Reklama

Świat

Przeżyły prześladowania. PKWP pokazuje światu ich odwagę

Janada i Maryamu, okrutnie prześladowane w Nigerii, opowiedziały swoją historię 17 unijnym ambasadorom akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej. W spotkaniu udział wziął ambasador z Polski Adam Kwiatkowski oraz dyrektor sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemar Cisło. Pobyt kobiet w Rzymie umożliwiło włoskie biuro Stowarzyszenia.

2023-03-12 21:30

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Biuro Prasowe PKWP Polska

Janada pracowała na farmie. Śpiewała pieśni, modliła się. Nic nie wskazywało, że 20 października 2018 roku na zawsze zostanie w jej pamięci. Dziewczyna i jej bliscy zostali otoczeni przez Boko Haram. Terroryści powiedzieli, że uwolnią wszystkich, ale postawili warunek. Chcieli, by ojciec Janady współżył z własną córką. Dziewczyna trzęsła się ze strachu. Do oczu napływały jej łzy. Gdy ojciec odmówił, został zamordowany.

Córka przeżyła, ale po dwóch latach ponownie natknęła się na okrucieństwo napastników. Została porwana. Przez sześć dni była torturowana emocjonalnie, psychicznie i fizycznie. Wypuszczono ją na wolność. Schronienie znalazła w Centrum Leczenia Traumy w diecezji Maiduguri (Nigeria). Potrzebowała wielu miesięcy, by dojść do siebie.

O prześladowaniach w Nigerii usłyszeli ambasadorowie krajów unijnych akredytowani przy Stolicy Apostolskiej, w tym ambasador z Polski Adam Kwiatkowski. Janadzie w Rzymie towarzyszyła 16-letnia Maryamu, dziewięć lat więziona przez Boko Haram. W spotkaniu, które zainicjowało Biuro PKWP we Włoszech, udział wziął ks. prof. Waldemar Cisło, reprezentujący polską sekcję Stowarzyszenia.

Reklama

Z dziewczętami do Europy przybył ks. Joseph Fidelis. „To kapłan, który opiekuje się Centrum Leczenia Traumy, wspieranym przez PKWP. Ono udzieliło już pomocy 450 osobom; osobom, które były porywane, które doświadczyły prześladowań na tle religijnym. Pamiętajmy, że w ubiegłym roku 7 tys. chrześcijan w Nigerii zostało zamordowanych” – mówi ks. prof. Cisło.

W Dniu Kobiet Janada i Maryamu miały okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Otrzymały od niego specjalne błogosławieństwo. W trakcie wizyty w Rzymie ich historii wysłuchała też premier Włoch Giorgia Meloni.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Wielkim Poście chce zwrócić uwagę wiernych na dramatyczną sytuację chrześcijan w Nigerii. Na stronie pkwp.org publikowane są świadectwa osób, które doświadczyły okrutnych prześladowań.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Maseczka dla misjonarza” – odpowiedź na apel Franciszka i wielka pomoc

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Maseczka dla misjonarza

Adobe.Stock.pl

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie uruchomiło kampanię „Maseczka dla misjonarza”. To odpowiedź na apel papieża Franciszka o pomoc potrzebującym w trudnym dla całego świata czasie pandemii koronawirusa. Akcja jest materialnym i modlitewnym wsparciem dla uchodźców na terenie m.in. Libanu, Syrii, oraz potrzebujących i misjonarzy pracujących w Afryce i Ameryce Płn. Pandemia koronawirusa wywołała spustoszenie w tych miejscach, a ludzie znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji.

Papież Franciszek poprosił cały świat o pomoc potrzebującym w związku z COVID-19. „Nawet jeżeli jesteśmy w izolacji, to nasza myśl i duch może tę izolację przekraczać dzięki miłości” – powiedział Ojciec Święty i wezwał do czynów pełnych miłosierdzia i nadziei.

CZYTAJ DALEJ

Obchody rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w diecezji - aktualizacja

2023-03-31 00:05

[ TEMATY ]

marsz

Droga Krzyżowa

apel

św. Jan Paweł II

2 kwietnia

Grzegorz Gałązka

Jan Paweł II

Jan Paweł II

2 kwietnia przypada 18. rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Podczas okolicznościowych Dróg Krzyżowych, marszów i nabożeństw wierni będą dziękowali Panu Bogu za życie i dziedzictwo Papieża Polaka. Poniżej podajemy zaktualizowaną listę inicjatyw modlitewnych w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Bp Tadeusz Lityński 10 marca poprosił diecezjan o modlitwę w intencji Kościoła w Polsce. Uroczyste obchody towarzyszące 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II organizowane w dekanatach naszej diecezji są okazją do modlitwy i przypomnienia dziedzictwa św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: przewidziana jest obecność papieża w liturgii Niedzieli Palmowej

2023-03-31 13:40

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Uzupełniając wcześniejszy komunikat, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zapowiedział, że przewidziana jest obecność papieża Franciszka podczas niedzielnej Eucharystii na Placu św. Piotra

Publikujemy treść drugiego opublikowanego w piątek komunikatu, przekazanego przez Matteo Bruniego, dyrektora watykańskiego Biura Prasowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję