Reklama

"Pośród niesnasków Pan Bóg uderza..."

Kamień węgielny pod pomnik Juliusza Słowackiego został odsłonięty i ukazany opinii publicznej przed 3 laty. Figurująca na nim data wskazuje, że położono go i poświęcono 25 czerwca 1927 r., a więc w roku sprowadzenia prochów Juliusza Słowackiego do Ojczyzny i stał się wtedy elementem uroczystości zorganizowanych w Rzeszowie ku czci poety.
Historia pustego dotąd cokołu, poświęconego przez ks. dr. Józefa Jałowego, opisana przez Januarego Nowaka, zainspirowała społeczność rzeszowską, a szczególnie grupę młodych członków Rady Miasta Rzeszowa. Ogłoszono konkurs adresowany do młodych. Mogła to być figura, płaskorzeźba, popiersie lub motyw poetycki.
Młodzież Liceum Sztuk Plastycznych wykonała kilkadziesiąt modeli, spośród których powołana Komisja wybrała do realizacji projekt Magdaleny Prenety, a wykonawcązgodził się być znany w diecezji rzeszowskiej autor kilku dzieł sakralnych - Piotr Kida.
Nowy cokół zlokalizowany w parku "Solidarności" nieco bliżej ul. Dąbrowskiego, w pobliżu Instytutu Jana Pawła II wzbudzał zainteresowanie przechodniów. W tym czasie Piotr Kida gorliwie pracował nad projektem. Chodziło o to, by to była pełna postać, idąca, z atrybutami poety. Wszelkie prace zostały wykonane w pracowniach Liceum Sztuk Plastycznych, a odlew z brązu wykonał inż. Zbigniew Porada w Zaczerniu.
Uroczystość poświęcenia pomnika, który w takiej postaci jest pierwszym w Polsce, odbyła się 16 października i stała się ważną częścią obchodów Dnia Papieskiego w Rzeszowie. Przecięcia wstęgi dokonali: twórca Piotr Kida, Roman Barszczowski - dyrektor Liceum Sztuk Plastycznych, dr Andrzej Szlachta - prezydent Rzeszowa i współfundator, w towarzystwie znakomitych rodaków - Adama Harasiewicza, Józefa Szajny i ks. inf. Józefa Sondeja - Honorowego Obywatela Rzeszowa. Chór Zespołu Szkół Muzycznych pod dyrekcją dr Marty Wierzbieniec wykonał hymn Gaude Mater Polonia, młodzież złożyła kwiaty pod pomnikiem, a uczniowie II LO i Zespołu Szkół Ekonomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie recytowali wiersze J. Słowackiego.
Cokół i otoczenie wymaga jeszcze uzupełnień, podniesiony zostanie także i będzie bardziej czytelny napis zawierający prorocze słowa Słowackiego: "Pośród niesnasków Pan Bóg uderza w ogromny dzwon, dla słowiańskiego oto Papieża otwarty tron".

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Biskupi Europy: tylko Chrystus jest prawdziwą nadzieją Europy!

2021-09-26 12:39

[ TEMATY ]

Europa

Karol Porwich/Niedziela

Nasz głos nie jest potężny, ale niesie ze sobą echo wielu wieków: istnieje tylko jedno imię, które należy głosić ze wszystkich dachów świata: Jezus Chrystus. On jest prawdziwą nadzieją Europy, bowiem jest prawdą, a tylko prawda czyni wolnymi - napisali przewodniczący europejskich episkopatów w przesłaniu do wszystkich mieszkańców Europy.

Członkowie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), którzy w minionych dniach obradowali w Rzymie w ramach zebrania plenarnego w 50. rocznicę utworzenia tego gremium, skierowali przesłanie do wszystkich mieszkańców Europy. Przypomnieli w nim, że istotą Kościoła i wszelkich podejmowanych w nim działań, a także odpowiedzią na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesnie kontynent europejski, musi być głoszenie Chrystusa i absolutna wierność Jego nauczaniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję