Reklama

Polska

Bp Suski na ingresie bp. Odera: nie obawiamy się zła, bo Bóg jest z nami

Choćby przyszło nam iść ciemną doliną, nie obawiamy się zła, bo Bóg jest z nami - powiedział bp Andrzej Suski podczas uroczystości sakry biskupiej i ingresu nowego biskupa gliwickiego Sławomira Odera. Mszy św. koncelebrowanej w katedrze w Gliwicach przez kilkudziesięciu biskupów, przewodniczy nuncjusz apostolskie w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

2023-03-11 13:19

[ TEMATY ]

ingres

bp Andrzej Suski

Ks. bp Sławomir Oder

Archiwum redakcji

Bp Andrzej Suski

Bp Andrzej Suski

Nawiązując do słów Jezusa: “Ja jestem Dobrym Pasterzem” bp Suski wskazywał, że Jezus jest Dobrym Pasterzem, ponieważ kocha swoje owce i zna je poprzez swą wszechogarniającą i poświęcającą się miłość. Jego pasterska miłość wyraża się najbardziej tym, że życie oddaje za owce. Jezus - Dobry Pasterz jest żywym i porywającym wzorem dla wszystkich pasterzy Kościoła - wskazał emerytowany biskup toruński.

Zwrócił tez uwagę, że źródłem ożywiającym pasterską miłość do Kościoła jest autentyczna miłość do Chrystusa. -Chrystus i Kościół stanowią jedno. Nie da się oderwać Chrystusa od Kościoła. Dlatego nie odpowiada rzeczywistości hasło “Jezus tak, Kościół nie” - podkreślił duchowny.

Zwracając się do nowego biskupa gliwickiego bp Suski przypomniał, że na styl pracy ks. prałata Odera w Kościele miały znaczący wpływ zwłaszcza dwie postacie, św. Jan Paweł II i bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, których był postulatorem w procesach beatyfikacyjnych. “Była to dla Ciebie niezwykła szkoła kapłańskiego życia i kapłańskiej służby“ - zauważył kaznodzieja.

Reklama

“Niech na drodze posługi biskupiej w Kościele Gliwickim prowadzi Ciebie i umacnia Jezus Chrystus, Dobry Pasterz, którego miłujesz. Niech dla Niego otwiera ludzkie serca Twoja pasterska miłość, którą obejmujesz całą społeczność na tej pięknej śląskiej ziemi” - zakończył swoją homilię bp Andrzej Suski.

W liturgii uczestniczą przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci świata akademickiego oraz delegaci innych Kościołów chrześcijańskich.

W latach 2005-2014 ks. prałat Sławomir Oder był postulatorem sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II.

Wcześniej, od początku lat 90. studiował w Rzymie, następnie pracował w Watykanie.

W 2019 ks. Sławomir Oder powrócił do macierzystej diecezji w Toruniu, w której powierzono mu funkcję diecezjalnego ojca duchownego kapłanów i sędziego w miejscowym sądzie kościelnym.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent RP w liście do bp. Odera: dziękuję za wszystko, czego Ksiądz Biskup dokonał dla Kościoła i naszego narodu

2023-03-11 17:20

[ TEMATY ]

ingres

Prezydent Andrzej Duda

Ks. bp Sławomir Oder

PAP/Zbigniew Meissner

"To właśnie ogromnej wiedzy i wielkiemu trudowi Księdza Biskupa zawdzięczamy to, że już niespełna dziewięć lat po odejściu do Domu Ojca kult papieża Polaka został oficjalnie zatwierdzony w całym Kościele powszechnym. Dzisiaj raz jeszcze dziękuję za wszystko, czego Ksiądz Biskup dokonał dla dobra polskiego Kościoła i naszego narodu" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście gratulacyjnym do ks. Sławomira Odera z okazji jego święceń biskupich i ingresu do katedry gliwickiej.

List podczas uroczystości święceń biskupich oraz ingresu bp. Sławomira Odera do gliwickiej katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła odczytała min. Grażyna Ignaczak–Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo. Wiedziałam, że Matka Boża może wszystko, ale w głębi serca czułam, że brat umrze...

2023-03-22 21:29

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

Adobe Stock

Druga część teologicznego śledztwa przeprowadzonego przez ks. Wiktora Szponara. Po sukcesie wydawniczym pierwszego tomu zaczęli się zgłaszać do autora czytelnicy, którzy doświadczyli zjawisk towarzyszących śmierci klinicznej: wierzący, ateiści i poszukujący. Te przejmujące wydarzenia, odmieniły radykalnie ich późniejsze losy. Życie po śmierci 2 stanowi zapis rozmów ks. Szponara z osobami, które doświadczyły NDE.

Chrystus zaprowadził mnie do dużego pomieszczenia, w którym nie było żadnych mebli, tylko od mojej lewej strony na stojaku stało duże lustro. Pan Jezus nakazał, abym przed nim stanęła. I zwrócił się do aniołów którzy się tam pojawili: „Przynieście białą szatę”. Krzyknęłam zachwycona: „Panie Jezu, ona na mnie idealnie pasuje”. A On uśmiechnął się i odrzekł: „Została uszyta na miarę”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Modlitwa papieża o ustanie pandemii sprzed trzech lat zostanie wysłana w kosmos

2023-03-27 14:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

10 czerwca satelitą wysłany zostanie w kosmos tekst modlitwy papieża Franciszka o ustanie pandemii. Modlitwę papież wygłosił przed trzema laty, gdy samotnie stał na pustym placu Świętego Piotra. Satelita Spei satelles zostanie wystrzelony z Kalifornii.

Inicjatywa, przedstawiona w Watykanie w przypadającą w poniedziałek trzecią rocznicę papieskiej modlitwy to rezultat współpracy między Włoską Agencją Kosmiczną, krajową Radą Badań Naukowych, Politechniką w Turynie oraz watykańską dykasterią do spraw komunikacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję