Reklama

Aktualności

Papież ostrzega przed bagatelizowaniem problemu nadużyć seksualnych

Ktokolwiek bagatelizuje nadużycia, do jakich doszło w Kościele bądź lekceważy obecne zagrożenia, okazuje pogardę tym, którzy tak wiele wycierpieli i oszukuje tych, którym rzekomo służy – w tych twardych słowach zwraca się Papież do Latynoskiego Kongresu o Zapobieganiu Nadużyciom w Kościele. Został on zorganizowany w Paragwaju przez Papieską Komisję ds. Ochrony Nieletnich.

2023-03-15 15:54

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyznaje, że zwierzchnicy Kościoła wiele już zrobili, aby zaradzić temu złu i zapobiec jego ponownemu wystąpieniu. Niezbędne są jednak konkretne rezultaty. Trzeba być pewnym, że nieletni są w Kościele rzeczywiście bezpieczni. Papież przypomniał, że upoważnił watykańską Komisję do weryfikacji, na ile we wspólnotach lokalnych są wprowadzane w życie wytyczne zawarte w Liście apostolskim "Vos estis".

Franciszek podkreśla, że przypadki wykorzystywanie seksualnego oraz ich tuszowanie przez biskupów i przełożonych zakonnych pozostawiły niezatarte ślady. Stanowią też zagrożenie dla Ludu Bożego, a niewłaściwe zarządzanie tym problemem będzie nadal dyskredytować Ewangelię Pana w oczach wszystkich.

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Mokrzycki: Papież zaskoczony, nie znał całej prawdy o sytuacji na Ukrainie

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

abp Mieczysław Mokrzycki

Marcin Żegliński

Ojciec Święty był zaskoczony wiadomościami o wojnie na Ukrainie, które usłyszał od tamtejszych biskupów. Do tej pory nie miał całościowego obrazu sytuacji – powiedział po spotkaniu z Franciszkiem abp Mieczysław Mokrzycki. Opowiedzieli oni Papieżowi między innymi o torturach, jakim są poddawani ukraińscy żołnierze, którzy dostaną się do niewoli. Franciszek zapewnił biskupów, że jeszcze bardziej będzie starał się rozmawiać z osobami, które są odpowiedzialne za pokój na świecie, by pomogły powstrzymać przelew krwi na tamtych terenach.

Opowiadając w Radiu Watykańskim o spotkaniu z Papieżem abp Mokrzycki podkreślił, że bardzo ważne są wszelkie zapewnienia o solidarności i modlitwie, które do tej pory wyrażał Papież i instytucje międzynarodowe, bo to podnosi na duchu. „Uważamy jednak, że wciąż jest tego za mało. Rosja powinna ponosić większe konsekwencje, aby zaprzestała wreszcie działań zbrojnych” – mówi abp Mokrzycki.

CZYTAJ DALEJ

Co by było, gdyby Maryja odpowiedziała „nie”?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 26-38.

Sobota, 25 marca 2023. Zwiastowanie Pańskie, uroczystość. Dzień Świętości Życia. Wielki Post

CZYTAJ DALEJ

Wielkopostne pieśni w Skarbimierzu

2023-03-26 12:49

Magdalena Lewandowska

Zespół "Hajduki Nyskie" występował w pięknych strojach ludowych.

Zespół

Blisko 300 uczestników wzięło udział w XI Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Skarbimierzu.

Przegląd organizowany jest od lat przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skarbimierzu oraz parafię św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu-Osiedle. – Gdyby nie pandemia byłby to już 13. przegląd – mówi Grażyna Burska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. – Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 27 podmiotów, w których śpiewa łącznie około 300 osób. To chóry, schole, zespoły i soliści. Cieszymy się z frekwencji, uczestnicy są województwa opolskiego, dolnośląskiego i śląskiego. Mam nadzieję, że za rok będziemy kontynuować konkurs już w nowo powstającym pięknym Centrum Kultury w Skarbimierzu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję