Reklama

Grochowy

600 lat parafii św. Doroty

Do jubileuszu 600-lecia parafii pw. św. Doroty, połączonego z rocznicami: 90-lecia wybudowania kościoła i 10-lecia jego poświęcenia, obchodzonego w dniu odpustu św. Tekli wierni przygotowywali się od dłuższego czasu. Uroczystość odbyła się 22 września i zbiegła się w czasie z wizytacją kanoniczną, dokonaną przez bp. Stanisława Gębickiego. Wcześniej wierni uczestniczyli w rekolekcjach, trwających od 20 do 21 września. Nauki głosił ks. dr Dariusz Kaliński, wykładowca z WSD w Kaliszu.
Z inicjatywy proboszcza parafii - ks. Antoniego Tabaka, w 2001 r. przeprowadzono konserwację i renowację dwóch XIX-wiecznych obrazów: św. Doroty i Najświętszego Serca Jezusowego, natomiast w tym roku XVII-wiecznych: krucyfiksu i obrazu Matki Bożej. Prace zostały wykonane w pracowni Aldony i Jacka Olbrychów z Łodzi. Jubileusz upamiętnia też wydanie monografii zatytułowanej Parafia św. Doroty w Grochowach". Wszystkie prace zostały wykonane dzięki ofiarności mieszkańców i dobrodziejów parafii.
22 września do parafii przybył bp S. Gębicki. O godz. 8.30 uczestniczył we Mszy św. w intencji dzieci, której przewodniczył Ksiądz Proboszcz. Po Eucharystii Ksiądz Biskup pobłogosławił każde dziecko, ofiarowując obrazek, a następnie wziął udział w spotkaniu z Radą Parafialną, w której uczestniczyli także burmistrz, zastępca burmistrza i przewodniczący Rady Gminy i Miasta Rychwała. W trakcie spotkania bp Gębicki podziękował wszystkim za współpracę służącą dobru parafii.
O godz. 12.00 została odprawiona Suma odpustowa z procesją eucharystyczną. Podczas Mszy św. bp Gębicki poświęcił odrestaurowany obraz Matki Bożej. Ksiądz Biskup przewodniczył też spotkaniu modlitewnemu w intencji zmarłych, które odbyło się o godz. 15.30 na cmentarzu parafialnym. W procesji zatrzymano się nad grobem ks. Wincentego Zgadzajewskiego - proboszcza parafii w latach 1901-09, budowniczego świątyni, oraz mogiłą 25 powstańców styczniowych i ich kapelana o. Stefana Cieślaka.
Podczas Mszy św. o godz. 16.00 bp Gębicki podkreślił wkład pracy Księdza Proboszcza i wiernych w przygotowanie uroczystości oraz podziękował za trud i serdeczne przyjęcie. Przedstawiciele parafian złożyli Księdzu Biskupowi podziękowanie za przewodniczenie obchodom jubileuszowym. Wyrazem wdzięczności było wręczenie dostojnemu Gościowi egzemplarza monografii parafii św. Doroty.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak

2021-09-23 16:13

[ TEMATY ]

zmarły

bp Edward Janiak

Diecezja Kaliska

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak - poinformowało w czwartek biuro prasowe Episkopatu Polski. Od marca tego roku hierarcha miał zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach na terenie diecezji kaliskiej i nakaz zamieszkania poza nią.

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski potwierdziło w czwartek, że biskup senior diecezji kaliskiej Edward Janiak zmarł.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję