Reklama

Aktualności

Papież wspomina w Radiu Watykańskim swój wybór: jakby to było wczoraj

Przed dziesięciu laty otworzył się nowy rozdział w historii Kościoła. Dwa tygodnie po rezygnacji Benedykta XVI, zgromadzeni w Rzymie kardynałowie wybrali nowego papieża. Został nim dotychczasowy metropolita Buenos Aires 76-letni kard. Jorge Bergolio, który przyjął imię Franciszek.

2023-03-13 14:35

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Kiedy dziś w rozmowie z Radiem Watykańskim powraca do tamtych wydarzeń, przyznaje, że jest zdumiony, jak szybko mija czas. „Słowo, które przychodzi mi na myśl to «wczoraj», wydaje się, że to było wczoraj. Czas ucieka. I kiedy chcesz uchwycić dziś, to już jest wczoraj. A jak chcesz uchwycić jutro, to jeszcze go nie ma. I trwasz w tym napięciu dnia dzisiejszego, które jest wczoraj i nie jest jutrem. Żyć w ten sposób to coś nowego. Myślę, że w ten właśnie sposób minęło tych dziesięć lat. Napięcie, życie w napięciu” - wyznał papież.

Franciszek przyznał, że najtrudniejsze były w tym czasie doświadczenia związane z wojną: w Syrii, Jemenie, na Ukrainie, tragiczny los ludu Rohindża w Birmie, ale też wizyty na cmentarzach wojskowych. Natomiast najpiękniejsze chwile to spotkania z ludźmi, zwłaszcza starszymi. „Najpiękniejsze są spotkania z osobami starszymi na placu św. Piotra. Starsi to mądrość. Bardzo mi pomagają. Ja też jestem już stary, le ludzie starsi są jak dobre wino, które ma w sobie tę historię dojrzewania. Spotkania z nimi mnie odnawiają, sprawiają, że jestem młodszy. Nie wiem, dlaczego. Są to piękne chwile” - podkreślił papież.

Pytaliśmy, czego by sobie życzył z okazji dzisiejszej rocznicy i o czym marzy, odpowiedział: „Trzy słowa: braterstwo, płacz i śmiech. Ludzkie braterstwo, wszyscy jesteśmy braćmi, trzeba więc odbudować braterstwo. I musimy się nauczyć nie bać się płakać i śmiać. Kiedy ktoś boi się płakać i śmiać, nie jest człowiekiem, którą stąpa po ziemi i patrzy daleko w przyszłość. Jeśli zapomina się o płaczu, coś jest nie tak. A jeśli zapomina o uśmiechu, jest jeszcze gorzej”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zgodził się na warunkowe wypuszczenie z więzienia ks. Vallejo

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty zgodził się na warunkowe wypuszczenie na wolność ks. Lucio Vallejo Baldy, który w lipcu br. został skazany przez watykański trybunał na 18 miesięcy więzienia za udostępnianie zastrzeżonych dokumentów.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało 20 grudnia wieczorem, że jest to akt łaski, który pozwala skazanemu wyjść na wolność po odbyciu ponad połowy kary. Zaznaczono przy tym, że ten były sekretarz Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej nie jest już pracownikiem Watykanu i podlega jurysdykcji biskupa swej hiszpańskiej diecezji Astorga. Komunikat zwraca ponadto uwagę, że kara nie została "unieważniona", prałat hiszpański spędził już 7 miesięcy w areszcie tymczasowym, a od 22 sierpnia odbywał karę w Watykanie, strzeżony przez Żandarmerię Watykańską.

CZYTAJ DALEJ

Kurs jest obowiązkowy

2023-03-26 11:40

[ TEMATY ]

gorzów

nadzwyczajni szafarze Komunii św.

ks. Andrzej Hładki

W parafii katedralnej w Gorzowie 25 marca odbyły się wykłady dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

Nauki wygłosił ks. Andrzej Hładki. Taki kurs jest obowiązkową formą przygotowania do posługi nadzwyczajnego szafarza. Wyznaczone do tej funkcji mogą być osoby w wieku od 25 do 65 lat, rekomendowane przez swoich proboszczów. Nadzwyczajnymi szafarzami mogą zostać mężczyźni, ale także siostry zakonne lub niewiasty życia konsekrowanego. Kandydaci powinni odznaczać się właściwym życiem moralnym i pobożnością, mieć wykształcenie minimum średnie, znać podstawowe prawdy teologiczne. Funkcja powierzana jest na rok, z możliwością jej przedłużania.

CZYTAJ DALEJ

Żaryn o doniesieniach ws. ataku hakerskiego: niemal codziennie mamy próby blokowania ważnych serwisów państwowych

2023-03-26 21:23

[ TEMATY ]

Jan Żaryn

fot. canva

Niemal codziennie mamy próby blokowania ważnych serwisów państwowych; te działania prowadzone są głownie przez hakerów działających na rzecz Rosji - powiedział PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn odnosząc się do doniesień o niedzielnym ataku na strony rządowe.

W niedzielę portal fakt.pl powołując się na zajmujący się analizą zagrożeń w sieci portal Falconfeeds.io poinformował o ataku hakerskim na stronę internetową Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Do ataku miała się przyznać prorosyjska grupa Phoenix. Wieczorem Falconfeeds.io poinformował o kolejnych atakach na polskie strony internetowe.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję