Reklama

Świat

Przeżyły prześladowania. PKWP pokazuje światu ich odwagę

Janada i Maryamu, okrutnie prześladowane w Nigerii, opowiedziały swoją historię 17 unijnym ambasadorom akredytowanym przy Stolicy Apostolskiej. W spotkaniu udział wziął ambasador z Polski Adam Kwiatkowski oraz dyrektor sekcji polskiej PKWP ks. prof. Waldemar Cisło. Pobyt kobiet w Rzymie umożliwiło włoskie biuro Stowarzyszenia.

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Biuro Prasowe PKWP Polska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Janada pracowała na farmie. Śpiewała pieśni, modliła się. Nic nie wskazywało, że 20 października 2018 roku na zawsze zostanie w jej pamięci. Dziewczyna i jej bliscy zostali otoczeni przez Boko Haram. Terroryści powiedzieli, że uwolnią wszystkich, ale postawili warunek. Chcieli, by ojciec Janady współżył z własną córką. Dziewczyna trzęsła się ze strachu. Do oczu napływały jej łzy. Gdy ojciec odmówił, został zamordowany.

Córka przeżyła, ale po dwóch latach ponownie natknęła się na okrucieństwo napastników. Została porwana. Przez sześć dni była torturowana emocjonalnie, psychicznie i fizycznie. Wypuszczono ją na wolność. Schronienie znalazła w Centrum Leczenia Traumy w diecezji Maiduguri (Nigeria). Potrzebowała wielu miesięcy, by dojść do siebie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O prześladowaniach w Nigerii usłyszeli ambasadorowie krajów unijnych akredytowani przy Stolicy Apostolskiej, w tym ambasador z Polski Adam Kwiatkowski. Janadzie w Rzymie towarzyszyła 16-letnia Maryamu, dziewięć lat więziona przez Boko Haram. W spotkaniu, które zainicjowało Biuro PKWP we Włoszech, udział wziął ks. prof. Waldemar Cisło, reprezentujący polską sekcję Stowarzyszenia.

Reklama

Z dziewczętami do Europy przybył ks. Joseph Fidelis. „To kapłan, który opiekuje się Centrum Leczenia Traumy, wspieranym przez PKWP. Ono udzieliło już pomocy 450 osobom; osobom, które były porywane, które doświadczyły prześladowań na tle religijnym. Pamiętajmy, że w ubiegłym roku 7 tys. chrześcijan w Nigerii zostało zamordowanych” – mówi ks. prof. Cisło.

W Dniu Kobiet Janada i Maryamu miały okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Otrzymały od niego specjalne błogosławieństwo. W trakcie wizyty w Rzymie ich historii wysłuchała też premier Włoch Giorgia Meloni.

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie w Wielkim Poście chce zwrócić uwagę wiernych na dramatyczną sytuację chrześcijan w Nigerii. Na stronie pkwp.org publikowane są świadectwa osób, które doświadczyły okrutnych prześladowań.

2023-03-12 21:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Syria

Magdalena Kowalewska

W niedzielę po raz dziewiąty pod hasłem „Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie” będziemy obchodzić Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. – Polska jest jedynym krajem, w którym na taką skalę niesiemy pomoc na Bliskim Wschodzie. Zawsze słyszymy podziękowanie za to co Polska robi, lecz ważne by tą pomocą się nie znudzić - mówił dziś w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski przewodniczący polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. prof. Waldemar Cisło.

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński podkreślił, że po raz kolejny obchody tego dnia mają na celu zwrócenie uwagi na męczeństwo chrześcijan na Bliskim Wschodzie. – Chcemy zarówno poprzez modlitwę, jak i ofiary pomagać naszym braciom chrześcijanom, którzy cierpią prześladowania na Bliskim Wschodzie. To nasi bracia w wierze, ale przede wszystkim w człowieczeństwie – mówił bp Miziński, podkreślając , jak ważne jest, aby tereny będące kolebką chrześcijaństwa nie stały się tylko muzealnym obszarem. – Chcemy pomoc, aby nasi siostry i bracia mogli powrócić do swoich domów i tam w sposób godny człowieka mogli żyć. Nie ma mowy o głębokiej wierze, jeśli jesteśmy obojętni na brata będącego w potrzebie – powiedział duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Cyceron chrześcijaństwa

2024-03-28 13:51

Niedziela Ogólnopolska 14/2024, str. 20

[ TEMATY ]

patron tygodnia

pl.wikipedia.org

Św. Zenon z Werony

Św. Zenon z Werony

Jego kazania są najstarszymi zachowanymi w języku łacińskim.

Urodził się w Cezarei Mauretańskiej (teren dzisiejszej Algierii). Studiował w znanych ówcześnie ośrodkach Afryki Północnej: w Syrcie i Madaurze. W 350 r. w Weronie wyświęcono go na kapłana. Dwanaście lat później został biskupem tego miasta. Znał dobrze pisma chrześcijańskie, m.in.: Tertuliana, Cypriana, Laktancjusza. Pozostawił po sobie dziewięćdziesiąt trzy tzw. traktaty (kazania), które są bardzo cennym świadectwem ówczesnych czasów, metod duszpasterskich i wskazań liturgicznych. Ze względu na wyjątkowy styl kazań został nazwany przez jemu współczesnych „Cyceronem chrześcijaństwa”. W swoich pismach Zenon zostawił szczegółowy opis ówczesnej praktyki udzielania chrztu św. i sprawowania Eucharystii. Jako biskup Werony zabiegał o pozyskanie pogan dla Chrystusa. Nauczanie wiary traktował jako swój pierwszy i zasadniczy pasterski obowiązek. Uczył swoich wiernych życia chrześcijańskiego własnym przykładem.

CZYTAJ DALEJ

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

2024-04-12 22:15

[ TEMATY ]

wywiad

Adobe Stock

Aby zrozumieć lepiej to, co się stało z ks. Olszewskim publikujemy rozmowę z mecenasem Wąsowskim.

We wtorek 26 marca ks. Michał Olszewski, sercanin, został zatrzymany. Tego samego dnia funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego weszli do trzech domów należących do sercanów. Jak poinformował Włodzimierz Płatek, rzecznik zgromadzenia „Funkcjonariusze ABW przyszli i prowadzili czynności w Warszawie, w Stopnicy i w Stadnikach. Tam były czasowe miejsca, gdzie Fundacja Profeto prowadziła swoją działalność. Natomiast miejscem realnego funkcjonowania tej Fundacji dzisiaj są Stadniki”. Ks. Płatek dodał, że w Warszawie i Stopnicy czynności trwały krótko, bo nie było tam żadnych materiałów, a w Stadnikach funkcjonariusze ABW przebywali od rana do godz. 15.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję