Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Wieczór poezji Ernesta Brylla

2023-03-19 11:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Poezja Ernesta Brylla zabrzmiała podczas programu „A jednak” złożonego z wierszy współczesnego polskiego poety.

Wykonawcami wieczoru poetyckiego w parafii Najświętszego Zbawiciela w Łodzi był Włodzimierz Galicki i Artur Modrzejewski. Widzowie mogli usłyszeć m.in. „Jesteśmy z jednego domu”, „Nawet w złości już nie razem”, „Trzeba wymyśleć mowę”, „Przychodzi, a nas nie ma”, „Matka łaski ceruje swój płaszcz” oraz „Królowo pokoju daj”. Poezja Ernesta Brylla nigdy nie była i nie jest lekka, łatwa i przyjemna, ale ma swój charakterystyczny język i niepowtarzalny sposób przekazywania myśli, sensów i emocji. Można byłoby dodać do niego podtytuł „Bądźmy dla siebie bliscy, bo nas rozdzielają” - to fragment jednego z wierszy - ponieważ mówi on w dużej mierze o naszej trudnej polskiej współczesności. Mówi o naszym podzielonym i skłóconym społeczeństwie, zmieniającej się religijności, mówi o naszych zwątpieniach, ale też o potrzebie wierności i sile, wartości naszej wiary. Bardzo się cieszę, że mogliśmy razem z Arturem Modrzejewskim, który stworzył oprawę muzyczną tego wydarzenia, podzielić się ze słuchaczami ważną, momentami bolesną, ale jakże aktualną poezją Ernesta Brylla – tłumaczy twórca i współwykonawca spotkania, Włodzimierz Galicki.

Włodzimierz Galicki to pomysłodawca, szef artystyczny i współorganizator comiesięcznych spotkań z "Poezją w kamienicy" odbywających się w klasztorze OO. Dominikanów w Łodzi (w latach 2005-2011), a także „Przedsionka Literackiego” w Bibliotece Politechniki Łódzkiej. Od przeszło 40 lat popularyzujący poezję, pracujący nad słowem, przygotowujący młodzież do konkursów recytatorskich, twórca scenariuszy poetyckich i wieczorów literackich. Świetny interpretator poezji.  Od 2010 roku - w ramach powołanego do życia projektu „Poezja w drodze” - próbuje wraz z zaprzyjaźnionymi aktorami i muzykami, właśnie poprzez poezję pokazać, trochę już zapomniane, oblicze polskiej mowy - jej wartość i bogactwo, jej mądrość i urodę. Drugi wykonawca - Artur Modrzejewski to łódzki muzyk, który studia muzyczne ukończył w Akademii Muzycznej im. Bacewiczów w Łodzi w 2007 r. pod kierunkiem prof. Ryszarda Ryczla. Brał udział w polskich i międzynarodowych konkursach muzycznych. Zwyciężył w I Makroregionalnym Konkursie Interpretacji w Łodzi (2002). Umiejętności doskonalił na mistrzowskich kursach klarnetowych u Florent Heau, Philippe Cupper'a, i in. Otrzymał certyfikat słynnego francuskiego producenta klarnetów Buffet Crampon. Od 2005 roku współpracuje z łódzkim Teatrem Muzycznym i z Filharmonią Łódzką. Prowadzi  klasę klarnetu w Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Łodzi i w Szkole Muzycznej Towarzystwa Oświatowego "Edukacja".

Wieczór poetycki „A jednak” był kolejnym spotkaniem słowno-muzycznym zaprezentowanym w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Łodzi.

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Łodzianie w drodze na Jasną Górę

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Po ponad 30 km pieszego pielgrzymowania pątnicy rozpoczynają kolejny dzień drogi na Jasną górę. Grupa 4 i 5 97. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej rozpoczęła pielgrzymowanie wspólną Eucharystią w kościele św. Floriana w Wadlewie.

CZYTAJ DALEJ

Szaflary: bp Muskus odprawił Mszę św. w intencji Marty Kubackiej

2023-03-23 19:38

[ TEMATY ]

Msza św.

bp Damian Muskus

Dawid Kubacki

Szaflary

Marta Kubacka

diecezja.pl

Niewiele możemy dzisiaj uczynić. Ale możemy dać świadectwo, że jesteśmy z nimi, że otaczamy ich miłością i modlitwą, i czuwamy przy nich z nadzieją, że są teraz w najlepszych rękach dobrego Ojca - mówił bp Damian Muskus OFM o rodzinie słynnego skoczka. Hierarcha przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym Marty i Dawida Kubackich w Szaflarach, odprawionej w intencji walczącej o zdrowie i życie żony sportowca.

W homilii bp Muskus mówił o miłości, która jest „fundamentem naszego życia, jest siłą, która nas porusza do działania i umacnia w ciężkich chwilach". - Taka miłość jest prawdziwym świadectwem. Nie ta, o której opowiadamy, nie ta, którą gorliwie wyrażamy na wiele sposobów. Chodzi o miłość, która jest wyborem potwierdzonym codzienną wiernością. Miłość wypróbowana cierpieniem, wytrwała i konkretna, jest najważniejszym i najbardziej przekonującym świadectwem o Bogu - podkreślał krakowski biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Koncert pasyjny - Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu

2023-03-25 18:40

Kościół pobrygidkowski

W kościele rektoralnym Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej przy ul. Narutowicza w Lublinie rozpoczynają się wieczory muzyczne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję