Reklama

Kościół

KEP: Relikwie rodziny Ulmów będą peregrynować po Polsce

Po wrześniowej beatyfikacji rodziny Ulmów, ich relikwie będą peregrynować po wszystkich polskich diecezjach – postanowili biskupi zgromadzeniu na zebraniu plenarnym w Warszawie. Józefa i Wiktor Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci, zostali podczas wojny zamordowani przez Niemców za ukrywanie Żydów.

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Wojciech Pysz/wikimedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Mamy nadzieję, że przez to wydarzenie zmobilizujemy różnych ludzi do refleksji nad kondycją współczesnego małżeństwa i rodziny – powiedział KAI bp Wiesław Śmigiel. Wyraził nadzieję, że będzie to też okazja do ożywienia duszpasterstwa rodzin w naszym kraju.

- Stawiamy jako przykład konkretnych ludzi, którzy żyli w bardzo trudnych czasach i potrafili mimo tego być wierni Bogu do końca – dodał przewodniczący Rady Episkopatu ds. Rodziny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup przypomniał, że podczas uroczystości, która odbędzie się 10 września w rodzinnej wsi Ulmów – Markowej na Podkarpaciu, beatyfikowane zastanie małżeństwo wraz z siedmiorgiem dzieci, z których jedno było jeszcze nienarodzone. Rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów w sposób doskonały realizowała przykazanie miłości Boga i bliźniego, zaznaczył duchowny.

Podziel się cytatem

Reklama

Józef i Wiktoria Ulmowie podczas II wojny światowej w swoim domu w Markowej na Podkarpaciu ukrywali dwie rodziny Żydów. Hitlerowcy dowiedzieli się o tym w wyniku donosu i 24 marca 1944 r. i zamordowali przechowywanych Żydów oraz Ulmów wraz z szóstką małych dzieci: Stanisławą, Barbarą, Władysławem, Franciszkiem, Antonim i Marią. Wiktoria była wtedy w 9. miesiącu ciąży.

Reklama

W 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

17 grudnia ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny Ulmów.

2023-03-14 12:35

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ponad 32 tysiące zgłoszeń na uroczystość beatyfikacji Rodziny Ulmów

[ TEMATY ]

rodzina Ulmów

Archiwum krewnych rodziny Ulmów

Ponad 32 tysiące osób zgłosiło chęć udziału w Mszy beatyfikacyjnej Rodziny Ulmów – poinformowała dr Małgorzata Sztolf, wicedyrektor Biura Uroczystości Beatyfikacyjnej. – Ze spokojem możemy powiedzieć, że jesteśmy przygotowani na przyjęcie tych tysięcy wiernych. Plac beatyfikacyjny obejmuje 7 hektarów – zapewnia dr Krzysztof Pobuta, koordynator ds. bezpieczeństwa i logistyki wspomnianej uroczystości.

O beatyfikacji, która odbędzie się 10 września w Markowej mówiono dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 26.): Afekt i efekt

2024-05-25 20:50

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

mat. prasowy

Czy Maryja może być papieżem? Jak się modlił Jan Paweł II, kiedy kula przeszyła jego brzuch? I co właściwie ma wspólnego afekt z efektem? Zapraszamy na dwudziesty szósty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przywołuje trzy mało znane i niesamowite wypowiedzi św. Jana Pawła II o Maryi oraz opowiada o Jej roli w życiu i pontyfikacie papieża z Polski.

CZYTAJ DALEJ

Dzień Ponarski na Powązkach

2024-05-26 23:57

[ TEMATY ]

Dzień Ponarski

materiały prasowe

Polska kwatera w Ponarach

Polska kwatera w Ponarach

Dzisiaj - 27 maja - pod Pomnikiem Ponarskim na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbędą się obchody Dnia Ponarskiego.

Udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. zastępca prezesa IPN, dr hab. Karol Polejowski, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, organizacji kombatanckich i harcerskich. Modlitwę poprowadzi ks. Tomasz Trzaska, kapelan posługujący w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję