Reklama

W diecezjach

Bp Krzysztof Włodarczyk w Skrzatuszu: co z tego, że będzie spływało tyle łask, które Bóg nam daje, jak serce będzie zakorkowane

„Co z tego, że będzie spływało tyle łask, które Bóg nam daje, jak serce będzie zakorkowane” – mówił w Skrzatuszu bp Krzysztof Włodarczyk, posługując się obrazem zakręconej butelki. Eucharystia zwieńczyła rekolekcje dla uczniów klas ósmych z Zespołu Szkół Katolickich – Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy.

2023-03-17 18:40

[ TEMATY ]

rekolekcje

uczniowie

Bp Krzysztof Włodarczyk

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk w Skrzatuszu

Bp Krzysztof Włodarczyk w Skrzatuszu

Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Bóg prowadzi nasze życie”. – Najbardziej przeżyłem adorację, w czasie której siedzieliśmy u stóp ołtarza, a na nim wystawiony był Najświętszy Sakrament. Czułem się bezpiecznie, przeżywając bliskość Boga – podkreślił Filip Stelter, dodając, że podobało mu się m.in. odgrywanie scenek z życia Józefa Egipskiego.

To właśnie historia życia patriarchy biblijnego, opisana w Księdze Rodzaju, towarzyszyła młodym, którzy przybyli do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. – Dzięki waszym świadectwom mam obraz tego, że słuchaliście najpierw Pana Boga w różnych wymiarach – podczas adoracji, Eucharystii, spowiedzi świętej – mówił w kazaniu bp Krzysztof Włodarczyk, które zostało poprzedzone wypowiedziami kilkudziesięciu uczestników.

Biskup, zwracając się do młodych, zadał im pytanie: jak się nazywa największy wodospad na świecie? Odpowiedź była natychmiastowa, że Niagara. Następnie wyjął butelkę i zapytał: gdybym chciał ją tam podstawić, to ją napełnię? – Oczywiście, że nie, bo jest zakręcona. Co z tego, że będzie spływało tyle łask, które Pan Bóg nam daje, jak serce będzie zakorkowane. Wy przyjechaliście tutaj, by je otworzyć, ponieść wysiłek słuchania – mówił.

Czego najbardziej potrzebujemy? – pytał dalej bp, odpowiadając, że miłości od Boga. – Miłość ta nie przestaje się wylewać, tak jak w wodospadzie – mówił, podkreślając, że trzeba ją wciąż przyjmować. – Kacper, czy potrafisz jedną ręką zgnieść pustą puszkę? – dodał bp, ukazując kolejny przykład. – Poszło, jesteś mocarz – stwierdził, dając mu kolejną. – Dlaczego nie dajesz rady, ponieważ jest pełna. Chciałem wam pokazać, że trzeba się napełniać, bo kiedy będziemy puści, każdy może nas zgnieść. Tu zostaliście napełnieni Bożą miłością – stwierdził biskup Krzysztof Włodarczyk, zwracając uwagę na siłę wspólnoty w Kościele oraz każdorazowe spotkanie z Jezusem w Eucharystii.

Reklama

Każdy punkt poprzedzała tzw. modlitwa Jezusowa, czyli słowa: „Panie Jezu Chryste, Synu Boży, zmiłuj się nade mną, grzesznikiem”. W programie znalazł się czas na konferencje oraz wieczór pytań i odpowiedzi. – Podobało mi się, że dużo czasu spędzaliśmy z innymi. Najbardziej przeżyłam oglądanie i słuchanie informacji o sanktuarium – dodała Amelia Poćwiardowska. – Kontakt z uczniami, których mam na co dzień w szkole, inspiruje mnie w tym świętym miejscu do szukania nowych dróg głoszenia słowa Bożego. Nie tylko inaczej poznaję młodych, ale jeszcze bardziej dociera do mnie to, co mówi Pan Bóg – dodał prefekt Zespołu Szkół Katolickich – Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy ks. dr Łukasz Boruch.

Wcześniej w Skrzatuszu odbywały się rekolekcje dla innych grup wiekowych z „katolika”.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejna edycja rekolekcji "Strefa Chwały Festiwal"

[ TEMATY ]

rekolekcje

Marian Sztajner

W dniach 4-8 lipca w Starym Sączu odbędzie się XXII Spotkanie Muzyków Chrześcijan "Strefa Chwały Festiwal", tym razem pod hasłem „Kto jest Twoim bohaterem”. Organizatorzy tych szczególnych rekolekcji zapewniają, że będzie sporo muzycznego uwielbienia, ale nie zabraknie także konferencji, spotkań w grupach, gości i ciszy.

W wydarzeniu tym co roku biorą udział nie tylko muzycy, ale także aktorzy, dziennikarze, politycy i księża. Jest to wyjątkowe spotkanie ludzi różnych zawodów, którzy na co dzień żyją według wartości chrześcijańskich. "Jak co roku będzie dużo radości, rozmów, muzyki, a przede wszystkim modlitwy, także tej wyrażanej śpiewem, grą na instrumencie" - zapowiadają organizatorzy.
W tym roku konferencje kerygmatyczne będzie głosił o. Jacek Dubel CSsR - przewodniczący Senatu Ogólnopolskiego Porozumienia Katolickich Kerygmatycznych Szkół Nowej Ewangelizacji, członek Zarządu Stowarzyszenia ALFA Polska i Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. Odbędą się także konferencje tematyczne, m.in. na temat rodziny, roli mediów w nowej ewangelizacji czy piękna liturgii.
Podczas Festiwalu do Starego Sącza przyjadą m.in. biskupi Andrzej Jeż i Grzegorz Ryś, ks. Marek Gancarczyk, Jan Pospieszalski, Dariusz Kowalski i Marek Jurek.
Za muzyczną oprawę spotkania odpowiedzialny jest Robert Cudzich, który do diakonii muzycznej zaprosił członków takich zespołów jak m.in.: Amenband, NewLife’m, Deus Meus, Play&Pray. W trosce o piękno liturgii o. Andrzej Bujnowski OP wraz z Hubertem Kowalskim przygotowują śpiewy czterogłosowe z akompaniamentem orkiestry.
Szczególnym dniem rekolekcji będzie niedziela 6 lipca, która tradycyjnie już będzie miała charakter otwarty. Będzie to Rodzinne Świętowanie - czas zabaw rodzinnych, koncertów, świadectw a dzień ten zakończy się nocnym uwielbieniem.
Jak zapewniają organizatorzy, podczas trwania Strefy Chwały każdy znajdzie coś dla siebie. Poza głównym planem będzie specjalny program dla młodzieży w wieku 12-16 lat. Dla najmłodszych przygotowane są gry, zabawy i animacje.
Szczegółowe informacje i możliwość rejestracji dostępne są w serwisie www.strefachwalyfestiwal.pl. Organizatorem "Strefa Chwały Festiwal" jest Stowarzyszenie Muza Dei.

CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: Parlament zakazał modlitwy przed ośrodkami aborcyjnymi

2023-03-26 15:06

Karol Porwich/Niedziela

Po przytłaczającym głosowaniu w Izbie Gmin, Brytyjczycy wprowadzili tzw. „strefy bezpiecznego dostępu” do obiektów aborcyjnych w Anglii i Walii. Mandat lub pozew sądowy grozi każdej osobie podejrzanej o modlitwę. Zakaz obowiązuje w promieniu 150 metrów od placówki.

Konferencja Episkopatu Anglii i Walii potępiła klauzulę 10 nowej ustawy o porządku publicznym. Zauważono, że dyskryminuje ona osoby wierzące, godząc również w wolność słowa. Nowe prawo kryminalizuje działania, które nigdy nie powinny być karane, takie jak modlitwa, myśl, pokojowa obecność, dobrowolna komunikacja i praktyczne wsparcie, jeśli zostaną uznane za przeszkody w dostępie do aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Post odkryty na nowo

2023-03-26 21:30

[ TEMATY ]

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wiele związanych z Wielkim Postem tradycji i zwyczajów oraz obrzędów liturgicznych pozostaje dla nas niezrozumiałych, gdyż proces ich kształtowania się trwał przez wieki. Niektóre z nich miały swoje źródło w konkretnych okolicznościach historycznych, dziś już zapomnianych, inne wywodzą się z przebogatej nierzadko symboliki często już nieczytelnej dla współczesnego człowieka.

Wielki Post to szczególny czas nawrócenia i przemiany. Trwa od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku, a dokładnie do Mszy Wieczerzy Pańskiej wyłącznie. Msza Wieczerzy Pańskiej należy już bowiem do Triduum Paschalnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję