Reklama

Franciszek

Franciszek: skrucha otwiera nas na miłosierdzie Boga

O potrzebie skruchy jako niezbędnego warunku otwarcia się na miłosierdzie Boga mówił papież podczas nabożeństwa pokutnego w rzymskiej parafii Matki Bożej Łaskawej (Santa Maria delle Grazie al Trionfale). Kilkoro spośród uczestników przystąpiło do spowiedzi u Ojca Świętego. We wszystkich diecezjach świata w piątek i sobotę przed czwartą niedzielą Wielkiego Postu odbywa się po raz dziesiąty wielkopostna inicjatywa pod hasłem „24 godziny dla Pana”.

2023-03-17 17:54

[ TEMATY ]

papież Franciszek

miłosierdzie Boże

skrucha

PAP/ANGELO CARCONI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Franciszek nawiązał do pierwszego czytania liturgii (Flp 3, 7-14), w którym św. Paweł mówi o najwyższej wartości zyskania Chrystusa. Wskazał, że będąc bogatym w siebie i swoją „religijność” człowiek nie jest w stanie uczynić miejsca dla Boga, którego miejsc zajmuje nasze wybujałe „ja”.

Komentując odczytany fragment Ewangelii (Łk 18, 9-14) – przypowieść o modlitwie faryzeusza i celnika papież wskazał, że faryzeusz stał, a celnik był z daleka. Postawa ta mówi o zadufaniu w sobie faryzeusza i pokorze celnika, która czyni miejsce dla Boga. Ojciec Święty zauważył, że dotyczy to także relacji społecznych, rodzinnych i kościelnych. „Prawdziwy dialog istnieje wtedy, gdy umiemy zachować pewną przestrzeń między nami a innymi, zdrową przestrzeń, która pozwala każdemu oddychać, nie będąc wchłoniętym ani zniszczonym. Wtedy ten dialog, to spotkanie może skrócić dystans i stworzyć bliskość” – wskazał Franciszek.

Papież podkreślił, że Bóg w Jezusie „nie boi się zstąpić aż do otchłani, które są w nas, dotknąć ran naszego ciała, przyjąć nasze ubóstwo, porażki życiowe, błędy, które popełniamy na skutek słabości lub zaniedbania. Bóg czeka tam na nas, czeka na nas szczególnie w sakramencie spowiedzi” - stwierdził.

Reklama

Ojciec Święty zachęcił do uczynienia rachunku sumienia, przestrzegając przed obłudą i zwrócił uwagę, że sakrament pojednania winien być świątecznym spotkaniem, które leczy serce i pozostawia w nim pokój; nie ludzkim trybunałem, którego należy się bać, lecz Boskim uściskiem, którym jesteśmy pocieszeni.

„Powtarzajmy przez kilka chwil z sercem skruszonym i ufnym: Boże, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem. W tym akcie skruchy i zaufania otworzymy się na radość z największego daru: Bożego miłosierdzia” - przekonywał Franciszek.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież odprawi Mszę św. w uroczystość Matki Bożej z Guadalupe

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Matka Boża z Guadalupe

Grzegorz Gałązka

W uroczystość Matki Bożej z Guadalupe w sobotę 12 grudnia Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Piotra w Watykanie. Poprzedzi ją odmówienie Różańca. W czasie liturgii będą śpiewały chóry mieszczących się w Rzymie Pobożnych Kolegiów Papieskich – Latynoamerykańskiego i Brazylijskiego w towarzystwie Chóru Kaplicy Sykstyńskiej.

„Mimo tego wszystkiego, co przeżywamy obecnie z powodu pandemii, jesteśmy bardzo wzruszeni, że Ojciec Święty zechciał okazać swe przywiązanie do tego kontynentu, składając hołd Patronce Meksyku i całej Ameryki Łacińskiej” – powiedział latynoskiej agencji katolickiej ACI Prensa Julio César Caballero Moreno, nowy (od 3 lipca br.) szef biura Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej (CAL). Zwrócił przy tym uwagę na „gotowość Ojca Świętego, aby przez Panią z Guadalupe zbliżyć się do tej części świata, ofiarowując Jej to wszystko, czego doświadczamy w tej trudnej sytuacji i okazując swe towarzyszenie i bliskość kontynentowi”. Po raz kolejny potwierdzi to ta właśnie Msza św., odprawiana w tym dniu – dodał rozmówca agencji.

CZYTAJ DALEJ

Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem

2023-03-24 12:08

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe.Stock

Miłość uwalnia z różnych więzów, zniewoleń. Wiąże ludzi z sobą. Buduje pokój i zgodę.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

CZYTAJ DALEJ

PŚ w skokach - Habdas 11. w Lahti, wygrał Kobayashi

2023-03-26 17:45

[ TEMATY ]

sport

pl.wikipedia.pkl

Jan Habdas osiągnął 124 m i zajął 11. miejsce w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti. Wygrał Japończyk Ryuyu Kobayashi - 136,5 m. Rozegrano tylko jedną serię, którą wielokrotnie przerywano z powodu zbyt silnego wiatru.

Drugi był Austriak Stefan Kraft po lądowaniu na 130 m, a trzeci Niemiec Karl Geiger - 133 m.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję