Reklama

Polska

Lublin: przedświąteczne spotkanie abp. Budzika z bezdomnymi

Ogromnie cieszę się z tego spotkania z bezdomnymi. Mogę się wiele od nich nauczyć – powiedział dziś abp Stanisław Budzik podczas tradycyjnego, przedświątecznego spotkania podopiecznych Bractwa im. św. Brata Alberta w Lublinie. Bezdomni, korzystający na co dzień z pomocy noclegowni i schroniska przy ul. Dolnej Panny Marii spotkali się na Mszy św. i wielkanocnym śniadaniu w prowadzonej przez Bractwo kuchni dla ubogich, znajdującej się na terenie kościoła rektorskiego pw. św. Jozafata.

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Katarzyna Artymiak

Spotkanie zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem metropolity lubelskiego. Wśród zgromadzonych dominowała grupa bezdomnych korzystających na co dzień z noclegowni i licznych form wsparcia. Jak podkreśla ich kapelan, ks. Andrzej Dudziński w ostatnim czasie uczestniczyli w zorganizowanych dla nich rekolekcjach wielkopostnych, dzięki którym przygotowywali się do godnego przeżycia świąt wielkanocnych. Wysłuchali kierowanych do nich konferencji a także korzystali ze spowiedzi. – Na 30 bezdomnych, aż 26 przystąpiło do Komunii świętej. To wielka radość – powiedział.
Mówiąc o dzisiejszym spotkaniu, metropolita lubelski podkreślał jego znaczenie nie tylko dla podopiecznych Bractwa, ale i dla wszystkich, którzy na co dzień im pomagają jako pracownicy i wolontariusze. – Nam wszystkim, którzy wędrujemy po drogach tej ziemi i mamy dach nad głową ludzie bezdomni przypominają, że właściwie nie mamy tutaj trwałego miejsca. Ziemia jest raczej mostem, po którym przechodzimy do wieczności – mówił.
W perspektywie bliskich świąt Zmartwychwstania Pańskiego zachęcał wszystkich do refleksji nad życiem. – Dobrze, abyśmy w tych dniach byli wszyscy razem. Szczególnie myślę o tych ludziach, którzy we współczesnym wyścigu nie nadążają za innymi – podkreślał.
Przywołując apel bł. Jana Pawła II o wyobraźnię miłosierdzia, arcybiskup zachęcał do spojrzenia z miłością, które pozwala wyszukać nie tylko bezdomnych ale i zagubionych duchowo. – Ogromnie ważna jest i wyciągnięta dłoń i otwarte serce, apostolskie, dynamiczne stopy, które poprowadzą nas tam, gdzie jest tyle ludzkiej niedoli – powiedział.
Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta w Lublinie wspiera osoby potrzebujące pomocy już od 1983 r. (obecną nazwę placówka przyjęła w 1991). Stowarzyszenie otacza opieką osoby ubogie, chore, niepełnosprawne, bezdomne, uzależnione, uchodźców oraz wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują. Z pomocy Bractwa korzystają również emeryci, rodziny wielodzietne i samotne matki, którzy osiągają niewielki dochód.
Bractwo Miłosierdzia im. Św. Brata Alberta pomaga potrzebującym prowadząc: Jadłodajnię przy ul. Zielonej 3 w Lublinie, która codziennie wydaje ok. 500 ciepłych posiłków, Ośrodek Wsparcia dla Bezdomnych w skład którego wchodzą: Schronisko dla 35 bezdomnych mężczyzn, Noclegownia działająca w okresie od listopada do końca kwietnia, dla 30 bezdomnych mężczyzn; Mieszkanie Adaptacyjne dla 5 mężczyzn (dawnych podopiecznych Schroniska), którzy na nowo podejmują próbę samodzielnego życia w społeczeństwie.
Bractwo prowadzi również Ośrodek Aktywizacji Społecznej i Zawodowej dla osób bezdomnych i długotrwale bezrobotnych w Bystrzejowicach Trzecich pod Lublinem, którego zadaniem jest przywracanie osób objętych pomocą do społeczeństwa i na rynek pracy. W ramach Ośrodka funkcjonuje Klub Integracji Społecznej, oferujący pomoc osobom pozostającym bez zatrudnienia z terenu gminy Piaski.

2014-04-16 20:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Skworc: niech Boża Opatrzność przyniesie pokój ludziom dobrej woli

[ TEMATY ]

abp Wiktor Skworc

Archidiecezja katowicka

W Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach metropolita katowicki abp Wiktor Skworc sprawował Eucharystię w intencji Ojczyzny. Modlił się m.in. o pokój i ład społeczny. We mszy św. wziął udział premier RP Mateusz Morawiecki oraz inni politycy obecni w Katowicach. - Niech Boża Opatrzność przyniesie pokój ludziom dobrej woli – mówił abp Skworc.

Abp Skworc podczas homilii zauważył, że liturgia słowa dzisiejszej niedzieli jest zdominowana przez dwa tematy, którymi są: pokój i radość. Nawiązując do nich mówił: „Niech dzięki naszej dzisiejszej modlitwie w intencji Ojczyzny Boża Opatrzność przyniesie pokój ludziom dobrej woli, niech przyniesie porządek i ład społeczny nam wszystkim; pewność życia i mienia, radość i pokój”.

CZYTAJ DALEJ

Czy moje wybory zawsze są przemodlone?

2023-01-05 11:34

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 5, 1-20.

Poniedziałek, 30 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 30-lecie kaplicy w Caritas

2023-01-30 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Gdybyśmy nie obchodzili tej rocznicy, to nie rozumielibyśmy, skąd się bierze czyn miłosierny Caritas. Nie ma kaplicy – nie ma doświadczenia spotkania z Panem, to byśmy byli takim kościelnym MOPS- em. Ci wielcy, o których mówi pierwsze czytanie osiągnęli to, co osiągnęli przez wiarę! Wiara i relacja z Bogiem owocowała przez nich wielkimi czynami. To miejsce – kaplica - jest kluczem do zrozumienia Caritas. Caritas to jest wiara owocująca przez miłość! – mówił abp Ryś podczas jubileuszu 30 – lecia erygowania kaplicy w siedzibie Caritas Archidiecezji Łódzkiej przy ul. Gdańskiej 111.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję