Reklama

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny

Rozważania wielkopostne na nabożeństwo Gorzkich Żali

Nasze wielkopostne drogi uświadamiają nam, że Bóg nieustannie wzywa grzeszników do odnowy i najpełniej objawia swoją wszechmoc w łasce przebaczenia. Źródłem wiedzy do dzisiejszego rozważania będzie pierwsza Modlitwa Eucharystyczna o tajemnicy pojednania.

2023-03-11 21:43

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Słowa wypowiadane w tej modlitwie przez kapłana przypominają nam o grzesznej naturze ludzkiej, bowiem jak wskazuje historia, wiele razy ludzie łamali Przymierze z Bogiem. Bóg jednak nie opuścił nikogo, nikogo nie zostawił ale w Jezusie Chrystusie zawarł z człowiekiem nowe przymierze, „przymierze tak mocne, że nic nie może go złamać”.

Miłosierny Pan daje nam po raz kolejny „czas pojednania i pokoju”, abyśmy polecając się Jego miłosierdziu „odnaleźli drogę powrotu”. Ten czas pojednania i pokoju dany jest także Kościołowi jako wspólnocie, która zdaje się od dłuższego czasu zmaga się z różnego rodzaju nadużyciami, za które nieustannie przeprasza i otwierając się na działanie Ducha Świętego, pragnie służyć braciom, wychwalając Boże imię, ciesząc się nowym życiem w Chrystusie.

Kościół jest żywym i prawdziwym Ciałem Chrystusa, w którym jak w szpitalu, leczy się wszystkie nasze słabości. Tak, Kościół to szpital dla chorych na wszelkie ludzkie słabości, w którym lekarzem jest sam Chrystus a posługującymi i ratownikami duchowymi – biskupi i kapłani, którzy także potrzebują Bożego miłosierdzia, bo „przed Najświętszym Bogiem, nikt nie jest bez winy”.

Wspominana przeze mnie pierwsza Modlitwa Eucharystyczna o tajemnicy pojednania, wskazuje że „byliśmy umarli z powodu grzechu i niezdolni zbliżyć się” do Boga, jednak On dał nam najwyższy dowód swego miłosierdzia, gdy Jezus Chrystus pozwolił się przybić do Krzyża.

Podziel się cytatem

Reklama

Przed kilkoma laty, śp. ojciec Jan Góra, pomysłodawca lednickich spotkań młodzieży, wskazał w jednym z rozważań, że „w całym świecie obudził się głód miłosierdzia”. Ten głód miłosierdzia i pragnienie łaski nieustannie towarzyszą wspólnocie Kościoła. Doświadczamy miłosierdzia Bożego w sakramencie pokuty i pojednania, doświadczamy go pełniąc uczynki miłosierne. Bo Kościół potrzebuje oczyszczenia. Wiele jest słabości, grzechu i nadużyć wśród ludzi Kościoła, zarówno duchownych jak i świeckich i to sprawia, że kondycja Kościoła jest słaba, ale nie zapominajmy, że Kościół jest święty obecnością Jezusa Chrystusa. Oczyszczenia potrzebują ludzie kościoła, nawrócenia i przemiany potrzebuje każdy, kto swoim grzechem osłabia kondycję tej szczególnej wspólnoty, która prowadzi nas ku zbawieniu.

W ostatnich latach, popularna stała się grafika z jakże wymownym napisem: „Kościół to nie muzeum dla świętych, ale szpital dla grzeszników”. I tak jest i będzie, dopóki nie damy sobie odebrać ufności, która jest narzędziem do czerpania łaski ze źródeł miłosierdzia. Rozważając mękę Jezusa Chrystusa, kierując się ku pokucie i nawróceniu pozwólmy się prowadzić Bożemu miłosierdziu, byśmy razem jako wspólnota Kościoła, pozwolili Bogu aby nas oczyścił, aby oczyścił nasze serca, byśmy mogli się ustrzec od nieuporządkowanych przywiązań i wśród wielu spraw doczesnych troszczyli się przede wszystkim o wieczne zbawienie.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikWielkopostny2023
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-2023-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikWielkopostny2023" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikWielkopostny2023
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-2023-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikWielkopostny2023" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

Ocena: +42 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gorzkie Żale w tradycji pasyjnej

2023-03-04 21:09

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Gorzkie Żale są nabożeństwem pasyjnym i typowo polskim. Zrodziły się z potrzeby serca na przełomie XVII i XVIII w. w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy przy warszawskim kościele pw. Świętego Krzyża.

Śpiew Gorzkich Żali zastąpił śpiewanie w czasie wielkopostnych nabożeństw popołudniowych hymnów łacińskich. Genezy powstania tego rzewnego nabożeństwa należy szukać w szeroko rozpowszechnionych w polskim społeczeństwie pieśniach o Męce Pańskiej, misteriach średniowiecznych i dialogach pasyjnych. Choć nie jest to nabożeństwo ściśle liturgiczne, w krótkim czasie zyskało w całym kraju ogromną popularność. Jego znaczenie i żywotność w religijności wiernych porównać można do równie chętnie odprawianego dzisiaj nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. W czasach, w których Gorzkie Żale powstały, nie bez znaczenia był fakt, że odprawiane były w języku ojczystym, zrozumiałym dla ogółu wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy jest już za późno

2023-03-24 19:06

[ TEMATY ]

rozważanie

Materiał prasowy

Co zrobić - Jak się zachować w sytuacji, którą możemy z różnych względów określić słowami: "jest już za późno". Taką sytuację bardzo bliską naszemu doświadczeniu przedstawia Ewangelia. Łazarz umarł - Jezus przybył za późno.

Odnajdźmy siebie w tej Ewangelii. Może przeżywasz sytuację i sądzisz że już nic nie da się zmienić, że już jest za późno. A może Jezus chce Cie wydobyć z najgorszych sytuacji z najciemniejszego grobu w którym nie widzisz sensu.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: zmarł kardynał Karl-Josef Rauber

2023-03-27 14:34

[ TEMATY ]

kardynał

kardynałowie

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę wieczorem w mieście Rottenburg w Niemczech w wieku 88 lat zmarł emerytowany rektor Papieskiej Akademii Kościelnej, kardynał Karl-Josef Rauber. Informację podały siostry szensztackie z Rottenburga w Badenii-Wirtembergii, w których domu sędziwy purpurat mieszkał w ostatnim czasie. Został mianowany kardynałem przez papieża Franciszka 14 lutego 2015 roku. Po jego śmierci Kolegium kardynalskie liczy 222 członków, w tym 123 elektorów.

Kardynał Karl-Josef Rauber urodził się w Norymberdze 11 kwietnia 1934. Studiował teologię i filozofię na uniwersytecie w Moguncji. Święcenia kapłańskie przyjął w Moguncji 28 lutego 1959. W 1962 wyjechał do Rzymu, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i wstąpił na Papieską Akademię Kościelną, przygotowującą dyplomatów watykańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję