Mattias wiedziała doskonale jaka jest wartość ludzkiego życia. Była obrończynią życia. Życie człowieka jest święte, jest darem Boga, to za ludzkie życie Jezus przelał swoją krew. Zatem Okno Życia wpisuje się w charyzmat naszego zgromadzenia – powiedziała siostra prowincjalna Ewa Kleps.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję