Reklama

Aktualności

Papież: gender to jedna z najgroźniejszych kolonizacji ideologicznych

„Wojna mnie boli. To właśnie chcę powiedzieć: wojna mnie boli” – podkreśla papież w wywiadzie dla argentyńskiego czasopisma „La Nación”. Na dwa dni przed 10. rocznicą pontyfikatu opublikowano kolejną rozmowę z Franciszkiem. Wspomina się w niej m.in. o jego wizji Kościoła, ideologii gender czy ataku Rosji na Ukrainę.

2023-03-11 17:28

[ TEMATY ]

Franciszek

gender

©Grzegorz Gałązka

Papież wskazuje, że szczególnie niepokoi go w tym konflikcie zbrojnym atakowanie niewinnych, ostrzeliwanie ludności cywilnej. Stąd, jak zaznacza, zależy mu mocno na służbie pokojowi. Mówi też, iż pragnie udać się do Kijowa, ale musiałaby istnieć także możliwość wyjazdu do Moskwy, a to obecnie jest zablokowane ze strony władz rosyjskich. Jednak Franciszek nie traci nadziei na pewnego rodzaju zmianę.

Ojciec Święty ponownie podkreśla również uniwersalność Kościoła. Wyraża ufność, że wspólnota wiernych będzie się stawała coraz bardziej pastoralną, sprawiedliwą i otwartą. Jak dodaje, jego działalność stanowi kontynuację rządów oraz reform poprzednich wielkich papieży: Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II czy Benedykta XVI.

W wywiadzie nie brakuje też pytania o kwestie związane z tzw. ideologią gender. „W chwili obecnej stanowi [ona] jedną z najgroźniejszych kolonizacji ideologicznych. Wykracza daleko poza sferę seksualną” – wskazuje Franciszek.

„Futurystyczne doświadczenie, jakie przeżyłem wiele lat temu na ten temat, miało miejsce, gdy czytałem powieść, którą zawsze polecam, «Władca świata» autorstwa Bensona, napisaną w 1907 roku. Wydaje się jednak całkiem współczesna. Trochę ciężka w środku, niektóre rozdziały, ale jest bardzo przyjemna. Przedstawia przyszłość, w której zanikają różnice i wszystko jest takie samo, wszystko jest jednolite, jeden przywódca całego świata. Taki futurystyczny prorok. I tam właśnie zacząłem odnajdywać prawdziwą tendencję do zmniejszania różnic. Bogactwo ludzkości leży w jej różnicach – mówi papież. – Ja mówię o ideologii gender. Mówię, ponieważ niektórzy ludzie są trochę naiwni i wierzą, że tu leży droga do postępu. I nie odróżniają szacunku dla różnorodności seksualnej czy różnych opcji seksualnych od tego, co stanowi już antropologię gender, niezwykle niebezpieczną, ponieważ unieważnia ona różnice, a to unieważnia człowieczeństwo, bogactwo człowieczeństwa, to osobiste, kulturowe, jak i społeczne, różnice i napięcia między różnicami”.

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Franciszek weźmie udział w spotkaniu rodzin w Filadelfii - uważa abp Ch. Chaput

[ TEMATY ]

papież

Franciszek

KATARZYNA MACIEJEWSKA

Franciszek odwiedzi we wrześniu 2015 r. Stany Zjednoczone - oznajmił metropolita Filadelfii abp Charles Caput. „Ojciec Święty przyjął nasze zaproszenie i weźmie udział w święcie rodzin” – oświadczył z radością hierarcha. Już wcześniej zachęcał on papieża do uczestnictwa w VIII Światowym Spotkaniu Rodzin, które odbędzie się właśnie w Filadelfii w dniach 22-25 września 2015 r. pod hasłem "Rodzino, strzeż stworzenia".

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi, poproszony o uściślenie tej informacji, stwierdził, że dotychczas nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia udziału Franciszka w tym wydarzeniu. „Papież wyraził swą gotowość do udziału w spotkaniu rodzin, na razie jednak nie jest realizowany żaden projekt dotyczący podróży do USA i Meksyku" - stwierdził włoski jezuita. Jednocześnie zwrócił uwagę, że "do spotkania w Filadelfii brakuje jeszcze ponad roku”.

CZYTAJ DALEJ

Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem

2023-03-24 12:08

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe.Stock

Miłość uwalnia z różnych więzów, zniewoleń. Wiąże ludzi z sobą. Buduje pokój i zgodę.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Habdas 11. w Lahti, wygrał Kobayashi

2023-03-26 17:45

[ TEMATY ]

sport

pl.wikipedia.pkl

Jan Habdas osiągnął 124 m i zajął 11. miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti. Wygrał Japończyk Ryuyu Kobayashi - 136,5 m. Rozegrano tylko jedną serię, którą wielokrotnie przerywano z powodu zbyt silnego wiatru.

Drugi był Austriak Stefan Kraft po lądowaniu na 130 m, a trzeci Niemiec Karl Geiger - 133 m.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję