Reklama

Świat

Asyż: rekordowa liczba pielgrzymów pieszych

Liczba osób, które pielgrzymowały do Asyżu pieszo lub na rowerach, wzrosła w ubiegłym roku o jedną czwartą w porównaniu z rokiem poprzednim i osiągnęła nowy rekord. Z danych opublikowanych 28 lutego przez zakon franciszkanów w tym znanym miejscu pielgrzymkowym w środkowych Włoszech, do bazyliki św. Franciszka przybyły w ten sposób 4203 osoby, o 26 procent więcej niż rok wcześniej. Jest to więcej, niż w rekordowym roku 2019, kiedy odnotowano 4124 pielgrzymów.

2023-03-03 17:53

[ TEMATY ]

Asyż

pielgrzymi

Ks. Krzysztof Hawro

W 2022 roku do Asyżu przybyli pielgrzymi z 57 krajów świata. Większość zagranicznych pielgrzymów odnotowano z Niemiec (14,2 proc.), z Francji (6,7 proc.) i Austrii (3,4 proc.). Najliczniejszą grupę (57,1 proc.) stanowili pielgrzymi włoscy. Wśród odwiedzających miasto św. Franciszka byli też pielgrzymi np. z wysp Fidżi, z Chin czy Papui-Nowej Gwinei. Dwie trzecie stanowili pielgrzymi, którzy do Asyżu przybyli wyłącznie z powodów religijnych.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Asyż: 20. rocznica trzęsienia ziemi

[ TEMATY ]

Asyż

trzęsienie ziemi

Margita Kotas

W przeddzień dwudziestej rocznicy trzęsienia ziemi, które wyrządziło poważne szkody w górnym kościele bazyliki św. Franciszka w Asyżu agencja ANSA rozmawia operatorem telewizyjnym, który utrwalił moment, gdy na głowy obecnych posypały się ze sklepienia freski Giotta i Cimabue. Zginęło wtedy dwóch franciszkanów i dwóch ekspertów z biura miejscowego konserwatora zabytków, którzy chcieli ocenić stan zabytku po pierwszym nocnym wstrząsie.

26 września 1997 roku o godz. 11.40 ziemia zatrzęsła się ponownie. Jedną z ofiar był 22-letni postulant Zdzisław Borowiec, który zgodnie z wolą rodziny pochowany został na przyklasztornym cmentarzu. Operator Paolo Antolini wspomina te dramatyczne chwile jako jedno ze swych największych przeżyć. Kierował się do wyjścia z kościoła, gdy coś go zatrzymało. Wtedy nastąpił wstrząs sejsmiczny. Choć sparaliżował go strach, instynktownie włączył kamerę. Gdy fragmenty fresków runęły na posadzkę, w powietrzu uniosła się chmura pyłu, którym nie sposób było oddychać, wspomina włoski operator telewizyjny.

CZYTAJ DALEJ

Czy uczestnicząc w Eucharystii naprawdę w Niej uczestniczymy całym sobą, umysłem, sercem?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 8, 51-59.

Czwartek, 30 marca 2023. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Wielki Tydzień jest czasem próby

2023-03-31 13:32

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Tydzień wprowadza nas w śmierć Jezusa. Ona jest tematem przewodnim tych dni. Jest białą czy czarną „panią” tego czasu. Panuje nad wszystkim, nad wszystkimi naszymi myślami, pragnieniami, planami… wszak wszystko znajduje swoje zwieńczenie w śmierci. Jezus „wchodzi” w nią, w sam jej środek, pozwala się jej objąć, oddaje się w jej władanie, aby następnie zadać jej śmiertelny cios.

Słowa Ewangelii według Świętego Mateusza

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję