Reklama

Aktualności

Jasna Góra: modlitwa za papieża Franciszka

Szczególna modlitwa za papieża Franciszka zanoszona jest także na Jasnej Górze. 13 marca przypada 10. rocznica wyboru kard. Jorge Bergoglio na Stolicę Piotrową. Tutaj każdego dnia, i nie ma drugiego takiego miejsca na świecie, zanoszone są błagania za Piotra naszych czasów podczas sprawowanej w jego intencji Mszy św. o godz. 18.30.

2023-03-13 09:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Franciszek

Adobe Stock

Częstochowskie sanktuarium to i dla obecnego Ojca Świętego ważne miejsce zawierzenia. Podążając śladami poprzedników, przybył tu w 2016 r. Pielgrzymka ta była też osobistym życzeniem Franciszka i wypełnieniem pragnienia Pawła VI, któremu przyjazd na Milenium uniemożliwiły ówczesne władze.

- Wam, którzy nieustannie do Niej przychodzicie, podążając do tej duchowej stolicy kraju, niech nadal wskazuje Ona drogę i pomaga tkać w życiu pokorną i prostą treść Ewangelii - życzył Polakom papież i dodawał, że tutaj, na Jasnej Górze, podobnie jak w Kanie, Maryja oferuje nam swoją bliskość i pomaga nam odkryć, czego brakuje do pełni życia.

- Teraz, podobnie jak wówczas, czyni to z macierzyńską troską, ze swoją obecnością i dobrą radą, ucząc nas unikania arbitralnych decyzji i szemrań w naszych wspólnotach. Jako Matka rodziny chce nas strzec razem, wszystkich razem. Wasz naród pokonał na swej drodze wiele trudnych chwil w jedności - mówił Franciszek.

Podziel się cytatem

Reklama

Papież stwierdził, że Matka Boża w Kanie okazała wiele konkretności. Zachęcał, by prosić o łaskę Jej naśladowania. „Na niewiele się zda przejście między dziejami przed i po Chrystusie, jeśli pozostanie jedynie datą w kronikach historii” - przestrzegł.

Widocznym znakiem jego pielgrzymki i miłości do Jasnogórskiej Maryi jest ofiarowana wtedy złota róża wyeksponowana na ołtarzu Matki Bożej Jasnogórskiej. Róża, choć jest najbardziej wymownym darem, to nie jedyne wotum złożone przez papieża Franciszka. Ofiarował tu także kielich mszalny i kryształowy różaniec.

Doceniając rolę Jasnej Góry jako sanktuarium maryjnego, Ojciec Święty już kilka razy włączył je do ogólnoświatowych modlitw poprzez tzw. telemosty i zapewniał o łączności z przybywającymi tu pielgrzymami.

Także częstochowski klasztor odpowiada na wezwania papieża do błagania w konkretnych intencjach Kościoła. Np. w 2021 r. Kaplica Matki Bożej przez cały maj była miejscem modlitwy na szlaku różańcowego maratonu o ustanie koronawirusa, a w maju 2022 o pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: pielgrzymi szczyt rozpoczęty

Na Jasnej Górze rozpoczął się pielgrzymkowy szczyt. Aż do uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przybywać będą tysiące pątników. Ci, którzy już zakończyli rekolekcje podkreślają, że choć ze względu na upały, było bardzo trudno, to jednak spojrzenie w oczy Królowej Polski rekompensuje wszystko. Dziś dotarły pielgrzymki: ełcka, bielsko-żywiecka, krakowska. Przyjdzie jeszcze elbląska.

- Jak się tu przychodzi, to człowiek jest przeszczęśliwy, bo się pokłoniło Tej, do której się szło. Było ciężko, bo wiadomo upał, asfalt, ale daliśmy radę. Upały dokuczały, ale pielgrzymka ma charakter pokutny i cieszyliśmy się, dziękowaliśmy za każdy dzień, za każdy ból - mówili pątnicy.

CZYTAJ DALEJ

Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem

2023-03-24 12:08

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe.Stock

Miłość uwalnia z różnych więzów, zniewoleń. Wiąże ludzi z sobą. Buduje pokój i zgodę.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: Parlament zakazał modlitwy przed ośrodkami aborcyjnymi

2023-03-26 15:06

Karol Porwich/Niedziela

Po przytłaczającym głosowaniu w Izbie Gmin, Brytyjczycy wprowadzili tzw. „strefy bezpiecznego dostępu” do obiektów aborcyjnych w Anglii i Walii. Mandat lub pozew sądowy grozi każdej osobie podejrzanej o modlitwę. Zakaz obowiązuje w promieniu 150 metrów od placówki.

Konferencja Episkopatu Anglii i Walii potępiła klauzulę 10 nowej ustawy o porządku publicznym. Zauważono, że dyskryminuje ona osoby wierzące, godząc również w wolność słowa. Nowe prawo kryminalizuje działania, które nigdy nie powinny być karane, takie jak modlitwa, myśl, pokojowa obecność, dobrowolna komunikacja i praktyczne wsparcie, jeśli zostaną uznane za przeszkody w dostępie do aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję