Reklama

Aktualności

10 momentów pontyfikatu Franciszka, które pozostają w pamięci świata

W ciągu 10 lat dotychczasowego pontyfikatu papież Franciszek raz po raz zadziwiał świat. Niemiecka agencja katolicka KNA wybrała 10 takich momentów. Oto one:

2023-03-13 13:55

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

1. „Dobry wieczór!” – tymi prostymi słowami powitał papież Franciszek zgromadzonych na Placu św. Piotra oraz cały świat po swoim wyborze 13 marca 2013 roku. Ubrany tylko na biało, bez tradycyjnej czerwonej pelerynki, przedstawił się jako pasterz „z innego świata”. Przed udzieleniem papieskiego błogosławieństwa, poprosił o błogosławieństwo wiernych.

2. Spotkanie dwóch papieży: świat obiegły zdjęcia Benedykta XVI, który zrezygnował z tronu papieskiego i nowo wybranego Franciszka. Dwaj mężczyźni w bieli zamiast „może być tylko jeden”. Jak to się ułoży w przypadku tej dwójki? Mimo, a może też na skutek wzajemnego porozumienia obaj przepuszczają niepowtarzalną szansę wspólnego obejrzenia finału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2014 (Argentyna-Niemcy 0:1).

3. Po pierwsze uchodźcy: jednodniowa podróż Franciszka na włoską wyspę uchodźców – Lampedusę w lipcu 2013 roku – znajduje uznanie opinii światowej. Dowód, że papież poważnie traktuje swoją zapowiedź pójścia „na peryferia” i do zepchniętych na margines.

4. Podczas podróży do Ziemi Świętej w maju 2014 roku: do Jordanii, Izraela i na tereny palestyńskie, Franciszek apeluje o pokój na Bliskim Wschodzie. Czyni spektakularne gesty pokojowe, takie jak modlitwa w rejonie izraelskiego muru ochronnego, czy symboliczne uściśnięcie przedstawicieli trzech religii przy Ścianie Płaczu w Jerozolimie.

5. Wielu ludzi boi się kompletnie oszpeconego Vinicio Rivy obawiając się, że może zarażać. 53-letni Włoch od młodości cierpi na nerwiakowłókniakowatość, chorobę genetyczną, powodującą powstawanie swędzących i krwawiących podskórnych guzków na całym ciele; są bardzo bolesne i zmuszają go do poruszania się na wózku inwalidzkim. Podczas audiencji generalnej papież Franciszek podchodzi do niego, przytula i całuje jego zniekształconą twarz. Zobaczył to cały świat.

Reklama

6. Zdanie z programowej adhortacji apostolskiej „Evangelii gaudium” (Radość Ewangelii) z listopada 2013 roku jest jednym z najczęściej przywoływanych cytatów z pontyfikatu Franciszka: „Wolę raczej Kościół poturbowany, poraniony i brudny, bo wyszedł na ulice, niż Kościół chory z powodu zamknięcia się i wygody z przywiązania do własnego bezpieczeństwa. Nie chcę Kościoła troszczącego się o to, by stanowić centrum, który w końcu zamyka się w gąszczu obsesji i procedur”.

7. Oprócz nowych pryszniców, bezdomni w okolicach Watykanu mogą od 2015 roku korzystać z własnych usług fryzjerskich. Urząd Jałmużnika Papieskiego udostępnił im mały salon fryzjerski przy kolumnadach Placu Świętego Piotra. Tam rzymscy fryzjerzy dobrowolnie golą i strzygą włosy potrzebujących.

8. W lutym 2016 roku Franciszek spotkał się na Kubie z patriarchą moskiewskim Cyrylem: było to pierwsze w historii spotkanie głów Kościoła rzymskokatolickiego i rosyjskiego prawosławia. To historyczne spotkanie zostało następnie zdewaluowane przez decyzję Cyryla o usprawiedliwieniu inwazji Władimira Putina na Ukrainę i niejako udzieleniu jej kościelnej aprobaty. Franciszek ostrzega patriarchę, by nie zdegradował się do roli „ministranta Putina”.

9. Pandemia koronawirusa na początku 2020 roku na kilka miesięcy ogarnia cały świat, w tym Watykan. Tak bardzo kochający ludzi Franciszek musi sam celebrować uroczystości wielkanocne na opustoszałym placu św. Piotra i w Bazylice św. Piotra; zdjęcia obiegają świat.

10. Opublikowana w czerwcu 2015 roku encyklika ekologiczno-społeczna „Laudato si’” trafia na trwałe na pierwsze strony gazet. Papież namawia w niej do lepszego postępowania z ograbionym środowiskiem i z ludźmi, którzy w nim żyją. Już teraz widać, że tym dokumentem Franciszek dodał kamień milowy do nauczania społecznego Kościoła na XXI wiek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: niech kultura miłosierdzia pomaga w spotkaniu z innymi

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay.com

Niech życie sakramentalne pomoże wam w byciu świadkami miłosierdzia Bożego, które wzywa ludzi do zobaczenia piękna i radości płynącej z faktu, że jest się przez Niego kochanym – to słowa zachęty, które skierował Papież do członków frankofońskiej wspólnoty zrzeszającej ruchy katolików świeckich: „Fontanna miłosierdzia”. Franciszek przyjął ich na specjalnej audiencji w Watykanie.

„Zachęcam was do stałego i regularnego trwania na modlitwie. Wiecie o tym, że to w spotkaniu serca sercem z Panem, w słuchaniu Jego słowa, które jest nam dane, każdego dnia na nowo odradzamy się w żywej wodzie miłosierdzia wypływającej z Jego otwartego serca. Pragnę was także umocnić, byście poprzez życie braterskie i dzięki pomocy Ducha Świętego przyczyniali się do wzrostu kultury miłosierdzia w oparciu o odkrycie spotkania z innymi: kultury, w której nikt nie patrzy na innych obojętnie lub odwraca wzrok, gdy widzi cierpienie innych” – powiedział Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Kurs jest obowiązkowy

2023-03-26 11:40

[ TEMATY ]

gorzów

nadzwyczajni szafarze Komunii św.

ks. Andrzej Hładki

W parafii katedralnej w Gorzowie 25 marca odbyły się wykłady dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Nauki wygłosił ks. Andrzej Hładki. Taki kurs jest obowiązkową formą przygotowania do posługi nadzwyczajnego szafarza. Wyznaczone do tej funkcji mogą być osoby w wieku od 25 do 65 lat, rekomendowane przez swoich proboszczów. Nadzwyczajnymi szafarzami mogą zostać mężczyźni, ale także siostry zakonne lub niewiasty życia konsekrowanego. Kandydaci powinni odznaczać się właściwym życiem moralnym i pobożnością, mieć wykształcenie minimum średnie, znać podstawowe prawdy teologiczne. Funkcja powierzana jest na rok, z możliwością jej przedłużania.

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Habdas 11. w Lahti, wygrał Kobayashi

2023-03-26 17:45

[ TEMATY ]

sport

pl.wikipedia.pkl

Jan Habdas osiągnął 124 m i zajął 11. miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti. Wygrał Japończyk Ryuyu Kobayashi - 136,5 m. Rozegrano tylko jedną serię, którą wielokrotnie przerywano z powodu zbyt silnego wiatru.

Drugi był Austriak Stefan Kraft po lądowaniu na 130 m, a trzeci Niemiec Karl Geiger - 133 m.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję