Reklama

Franciszek

11-12 marca: Modlitwa za papieża "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego"

Z okazji 10. rocznicy wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na Stolicę Piotrową w dniach 11 i 12 marca odbędzie się modlitwa za papieża "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". W tym roku akcja odbędzie się pod hasłem "Zobacz ręce Boga".

2023-03-06 07:56

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

W poniedziałek, 13 marca br., przypada święto papieskie i 10. rocznica wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na stolicę świętego Piotra.

"Tegoroczne obchody +Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego+ odbędą się pod hasłem +Zobacz ręce Boga+. Rozpoczną się w sobotę 11 marca na Jasnej Górze, a 12 marca będzie kontynuowane w najdalszych zakątkach Polski i świata" - czytamy w komunikacie przekazanym PAP.

Jak zaznaczają pomysłodawcy, głównym celem akcji jest modlitwa za papieża i przypominanie, że to on prowadzi lud Boży. "Podczas tegorocznej akcji w sposób szczególny będziemy polecać dobremu Bogu posługę papieża Franciszka oraz wypraszać dar nieba dla zmarłego papieża emeryta Benedykta XVI" - zapowiedziano w komunikacie.

Reklama

Organizatorzy zachęcają także, aby 12 marca opublikować w mediach społecznościowych post nawiązujący do modlitwy za papieża z użyciem hashtaga #wszyscyzajednego2023.

W 10. rocznicę wyboru kard. Jorge Mario Bergoglio na stolicę Świętego Piotra, 13 marca w Świątyni Opatrzności Bożej, zostanie odprawiona msza z udziałem Episkopatu Polski w instancji papieża Franciszka. Liturgii będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio.

Kardynałowie zebrani na konklawe w Watykanie 13 marca 2013 r. zdecydowali, że nowym następcą św. Piotra zostanie kardynał z Argentyny Jorge Mario Bergoglio. Tym samym jezuicki duchowny został pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się o godz. 19.06. Nowo wybrany papież przyjął imię po św. Franciszku z Asyżu, patronie biednych i nędzarzy.

Jorge Mario Bergoglio urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires w wielodzietnej rodzinie o włoskich korzeniach, ojciec był kolejarzem. Jego pradziadek pochodził z Piemontu. Święcenia kapłańskie przyjął 13 grudnia 1969 roku. Biskupem został w 1992 r, a od 1997 r. był biskupem pomocniczym archidiecezji Buenos Aires. Godność kardynała otrzymał od Jana Pawła II 21 lutego 2001 r. (PAP)

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Buenos Aires: Franciszek dziękuje polskiemu zakonnikowi za opiekę nad swoją siostrą

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nowotarżanin o. Jerzy Jacek Twaróg pracuje w Polskiej Misji Katolickiej w Buenos Aires, gdzie otacza opieką duszpasterską siostrę papieża Franciszka, którą odwiedził na Wielkanoc wraz z abpem Mirosławem Adamczykiem, nuncjuszem apostolskim w Argentynie. Ojciec Święty podziękował góralowi za opiekę nad siostrą.

Papież Franciszek w specjalnym liście do o. Jerzego wyraził swoją wdzięczność za wielkanocne spotkanie z jego siostrą - Marią Eleną Bergoglio. "Doceniam wszelką Twoją troskę o moją siostrę. Ona jest silną kobietą, która wie jak stawić czoła życiu. Twoja pomoc jest jej bardzo potrzebna" - pisze papież Franciszek. Ojciec Święty złożył też życzenia świąteczne o. Jerzemu i zapewnił o modlitwie. Poprosił też o modlitwę w swojej intencji.

CZYTAJ DALEJ

Dobry Łotr - zapomniany święty

Niedziela przemyska 13/2005

Z opisu Męki Pańskiej dowiadujemy się, że razem z Jezusem ukrzyżowano dwóch złoczyńców: jednego po prawej stronie, drugiego po lewej; Jezus zaś wisiał pośrodku (por. Łk 23,39-43). Jeden ze złoczyńców uznał swoje winy, skarcił drugiego i pokornie prosił Pana Jezusa, aby pamiętał o nim, gdy znajdzie się w swoim królestwie. Otrzymał wtedy obietnicę, że jeszcze w tym samym dniu znajdzie się z Nim w raju. Z czasem tę zapowiedź uznano za pierwszą kanonizację, i to dokonaną przez samego Chrystusa. Ten nawrócony złoczyńca to Dobry Łotr.
Pewne wiadomości o nim możemy czerpać tylko z relacji ewangelicznej św. Łukasza oraz ze skąpych informacji innych Ewangelistów. Nie znamy jego imienia. Imię Dyzma (Dymas) nie jest pewne, pochodzi z pism apokryficznych. Niektóre pisma tego typu używają imion Joatas albo Tytus. Kościół wschodni nadaje mu imię Rach. W średniowieczu próbowano mu przypisywać pochodzenie z palestyńskiego Latrum, niedaleko Emaus.
Wczesne martyrologia i kalendarze świętych nie wymieniały Dobrego Łotra. Z czasem jego osoba stała się przedmiotem homilii i pism św. Ambrożego, św. Atanazego Wielkiego, św. Hieronima, św. Leona I Wielkiego, św. Jana Chryzostoma, św. Maksyma z Turynu i wielu innych. Ojcowie Kościoła rozprawiali o zachowaniu się Dobrego Łotra na krzyżu oraz o odniesieniu do Chrystusa i Jego Męki. Przypisywali mu początkowo nawet tytuł męczennika, jednak później odmówiono mu tej godności. Kościół wschodni czci go jednak jako męczennika, choć widzi w nim również, według innej tradycji, tylko wyznawcę. Zajmowanie się jego osobą i postawą przyczyniło się do rozbudzenia kultu. Podstawą kultu Dobrego Łotra jest odpuszczenie mu grzechów przez Chrystusa i obietnica zbawienia.
Prawdopodobnie krzyż Dyzmy przeniesiono na Cypr, a część tej relikwii do Bolonii we Włoszech. W Bolonii, w kościele św. Witalisa i w bazylice św. Stefana oddawano cześć częściom krzyża, na którym Dobry Łotr miał ponieść śmierć. Nie ma jednak pewności, co do autentyczności relikwii. Dobry Łotr jest patronem Gallipoli na półwyspie o tej samej nazwie (Turcja). Specjalnym kultem otaczano go w diecezji nowojorskiej. Również w zakonie franciszkańskim Dyzma cieszył się początkowo dużym nabożeństwem. W Polsce czczono Dobrego Łotra na Śląsku, np. w Świdnicy, i w diecezji przemyskiej. Od 1758 r. jest współpatronem naszego Kościoła lokalnego. W 1760 r. jedna z nowych kanonii w jarosławskiej kapitule kolegiackiej otrzymała za patrona św. Dyzmę. W okresie schyłku XX w. ten kult przygasł. W ostatnim czasie, wydaje się, że są podejmowane działania mające na celu ożywienie nabożeństwa. Poza wymienionymi ośrodkami kult tego Świętego praktycznie nie istnieje.
Pobożność chrześcijańska odnalazła w Dobrym Łotrze przykład skruchy, wiary i bezgranicznej ufności. Czczono go jako patrona skazanych na śmierć. Częściej jednak przyzywano go jako orędownika podczas wzbudzania żalu za grzechy. Tę cechę eksponowano w naszej diecezji. Dobry Łotr uznawany jest także za patrona nawracających się grzeszników, pokutujących i umierających oraz przewodników.
Przedstawiany jest w ikonografii jako postać przywiązana sznurami do krzyża. W najstarszych czasach ukazywano go jako młodzieńca. Od średniowiecza przedstawiano go jako mężczyznę w wieku dojrzałym, a nawet jako starca (np. na górze Athos). Jego strojem jest opaska na biodrach lub krótka tunika. Najczęściej jest przedstawiany razem z Chrystusem, a bardzo rzadko sam. Jest jedynym świętym o imieniu Dyzma. W Polsce to imię jest znane od średniowiecza, ale bardzo mało używane. W naszej archidiecezji oddajemy cześć Dobremu Łotrowi 26 marca.
Dobry Łotr jest symbolem Bożego miłosierdzia, a Zły Łotr (Geglas) jest ostrzeżeniem dla zatwardziałych grzeszników. Można być bardzo blisko Chrystusa, tak jak on, można nawet razem z Nim cierpieć i umierać, a jednak odrzucić łaskę nawrócenia. Zły Łotr nie tylko nie skorzystał z tej wyjątkowej okazji, ale przyłączył się do prześladowców Pana Jezusa i urągał Mu.
W dniu patronalnym Dobrego Łotra obmywajmy nasze sumienia łzami żalu i skruchy, i prośmy Pana o miłosierdzie nad nami grzesznymi. Bolejąca Matka niech będzie naszą Orędowniczką. Poprzez gorącą adorację Chrystusa w tajemnicy Eucharystii bądźmy gotowi na przeżywanie liturgicznej tajemnicy Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Pod znakiem Krzyża

2023-03-26 16:18

[ TEMATY ]

archikatedra warszawska

Sługa Boży János Esterházy

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W archikatedrze św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście zabrzmiało Oratorium In Memoriam Servi Dei János Esterházy „W Krzyżu Pojednanie” w wykonaniu węgierskiego Chóru Męskiego Św. Efrema i Solistów. Była to polska premiera oratorium.

W katedrze warszawskiej obecna byli krewni Sługi Bożego Jánosa Esterházyego, o. Paweł Cebula OFMConv., postulator jego procesu beatyfikacyjnego, przedstawiciele władz węgierskich oraz wielu warszawiaków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję