Reklama

Jasna Góra

Młody Kościół - pielgrzymki maturzystów arch. katowickiej i diec. świdnickiej

- Dobrze jest odkrywać drogę życiową na „jasnogórskiej drodze” z Maryją, z Nią cieszyć się wspólnotą młodego Kościoła – podkreślali dziś maturzyści. Przyjechali uczniowie arch. katowickiej i diec. świdnickiej, rozmawiali też o ewangelizacji w mediach społecznościowych. Abp Wiktor Skworc podziękował młodzieży za ich zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Maturzyści zapewniali o swoim szacunku do św. Jana Pawła II. - Od niego uczymy się miłości do Boga i Ojczyzny - mówili. Uczniowie z jednego ze świdnickich liceów przywieźli jego obraz w geście uznania dla papieża z Polski, ale i protestu przeciw jego dyskredytowaniu.

Z diec. świdnickiej przyjechało pół tysiąca maturzystów. Towarzyszyło im hasło roku duszpasterskiego w Polsce; „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Kościoła doświadczali nie tylko we wspólnocie, ale też o nim rozmawiali, zwłaszcza o niesieniu Dobrej Nowiny w Internecie, obecności katolików w mediach społecznościowych. M.in. „medialnym wymiarze wiary” mówił ks. Rafał Główczyński znany jako "ksiądz z Osiedla".

- Moją intencją jest docieranie do ludzi, których nie ma w kościele. Towarzyszyć im w tym co ich interesuje. Tego typu przekaz to też stawanie twarzą w twarz z realnymi ludzkimi problemami - mówi o swojej aktywności w mediach społecznościowych.

- Naszą obecnością zaświadczamy, że Kościół tworzą też młodzi ludzie - podkreślali maturzyści. Zapewniali o swoim szacunku do św. Jana Pawła II, podkreślając, że jest on i dla nich nie tylko nauczycielem odpowiedzialności za swoje życie, ale i orędownikiem ich spraw w niebie.

Obraz św. Jana Pawła II towarzyszył młodym z I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. - Chcemy pokazać, ze papież cały czas jest naszym autorytetem i nie wierzymy w te oskarżenia, które teraz się pojawiają. Dla nas jest to atak na Kościół i próba osłabienia naszych autorytetów - powiedział Paweł Serafin, maturzysta.

- Często pytam młodych, co myślą o atakach na Ojca Świętego i nigdy od nich nie usłyszałem, jakiejś negatywnej opinii. Młodzież zawsze była za św. Janem Pawłem II, dlatego jego obraz postanowiliśmy zabrać na Jasną Górę, jako wizualny znak poparcia, dla wszystkich stojących po stronie prawdy. – powiedział ks. Mirosław Benedyk z Katedry Świdnickiej.

Reklama

Iga z Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu podkreśliła, że wielu młodych ludzi potrzebuje teraz poczucia, że należą do wspólnoty i mają swoje miejsce w Kościele. - Taki wyjazd pokazuje, że młodzi chcą być na Jasnej Górze i przybliżać się do Boga – podkreśliła maturzystka.

Jej koleżanka Aniela dodała, że bycia we wspólnocie kościoła nauczyła się od św. Jana Pawła II. - Powinniśmy uczyć się od niego jakimi wartościami się kierować i jak żyć - zauważyła uczennica.

Iga dodała, że od świętego papieża chce uczyć się wytrwałości i odpowiedzialności ponieważ od samego początku swojego życia zmagał się z wieloma przeciwnościami. - Dzięki niemu wiem, że nigdy nie jestem sama i mam swojego patrona, który za nami oręduje – powiedziała maturzystka.

- Chciałbym żeby młodzi dzięki Janowi Pawłowi II odkrywali swoją wiarę i uwierzyli, że mogą tworzyć Kościół, by wypłynęli na głębnie i byli świadkiem wiary. Aby w swoim życiu byli autentyczni i szli do przodu, nie patrząc co mówią inni. Życzę im by dawali świadectwo Chrystusa – powiedział ks. Damian Mroczkowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego diec. świdnickiej.

O tym, że słuchanie jest pierwszym przejawem miłości, bo od niego wszystko się zaczyna przypomniał maturzystom diec. świdnickiej bp Marek Mendyk. - Największą sztuką jest słuchanie Boga, bo z niego rodzi się zdolność słuchania siebie i innych. Jest sztuką, bo wszyscy z powodu grzechu chorujemy na „zapalenie ucha wewnętrznego”. Kondycja słuchania związana jest z kondycją serca. Jakie serce, takie słuchanie - przekonywał w homilii ordynariusz świdnicki.

Dla młodych z Dolnego Śląska taka pielgrzymka zorganizowana została po raz 19., natomiast uczniowie z Katowic i okolic jako przedstawiciele swojej archidiecezji przyjechali po raz pierwszy, wcześniej przybywali tu ich koledzy w grupach szkolnych w różnym czasie roku szkolnego.

Reklama

Jak przyznał organizator ks. Łukasz Wieczorek, duszpasterz młodzieży w arch. katowickiej tegoroczna pielgrzymka była wyjątkowa, bo pierwsza w historii. – Zaczynamy tworzyć historię, „raczkujemy” w tej kwestii, ale pragniemy, by rok rocznie młodzi przyjeżdżali właśnie tu pomodlić się przed maturą. Co prawda robili to, ale w większości w ramach swoich szkół. Duszpasterstwo młodzieży wyszło z inicjatywą stworzenia wspólnego archidiecezjalnego wydarzenia i oby udało się nam to kontynuować – dodał kapłan.

Młodzieży z arch. katowickiej towarzyszył abp Wiktor Skworc, który podziękował maturzystom szczególnie za ich wielkoduszne zaangażowanie w różnoraką pomoc dla bliźnich, w tym dla uchodźców z Ukrainy.

- Stabilne relacje z Bogiem i drugim człowiekiem są niezbędne do budowania dojrzałego, mocnego człowieczeństwa, a proces ten przebiega zwłaszcza w młodości. Jesteście przyszłością Kościoła i społeczeństwa – mówił hierarcha i dodał, że w wolontariacie najlepiej widać angażowanie się w dobro na rzecz drugiego człowieka, czyli uczęszczanie do „szkoły miłości bliźniego”. - Wielu z was od ponad roku angażuje się w pomoc ofiarom wojny w Ukrainie i jakże Wam za to nie dziękować - wyraził wdzięczność młodzieży. Pomoc świadczoną człowiekowi i czas poświęcony dla potrzebujących abp Skworc nazwał „inwestycją w dobro i pokój”.

Maturzyści z arch. katowickiej spotkali się też twórcami kanału YouTube'owego "Święty Monitor". Była to okazja, by porozmawiać także o Kościele i ewangelizacji w mediach społecznościowych.

Twórcy kanału YT „Święty Monitor” - duszpasterz akademicki w Rybniku ks. Wojciech Iwanecki i moderator rejonowy Ruchu Światło-Życie, katecheta ks. Piotr Piekło, wyjaśnili, że nazwa kanału ma podwójne znaczenie – to imię jednego ze świętych Kościoła katolickiego, często wybierane przez przystępujących do sakramentu bierzmowania, ale także wskazanie na medium, które ma być przedmiotem ewangelizacji i uświęcania.

Reklama

Ks. Wojciech zwrócił uwagę na konieczność obecności Kościoła w przestrzeni medialnej, w tym Internecie. Celem istnienia i działania kanału „Święty Monitor” jest jednak zaproszenie do realu, bo tylko tam Jezus działa przez sakramenty, słowo i we wspólnocie.

W programie był też czas na indywidualną modlitwę w Sanktuarium.

Wiktoria i Magdalena z II LO im. ks. prof. J. Tischnera w Wodzisławiu Śl. przyznały, że niezwykłym, innym wydarzeniem jest ta pielgrzymka, bo intencja jest związana z egzaminami i przyszłością. Maturzystki odniosły się także do medialnych doniesień o św. Janie Pawle II. Zauważyły, że postać św. Jana Pawła II powinna być bardziej poznawana, a dziedzictwo zgłębiane, także przez młodych.

Pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę potrwa do końca kwietnia.

Maria Bareła, s. Joanna Cybułka @JasnaGóraNews

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Osiemnaste urodziny diecezji świdnickiej

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Zwiastowanie Pańskie

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk

Biskupi ze Świdnicy podczas uroczystości Zwiastowania Pańskiego

Biskupi ze Świdnicy podczas uroczystości Zwiastowania Pańskiego

Rocznicowe obchody odbyły się 25 marca w świdnickiej katedrze. W obliczu trwającej wojny bp Marek Mendyk zachęcał do pokonania lęku.

Homilię rozpoczął jednak od przypomnienia znaczenia daty na stałe wpisanej w historię diecezji. – Tajemnicę Wcielenia Syna Bożego czci Kościół osobną uroczystością Zwiastowania Pańskiego, obchodzoną na dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Data to oczywiście umowna, podobnie jak data narodzin Zbawiciela. I choć lud chrześcijański nadał celebrowaniu tej tajemnicy charakter przede wszystkim maryjny, reforma posoborowa przywróciła jej charakter chrystologiczny. Pierwszoplanową postacią w zwiastowanym i celebrowanym misterium jest Jezus Chrystus – podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Dawid Kubacki przekazał najnowsze informacje o stanie zdrowia żony

2023-03-25 14:08

[ TEMATY ]

Dawid Kubacki

instagram/Dawid Kubacki

Polski skoczek Dawid Kubacki przekazał w sobotę najnowsze informacje o stanie zdrowia żony. Marta jest stabilna i każdy dzień przynosi jakiś postęp - napisał na Instagramie.

Dawid Kubacki wycofał się z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba małżonki. Wicelider PŚ poinformował, że nie wystąpi w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

CZYTAJ DALEJ

Błażej Kmieciak złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii

2023-03-27 14:06

[ TEMATY ]

Błażej Kmieciak

gov.pl

Błażej Kmieciak poinformował w wydanym oświadczeniu, że złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji" ds. przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej 15 lat. „Niestety aktualnie nie mogę kontynuować misji na tym stanowisku” – zaznaczył. Dodał, że w połowie kwietnia 2023 r. ma mieć miejsce posiedzenie Sejmu, na którym powinien zostać wybrany jego następca.

Szef państwowej Komisji ds. Pedofilii podkreślił: „w związku z wejściem w życie znowelizowanej wersji Ustawy o Państwowej Komisji złożyłem na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek rezygnację z funkcji”. Kmieciak swoje obowiązku będzie wypełniał do 14 kwietnia 2023 r. Powodem jest „konieczność jego udziału w standardowej kontroli Najwyższej Izby Kontroli”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję